Email : info@drcubala.com

Termin „depresja” jest wieloznaczny. W życiu codziennym używamy go na określenie okresów przygnębienia, złego samopoczucia, utraty radości życia. Może też tak być określony smutek, żal, np. żal po utracie kogoś bliskiego, lub spowodowany przewlekłym narażeniem na stress.

„Depresja” w sensie medycznym jest rozpoznawana jako choroba psychiczna, o nie do końca zidentyfikowanym podłożu. Wiemy jednak, że ogromnie ważną rolę odgrywa w niej zaburzenie wytwarzania hormonu szczęścia – serotoniny.

Serotonina powstaje w wyniku przemian tryptofanu (jest to aminokwas, który nie jest wytwarzany przez organizm człowieka, a który jest dostarczany z pożywieniem) i jest neuroprzekaźnikiem  (czyli odpowiada za proces przekazywania sygnałów w mózgu)

Odpowiada ona za regulację wielu procesów w naszym organizmie, takich jak regulacja apetytu, regulacja ciśnienia krwi, krzepnięcie krwi, proces trawienia, temperatura ciała, proces dojrzewania i odnawiania komórkowego, menstruacja, oraz  przede wszystkim samopoczucie psychiczne (regulacja czynności ośrodkowego układu nerwowego) oraz wykazuje zbawienne działanie nasenne, gdyż w dalszych przemianach w organizmie zamienia się melatoninę, która daje nam spokojny, relaksujący sen.
Niedobór serotoniny powoduje najróżniejsze zaburzenia psychiczne, poprzez apatię, zaburzenia orientacji, brak skupienia do ciężkich epizody depresyjnych włącznie. Zaburzenia serotoniny powodują także chroniczne zaburzenia snu.

Nadmiar serotoniny powoduje z kolei nastawienie lękowe, przygnębienie i nieuzasadnione ataki agresji.

Regulacja wytwarzania tego neurohormonu jest kluczowa w depresji.

Większość leków psychotropowych stosowanych w depresji oddziałuje na tzw „wychwyt zwrotny serotoniny” czyli w dużym uproszczeniu „hamuje” zużywanie jej przez organizm.

Niemniej jednak jeśli „nie uzupełnimy zapasów” depresja z reguły wraca po odstawieniu leków.

To „uzupełnienie zapasów” odbywa się z  jednej strony przez uzupełnienie niedoborów tryptofanu, z drugiej strony poprzez modulację tzw. „szlaku serotoninergicznego” zależnego od różnych kofaktorów, w tym od witaminy B6 (także w formie Pirydoxal-5-phosphate, która jest jej czynną formą) oraz innych mikroelementów.

Skojarzone leczenie metaboliczne i farmakologiczne przynosi trwałe efekty, pozwalając wyjść z depresji i cieszyć się codziennym życiem.