Email : info@drcubala.com

Inulina – dobra czy zła?

 

       Inulina zaliczana  do fruktooligosacharydów, jest wielocukrem, obecnym w wielu rodzajach roślin. Jest także rodzajem błonnika, znanym jako fruktany. Fruktany to oligosacharydy- w  skrócie FODMAP kryją się one pod “O”. Nazwa FODMAP to akronim, pochodzący od słów ,,Fermenting Oligo- Di -Mono-saccharides And Polyols” (fermentujące oligo-dwu-monocukry i poliole).Inulina nie jest absorbowana w jelicie cienkim, jej rozkład odbywa się poprzez fermentację bakteryjną. Nasilona fermentacja może być przyczyną wzdęć, gazów jelitowych i biegunek.

     

       Na skalę przemysłową inulina pozyskiwana jest z cykorii. Znane są jej właściwości prebiotyczne, wspierające wzrost  bakterii z rodzaju bifido.  W dobie rosnącej popularności probiotyków ułatwiło to jej błyskawiczną karierę. W ostatnich latach wielką skalę zainteresował się nią przemysł spożywczy. Z uwagi na słodkawy smak i przebadane właściwości prozdrowotne stała się popularnym dodatkiem do żywności. Dodatek inuliny pozwala ograniczyć ilość cukru i poprawić smak produktów, ponadto zmniejsza uczucie głodu poprzez spowolnienie opróżniania żołądkowego, chętnie więc sięgają po nią producenci żywności fitness.Znajdziemy ją także w składzie jogurtów , nabiału,pieczywa,przekąsek. Jako dodatek do żywności rekomendowana jest przez FDA, które wydało zezwolenie na reklamowanie jej prozdrowotnych właściwości. W konsekwencji, inulina  stała się wszechobecna jest żywności. Podobnie jak niegdyś kwas foliowy. Ostatnio jednak naukowcy badający właściwości inuliny zwrócili uwagę, iż jej nadmiar może mieć właściwości niekorzystne dla zdrowia.

Prof. Andrew Gewirtz z Georgia State University oraz dr Matam Vijay-Kumar  w trakcie badań nad wpływem inuliny na redukcję masy ciała u myszy (opublikowanych w czasopiśmie Cell) stwierdzili, iż dieta bogata w inulinę pomaga w walce z otyłością, jednak powoduje także dysbiozę, czyli zaburzenia jelitowej flory bakteryjnej. 

U wielu badanych zwierząt rozwinęła się żółtaczka, a w ciągu sześciu miesięcy nowotwory wątroby. Naukowcy obawiają się podobnych skutków u ludzi.

Badacze zwracają uwagę, iż przemysłowe wzbogacanie inuliną przetworzonej żywności może skutkować epidemią zaburzeń żołądkowo-jelitowych u ludzi a także stać się przyczyną zachorowań na raka.

Reuters z kolei donosi, iż inulina może powodować silne bóle brzucha. Joanne Slavin, z Departamentu Nauk Żywieniowych University of Minnesota at St. Paul,  ostrzega „Inulina może być wszędzie, w wafelkach czekoladowych, napojach, przekąskach. Zanim się zorientujecie, możecie zjeść jej więcej niż powinniście, a jej nadmiar może spowodować problemy jelitowe”.

Slavin przeprowadziła badanie na zdrowych ochotnikach, żywionych tą samą dietą. Otrzymywali oni sok pomarańczowy z placebo lub z 5 mg lub 10 mg  mieszanki inulin.

Ochotnicy otrzymujący inulinę, zgłaszali średnio nasilone objawy z przewodu pokarmowego. U tych, którzy otrzymywali większe dawki, objawy takie jak wzdęcia, dyskomfort, fermentacja nasilone były mocno. Jest to potwierdzenie wcześniej przeprowadzonych badań.

Osoby z zespołem rozrostu bakteryjnego  w jelicie (SIBO) powinny inuliny unikać. Niestety, znakowanie produktów zawierających inulinę może być myląca. Najczęściej na skalę przemysłową robiona jest ona z cykorii, zatem dodatek „wyciągu z cykorii” w produktach powinien wzbudzić naszą czujność.

Jak zwykle, problemem jest nadmiar. Inulina może pomagać osobom z zaparciami, jednak pojawia się wiele niepokoju związanego z masowym jej dodawaniem do żywności.

Referencje:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0002822310002452

https://www.cambridge.org/core/journals/british-journal-of-nutrition/article/introducing-inulintype-fructans/72F536DAEAC3BCBE7D0AF40A2AC97242

https://www.monashfodmap.com/ibs-central/i-have-ibs/get-the-app/

 Źródła:

https://news.gsu.edu/2018/10/18/adding-refined-fiber-to-processed-food-could-have-negative-health-effects-study-finds/

https://pulsmedycyny.pl/nowe-badania-inulina-szkodzi-zdrowiu-moze-byc-rakotworcza-943288

https://www.esha.com/dietary-fiber-nutrition-facts-label/

 https://alittlebityummy.com/what-is-inulin-and-is-it-a-fodmap/

https://www.reuters.com/article/us-popular-food-additive-can-cause-stoma/popular-food-additive-can-cause-stomach-ache-idUSTRE6675QC20100708

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

20 − 11 =