Autyzm a choroby jelitowe wg Amerykańskiej Akademii Pediatrii
Choroby przewodu pokarmowego związane z autyzmem mogą przejawiać się przede wszystkim jako problemy behawioralne – zmiany zachowania, zwiększona drażliwość lub wycofanie dziecka, autogresja i agresja, niewyjaśnione krzyki, zaburzenia snu w nocy. Takie objawy mogą świadczyć o chorobach jelita, ponieważ dzieci z autyzmem często nie potrafią przekazać bezpośrednio, że cierpią i co im dolega. Problemy z układem pokarmowym nie zawsze muszą przejawiać się jako dolegliwości fizyczne typu biegunka czy zaparcia. Dlatego dzieci z autyzmem należy poddawać bardzo dokładnej diagnostyce.
Musimy uświadomić świadczeniodawców usług medycznych, że dzieci autystyczne miewają tego typu problemy i potrzebują specjalnej, pogłębionej diagnostyki.
Dieta musi być prowadzona pod ścisłym nadzorem dietetyków i lekarzy, żeby nie doprowadzić do niedoborów, które mogą być również trudne do leczenia w skutkach.
Według Amerykańskiej Akademii Pediatrii zintegrowane podejście behawioralno-terapeutyczne i biomedyczne przynosi największe korzyści. U pacjentów z autyzmem należy przeprowadzać szeroko zakrojone badania, zwłaszcza genetyczne i alergologiczne.