Email : info@drcubala.com

Autyzm – część V – detoksyfikacja wątrobowa

Detoksyfikacja wątroby i przyczyny zaburzeń

Zaburzony proces detoksyfikacji wątrobowej prowadzi do kumulacji toksyn, zarówno zewnętrznych, pobieranych ze środowiska, jak i wewnętrznych, produkowanych przez np.: szkodliwe mikroorganizmy. Przykładowo, alkohol endogenny, czyli wewnątrzpochodny, jest dużo bardziej aktywny niż alkohol egzogenny, zewnątrzpochodny. Z tego względu zdarza się, że ktoś wypije niewielką ilość piwa, wina czy wódki i traci przytomność. Dlaczego? Bo wypity alkohol kumuluje się z alkoholem endogennym, przez co zmienia świadomość  oraz percepcję otoczenia. Bywało, że medycyna sądowa zwalniała z odpowiedzialności w tego typu przypadkach.

Jeżeli wątroba nie pełni prawidłowo swoich funkcji, atakowany jest mózg. Gdyby wątroba była w stanie odtruć wszystkie toksyny, nie doszłoby do zmian w mózgu u dzieci autystycznych. Niewydolność wątroby prowadzi też do nadmiernej reakcji na leki, pokarmy itp., co skutkuje reakcjami alergicznymi. Gdy wątroba jest niewydolna, wszystkie toksyny zewnętrzne zostają w organizmie i akumulują się w nim.

U sporej ilości pacjentów autystycznych wątroba jest zwłókniała, w stanie poprzedzającym etap marskości, czyli wyniszczenia organu. Nagromadzenie toksyn na skutek niewydolności powoduje ten stan, zbliżony do tego, który występuje u zaawansowanych alkoholików. Wątrobę dzieci autystycznych obciążają również reakcje na leki, nie tylko szczepienia, ale także leki przeciwgorączkowe czy dodatki do żywności takie, jak aspartam. Stwierdzono w badaniach, że występują też czasem negatywne reakcje wątrobowe na szczepionki, czyli na nadmierną stymulację układu odpornościowego. Podobnie po zastosowaniu niektórych leków przeciwgorączkowych, zwłaszcza paracetamolu.

Wpływ na nieprawidłową detoksyfikację mają niektóre choroby genetyczne, przede wszystkim choroba Wilsona czy pierwotna marskość przewodów żółciowych, rzadko wykrywana, ponieważ część pacjentów, którzy na nią chorują, trafia do szpitali psychiatrycznych jako osoby z autyzmem. Choroba Wilsona to genetyczne zaburzenie metabolizmu miedzi w organizmie. Miedź, która zwykle jest wydzielana z żółcią, gromadzi się początkowo w wątrobie, prowadząc do jej uszkodzenia. Po przekroczeniu możliwości magazynowania tego pierwiastka, trafia on z krwią do innych tkanek, duże koncentracje osiągając zwłaszcza w mózgu, rogówkach oczu i nerkach. Symptomy neurologiczne i psychiatryczne bywają podobne jak w przebiegu autyzmu. Wiele dzieci autystycznych również ma problemy z przemianami miedzi.

Niedobory witamin, A, B, czy minerałów jak cynku, oraz nadmiar miedzi również mogą uszkadzać komórki wątrobowe. Zakażenia wirusowe, niekoniecznie muszą to być wirusy zapalenia wątroby, podobnie przyczyniają się do ograniczenia wydolności tego organu. Toksoplazmoza, cytomegalia czy wirus opryszczki mogą powodować stany zapalne wątroby. Wątroba może ulec obrzękowi i zmienić się autoimmunologicznie pod wpływem alergii. Nawet sam zapach alergenu może spowodować stan zapalny wątroby.

Jak działa wątroba?

Komórki wątroby, hepatocyty, pracują bardzo ciężko i wspierane są przez tzw. komórki gwiaździste. Kiedy nie ma witaminy A, występuje nadmiar toksyn, gdy brak substancji odżywczych to komórki wątrobowe umierają z przepracowania. Wtedy komórki gwiaździste aktywują się, wyzwalają proces bliznowacenia i pomału zastępują zdrową tkankę wątrobową. Na szczęście, do pewnego stopnia, jest to proces odwracalny.

