fbpx
Szukaj
Close this search box.

Histamina

Według ostatnich badań, 1-3 % pupulacji zmaga się z nietolerancją histaminy, chociaż najprawdopodobniej podana liczna jest niedoszacowana.
Czym jest więc histamina ?
Histamina jest naturalnie występującym organicznym związkiem chemicznym, który pośredniczy w reakcjach zapalnych, odczynach alergicznych oraz przy wydzielaniu kwasu żołądkowego.
Kogo głównie dotyczy problem nietolerancji histaminy ?
Istotną rolę odgrywa tło genetyczne. Nietolerancja występuje jednak nie tylko przy chorobach genetycznych, jak choroba Ehlersa-Danlosa, ale dotyka również osób z SIBO bądź celiakią. Nietolerancja występuje też w wyniku naruszenia kosmyków jelitowych, co skutkuje upośledzeniem produkcji enzymu rozkładającego histaminę.
Co jeszcze ma znaczenie dla wstępowania nietolerancji ?
Przykładem takiego zaburzenia jest dysbioza, w wyniku której dochodzi do wzrostu produkcji bakterii patogennych, stymulujących produkcję histaminy.
Jednak nie tylko o antybiotyki czy nadmiar leków IPP (inhibitorów pompy protonowej.) przyczyniają się do nietolerancji histaminy. Na zaburzenie równowagi mikrobiologicznej jelit wypływają tak samo statyny, sterydy, a nawet chroniczny stres oraz wysokoprzetworzona żywność.
Równie ważnym aspektem występowania nietolerancji histaminy, są zaburzenia jelitowe. Do takich zaburzeń dochodzi niestety, przy przewlekłych antybiotykoterapiach, dlatego właśnie, ku zdziwieniu pacjentów, bywa, że lekarz niechętnie przepisuje antybiotyk.
Parę lat temu omawiając nietolerancję histaminy, wspominano bardziej o żywności wsokohistaminowej, czy tzw. histaminowych zatruciach pokarmowych. Do takich zatruć należy np. zatrucie skombroidowe spowodowane przez bogate w histaminę: makrele, sardynki, tuńczyki oraz suszone dorsze.

Okazuje się, że należy również zwracać uwagę na dojrzewające sery i wędliny, gdyż one z natury zawierają wysokie stężenie histaminy.

Co zaskakujące, do takich produktów zaliczamy również bakłażana, szpinak, pomidory, ketchup, alkohol jak i produkty fermentujące (np. kiszonki czy produkty piklowane).

A jak nasz organizm wtedy reaguje ?A jak nasz organizm wtedy reaguje ?
Organizm ludzki nie jest w stanie na raz rozłożyć przyjętej w nadmiarze histaminy. Gdy spożywamy jej w zbyt dużych ilościach, układ pokarmowy nie ma jak jej całkowicie strawić. Dochodzi do uwalniania niestrawionego związku, uruchamiając reakcje naczyniowe.
Co ważne, istnieją substancje oraz leki, wywołujące reakcję histaminową nawet, gdy osoba nie boryka się z produkcją Diaminooksydozy w jelicie. Mogą być również reakcją naszych komórek tucznych, czyli mastocytów.
Mówiąc obrazowo, mastocyty, są jak psy stróżujące, które patrolują nasz organizm przed zagrożeniem. Gdy natrafią na kompleks przeciwciało-alergen, uruchamiają alarm – uwalniają histaminę i inne związki pośredniczące w reakcjach zapalnych. Dlatego, gdy dochodzi do reakcji alergicznych, bądź podrażnienia mastocytów, które mogły już poprzednio zostać naruszone, nawet przez katar, to reakcja histaminowa będzie jeszcze bardziej wzmocniona.
Alergeny...
A co gdy nie spożywamy produktów o wysokim stężeniu histaminy, a nasz wieczorny posiłek jest daleki od francuskiej kolacji – bez sera, wina czy dojrzewającej szynki ? To nie wszystko. Niestety, często spożywamy tzw. sklepowe gotowce zawierające sztuczne barwniki lub wysokoprzetworzone produkty, które nas alergizują.
W takim wypadku nadmiar histaminy, która została wydzielona przez nasze komórki tuczne, może być takim czynnikiem zapalnym, który daje objawy zatrucia histaminą.
Jakie są objawy nietolerancji histaminy ?
Objawy są bardzo podobne, do tych, które wywołuje ta sama substancja, gdy uwalnia się przez organizm na skutek reakcji alergicznej. Objawy nie dotyczą wyłącznie układu pokarmowego. Wzrost ciśnienia, rozszerzone źrenice, suchość w ustach kołatanie serca, obrzęk krtani, skurcze oskrzeli oraz dolegliwości skórne – zaczerwieniania, czy świąd – to wszystko również należy do histaminowych reakcji alergicznych.