Email : info@drcubala.com

Antiageing  czyli „przeciwdziałanie starzeniu się” to coś znacznie więcej niż dbałość o zachowanie młodego wyglądu. To przede wszystkim pojęcie związane z utrzymaniem dobrego zdrowia, znakomitego samopoczucia i pełni sił witalnych do późnych lat życia.

Starzenie związane jest z przewagą procesów degeneracji komórek naszego ciała nad procesami ich odnowy. Z biegiem lat nasze narządy zużywają się.
Pod wpływem stresu środowiskowego dochodzi do uszkodzeń wewnątrzkomórkowych, które następnie są przyczyną degeneracji stawów, zaniku masy mięśniowej, wygasania czynności gruczołów dokrewnych, wzrostu zawartości tłuszczu w ogranizmie, scieńczenia i zaniku błon śluzowych,  i wielu innych chorób, w tym także takich, które związane są z destrukcją komórek nerwowych, prowadząc do rozmaitych neuropatii i chorób otępiennych takich jak choroba Alzheimera.
Coraz trudniej jest nam się poruszać, tracimy dawną zwinność, codzienne czynności zajmują coraz więcej czasu, zanika pamięć, dokuczają nam stawy, niestrawność, serce.
 
Czy ten czarny scenariusz można zmienić?
 
Dzięki rozwoju nauki wiemy o tym, że wpływ środowiska może znacznie wydłużyć lub skrócić życie. Podobnie jest z jego jakością – można ją znacznie poprawić i cieszyć się zdrowiem nawet w podeszłym wieku. Udaje się to poprzez zapobieganie chorobom środowiskowym i związanym ze starzeniem procesom degeneracji.
Coraz już więcej wiemy o mechanizmach leżących u podłoża fenomenu starzenia.  Jednym z najważniejszych jest rosnąca z wiekiem podatność na tak zwany stres oksydacyjny. Jest to bardzo groźne zjawisko w którym odgrywają rolę tak zwane  wolne rodniki które  jak rdza przeżerają naczynia krwionośne, komórki nerwowe, siatkówkę oka, stawy itd.
Wolne rodniki tylko częściowo pochodzą z zewnątrz, np, z dymu tytoniowego lub spalin. Najczęściej produkuje je nasz własny organizm, na skutek przewlekłych procesów zapalnych oraz niekorzystnych wpływów środowiska.
Te niezwykle aktywne chemicznie substancje największe szkody wywołują głęboko w naszym wnętrzu, w materiale genetycznym (DNA)  naszych mitochondrów, czyli małych fabryk energii znajdujących się we wnętrzu naszych komórek. W mitochondriach zachodzą najważniejsze procesy życiowe, które zaopatrują w energię całe nasze ciało. To właśnie uszkodzenia tam powstałe uważane są za początek procesów starzenia.
Nasz organizm, podobnie jak nasz samochód, potrzebuje ochrony antykorozyjnej, która zapobiega niszczącemu działaniu wolnych rodników.
Zapewniają ją tak zwane antyoksydanty.Jeśli jesteśmy nimi dobrze nasyceni, wolne rodniki nie wyrządzają nam szkody, ponieważ są na bieżąco neutralizowane.
Potrzebne są nam także substancje które odbudowują błony uszkodzonych mitochondriów i komórek. Są nimi fosfolipidy oraz kwasy omega 3. Bez nich płynna powierzchnia naszych komórek traci elastyczność i staje się sztywna, przez co przestaje pełnić swoją ochronną funkcję.
Fosfolipidy pomagają też utrzymać strukturę mitochondrów, czyli małych fabryk energii w których zachodzą nasze najważniejsze procesy życiowe. To nimi „oddycha” każda z naszych komórek. Właściwe utrzymanie zarówno błon mitochondrialnych jak i podtrzymanie procesów zachodzących w ich wnętrzu zwanym „matrix”  poprzez dostarczenie substratów koniecznych do zachodzących tam reakcji biochemicznych jest jednym z najważniejszych czynników pozwalających nam zachować młodość – zarówno tę „wewnętrzną” jak i „zewnętrzną”, gdyż te same substancje które odżywiają nasze narządy pomagają także zachować nam młody wygląd.
Utrzymanie młodości wiąże się też z utrzymaniem właściwej równowagi kwasowo-zasadowej naszego ustroju. W miarę starzenia się organizm kumuluje substancje kwaśne, które odkładają się w tkankach. Sprzyja temu niewłaściwa dieta, oparta na nadmiarze białek, kofeiny i węglowodanów, brak ruchu, stres, przyjmowane leki. Zakwaszone tkanki mają skłonności do obrzęków i zatrzymywania innych toksyn, pochodzących ze środowiska.
Alkalizacja organizmu, czyli neutralizacja kwasów przez doprowadzenie odpowiedniej ilości substancji zasadowych, pomaga w powstrzymaniu procesów starzenia i zapobiega rozwojowi wielu groźnych chorób.
Właściwy antiageing jest tak naprawdę przywracaniem naszej wewnętrznej harmonii, a nie samym wygładzaniem zmarszczek. Jest wiele naturalnych metod, które powodują głęboką regenerację uszkodzonych narządów i zapobiegają dalszym spustoszeniom czynionym przez czas i środowisko.
Wewnętrzną młodość można osiągnąć poprzez stosowanie dobrze dobranych preparatów ziołowych i suplementów, które pomagają regenerować uszkodzone tkanki,  a także przez zastosowanie właściwego sposobu odżywiania czy nieuciążliwe lecz zauważalne zmiany pewnych nawyków, dostosowane jednak do naszego stylu i tempa życia. Metody stosowane w antiageingu muszą szanować nasz indywidualizm naszej osobowości i naszego metabolizmu, tylko wtedy są naprawdę skuteczne.
Medycyna mitochondrialna i funkcjonalna, poprzez zastosowanie do diagnostyki i leczenia organizmu ludzkiego odkryć naukowych, nagradzanych nagrodami Nobla, przenika biochemiczne tajemnice naszego ciała i pomaga nam odkryć te indywidualne potrzeby oraz chronić i leczyć nawet najgorsze choroby cywilizacyjne.
Młodość i żywotność można obecnie zatrzymać na długo. Trzeba tylko chcieć.