Witamina A i dobre tłuszcze biorą udział w procesie detoksyfikacji.

Dwie fazy detoksyfikacji wątrobowej można porównać do namydlania rąk i spłukiwania:

  1. Faza I, czyli częściowa inaktywacja szkodliwych substancji, to namydlanie; Większość toksyn, takich jak leki, chemikalia, hormony, amoniak, jest rozpuszczalna w tłuszczach. Ta faza jest zależna od witaminy B, kwasu foliowego, glutationu, sylimaryny, witaminy C czy antyoksydantów. Produkty przetwarzania fazy pierwszej nadal bywają toksycznej i mogą wchodzić w reakcje z tkankami ciała. Dlatego po fazie pierwszej musi zajść druga, by cały proces detoksykacji został przeprowadzony prawidłowo. Pod koniec fazy I powstają toksyczne metabolity pośrednie oraz bardzo aktywne wolne rodniki, które muszą zostać zdezaktywowane.
  2. Faza II ostatecznie unieczynnia toksyczne związki; w efekcie usuwane są wraz z żółcią lub poprzez nerki z moczem. Zamienia związki rozpuszczalne w tłuszczach na rozpuszczalne w wodzie. Jest to odpowiednik spłukiwania rąk. Na tym etapie wątrobę mogą wspomagać m. in.: aminokwasy i związki siarkowe.

Faza I blokowana jest przez ekstrakt z grejpfruta. Dlatego, mimo że ekstrakt z grejpfruta ma spore właściwości bakteriobójcze, to blokuje fazę I detoksyfikacji wątrobowej na 4 godziny. Jeśli podamy trzy dawki, to mamy pewne, ze przez około 12 godzin wątroba nie będzie właściwie sprawowała swoich funkcji.

Jeżeli wątroba jest niedożywiona, jeżeli brakuje jej substancji odżywczych – witamin B, A czy cynku, to powyższe fazy kuleją. Przy braku środków odżywczych w wystarczających ilościach do produkcji enzymów fazy II tworzy się niebezpieczna sytuacja wąskiego gardła.

Toksyczne metabolity pośrednie oraz bardzo aktywne wolne rodniki, powstające pod koniec fazy I nie są wystarczająco unieszkodliwiane podczas fazy II. Wolne rodniki mogą uszkadzać układ nerwowy, a jeden z nich – nadtlenoazotyn – może powodować śmiechawki i inne różne dziwne objawy, bowiem jest czymś w rodzaju gazu rozweselającego dla organizmu. Niszczy neurony, szczególnie przy niskich poziomach kwasu moczowego, który – gdy jest na normalnym poziomie – – częściowo chroni neurony przed działaniem nadtlenoazotynu. Uszkadza również DNA i RNA, zmieniając materiał genetyczny w komórkach i aktywność genów.

Ochrona

Przed negatywnymi działaniami wolnych rodników I fazy wątrobowej chronią m.in.: witamina C, kwercetyna i bromelaina, a także glutation, który organizm powinien wytwarzać samodzielnie. Glutation jest najważniejszym antyoksydantem, niezbędnym do prawidłowej detoksyfikacji wątrobowej. Dzieci autystyczne cierpią na niedobór glutationu. Można go dostarczać z zewnątrz, lecz niezbyt dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Skuteczniejsze jest podanie w formie podjęzykowej.

Dążymy do równowagi między fazą I i fazą II detoksyfikacji wątrobowej. W przeciwnym razie dochodzi do obrzęku mózgu. Artykuły poświęcone przyczynom i procesowi prowadzącemu do obrzęku mózgu u dzieci autystycznych udowadniają, że jest to zdecydowanie ten sam proces, jaki zachodzi u chorych na encefalopatię wątrobową. Mechanizmy opisane w przypadku dzieci z autyzmem i chorych na encefalopatię są dokładnie takie same.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

four × 5 =