Email : info@drcubala.com

Autyzm – część III – Autyzm a choroby jelitowe

Autyzm a choroby jelitowe wg Amerykańskiej Akademii Pediatrii

Choroby przewodu pokarmowego związane z autyzmem mogą przejawiać się przede wszystkim jako problemy behawioralne – zmiany zachowania, zwiększona drażliwość lub wycofanie dziecka, autogresja i agresja, niewyjaśnione krzyki, zaburzenia snu w nocy. Takie objawy mogą świadczyć o chorobach jelita, ponieważ dzieci z autyzmem często nie potrafią przekazać bezpośrednio, że cierpią i co im dolega. Problemy z układem pokarmowym nie zawsze muszą przejawiać się jako dolegliwości fizyczne typu biegunka czy zaparcia. Dlatego dzieci z autyzmem należy poddawać bardzo dokładnej diagnostyce.

Musimy uświadomić świadczeniodawców usług medycznych, że dzieci autystyczne miewają tego typu problemy i potrzebują specjalnej, pogłębionej diagnostyki.

Dieta musi być prowadzona pod ścisłym nadzorem dietetyków i lekarzy, żeby nie doprowadzić do niedoborów, które mogą być również trudne do leczenia w skutkach.

Według Amerykańskiej Akademii Pediatrii zintegrowane podejście behawioralno-terapeutyczne i biomedyczne przynosi największe korzyści. U pacjentów z autyzmem należy przeprowadzać szeroko zakrojone badania, zwłaszcza genetyczne i alergologiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × 4 =