Email : info@drcubala.com

Szanowni użytkownicy,

Zapraszamy do korzystania z naszego forum, zadawania na nim pytań. Na pytania odpowiedzi udzieli pani dr Magdalena Cubała (w tej chwili jest zagranicą, zatem mogą być opóźnienia) lub inni członkowie zespołu.

Dieta bez glutenu, mleka i cukru.  

  RSS

Zuzka
Member
Dołączył: 1 rok  temu
Posty: 1
26 kwietnia 2017 09:04  

Witam, proszę napisać czy dla każdego dziecka z autyzmem jest wskazana dieta bez glutenu, mleka i cukru? Na pewnej grupie FB na każdy zadawany temat od razu pada pytanie, czy dziecko jest na diecie trzy razy bez plus dodatkowo skrobia pod każdą postacią. Jeśli ktoś tylko będzie miał inne zdanie to od razu spada na niego fala hejtu oraz w skrajnych przypadkach jest usuwany z grupy. Tak więc jak to jest z tą dietą, znam kilkoro dzieci, które były mocno zaburzone i diety nigdy nie miały a teraz po niektórych nie widać autyzmu. Inne przechodząc na dietę nie mają progresów a wręcz przeciwnie ich zachowanie się pogarsza. Szanowna Pani dr czy mogła by Pani napisać o tych dietach (bez: glutenu, mleka, cukru oraz skrobi)? Czy wszyscy autystycy muszą ją stosować? Dziękuję. Zestresowana mama 🙁


OdpowiedzCytat
moderator
Użytkownik
Dołączył: 3 lata  temu
Posty: 1
10 maja 2017 17:27  

Nie u każdego dziecka dieta przyniesie efekty. Oczywiście – w uzasadnionych przypadkach (poprawa na diecie, wyniki badań alergicznych, badań kału, badań na nietolerancje) warto rozważyć jej wprowadzenie. Diety muszą być dobierane indywidualnie. 

Autyzm to reakcja autoimmunologiczna na różne czynniki. Niektóre z dzieci mają chore jelita, inne boreliozę lub zakażenia wirusowe, jeszcze inne są zatrute toksynami. U dzieci  z chorymi jelitami dieta jest niezbędnym elementem ich leczenia - najczęściej oparta o eliminację produktów szkodliwych dla danego pacjenta. Z tego powodu powinna ona być dobierana indywidualnie. U niektórych będą to węglowodany złożone, u innych mleko, u jeszcze innych jajko, u niektórych produkty wysokofermentujące. U osób, u których choroba jelita nie występuje trzeba zastanowić się nad zasadnością wprowadzania diet eliminacyjnych, które wiążą się z ryzykiem niedoborów. Na pewno u każdego warto stosować jak najmniej przetworzoną żywność, bez zbędnych dodatków czy barwników, nadmiaru cukru.
Diety bezglutenowej nie powinno się wprowadzać przed sprawdzeniem przeciwciał na celiakię, gdyż brak glutenu w diecie może utrudnić diagnozę tej trudnej choroby. Dopiero potwierdzenie diagnozy jest wskazaniem do diety bezglutenowej. Trzeba o tym pamiętać zawsze!
W autyzmie warto pamiętać, że to co dobre dla jednego pacjenta niekoniecznie sprawdza się u drugiego. Hejt w temacie jest niezrozumieniem tej ważnej zasady. 

 

Dietetyk kliniczny – mgr. Małgorzata Rosłon

Edytowany: 1 rok  temu

OdpowiedzCytat
  
Praca