Email : info@drcubala.com

Problemy jelitowe w autyzmie?

W służbie zdrowia to pojęcie nie przedarło się jeszcze do głównego nurtu medycyny. A jednak według niektórych źródeł, problemy jelitowe mogą dotyczyć aż 70% dzieci z autyzmem!

Czemu tak rzadko są wykrywane?

Dzieci z autyzmem miewają trudności z komunikacją, zatem otoczenie często nie dostrzega problemów, skoro nie potrafią o nich powiedzieć. Objawy takie jak zielone stolce, biegunki czy zaparcia niejednokrotnie są lekceważone przez lekarzy. Problemy z uzyskaniem pomocy w gabinetach lekarskich wynikają również z faktu, że nie rozwinięto specjalnych kwestionariuszy dla osób niemówiących.

Badaczki z Johns Hopkins University prześledziły setki badań, dotyczących dzieci autystycznych, nie koncentrujących się na diecie czy przewodzie pokarmowym, z których wybrały 84. Oceniały je pod kątem objawów świadczących o problemach żołądkowo-jelitowych. Różnice w wynikach dotyczących występowania biegunki (4-46%) lub zaparć (2-76%) były dramatyczne i zwracają one uwagę na problem podstawowy – brak standaryzacji wywiadu. Obecnie dla lekarzy jedynym źródłem informacji są rodzice, choć mogliby nimi być także terapeuci, gdyby zostali przeszkoleni i dysponowali odpowiednimi kwestionariuszami.

https://spectrumnews.org/opinion/viewpoint/autism-studies-hampered-lack-reliable-test-gut-problems/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

14 + 4 =