Email : info@drcubala.com

Prof. Theoharides i moje rozumienie autyzmu

Autyzm to skomplikowana dolegliwość, wymykająca się definicjom. Dziś wiemy, że jest to bardziej choroba ciała, atakująca mózg, niż choroba psychiczna. Jednak ilość teorii dotyczących podłoża autyzmu może przyprawić o zawrót głowy… Jedni mówią, że winna jest rtęć. Inni, że gluten i mleko. Jeszcze inni podejrzewają alergie. Obecnie modny jest glifosat, aluminium, zatrucie plastikiem… nie wspominając już o licznych chorobach zakaźnych.  No i o genach… Pamiętam, jak trudno było mi na początku zrozumieć wzajemne relacje tych czynników, jak trudno było rozsądzić, co z tych wielu teorii może okazać się prawdziwe… 

Pisząc doktorat, który opisywał skomplikowane powiązania alergii i nietolerancji pokarmowych natknęłam się na artykuł profesora Theoharidesa – „Is a subtype of autism an allergy of the brain?” Alergia? Pomyślałam. No nie, co jak co, ale alergia w badaniach u moich dzieciaków nie była wątkiem dominującym! Przynajmniej nie tak zwana alergia typu pierwszego. Badacz musi jednak zaprezentować w swojej pracy różne punkty widzenia! Przeczytałam więc artykuł i… bingo! Zrozumiałam wzajemne powiązania metali ciężkich, wirusów i czynników zapalnych, kaskadę wydarzeń prowadzących do ataku na mózg.

Spotkałam później profesora Theoharidesa na konferencji ILADS w Philadelphii – obydwoje prezentowaliśmy tam nasze poglądy i prace na temat autyzmu. Byłam znowu pod wrażeniem, tym razem w kontakcie osobistym! Dlatego obiecałam sobie, że przy pierwszej sprzyjającej okazji zaproszę profesora do Polski. Będzie on mówcą na konferencji organizowanej przeze mnie 17 czerwca w Hotelu Sheraton w Warszawie – kliknij po szczegóły. Tłumaczymy wykłady na polski, zachęcam więc serdecznie do udziału wszystkie osoby, które w jakikolwiek sposób zainteresowane są tematyką autyzmu. 

Źródła:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23688533
http://www.mastcellmaster.com/cv/Short-English-bio-Theoharides-1-2018.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

five × 2 =