Email : info@drcubala.com

Detoksyfikacja wątrobowa

Detoksyfikacja wątrobowa odbywa się w dwóch fazach. Faza I jest stymulowana przez witaminy B, kwas foliowy, glutation, ostropest, karotenoidy, witaminę C, antyoksydanty itp. Polega na chemicznej modyfikacji cząsteczek związków przez enzymy m.in.: w reakcjach utleniania, redukcji, metylacji czy dezaminacji. Enzymy za nie odpowiedzialne mogą podlegać indukcji, czyli zwiększać swoją obecność pod wpływem różnych substancji albo być hamowane przez inne.

Faza II ostatecznie unieczynnia toksyczne związki i prowadzi do ich eliminacji z żółcią lub wydalenia z moczem poprzez nerki. Odbywa się to w połączeniu z różnego rodzaju aminokwasami, m.in.: glutaminą, glicyną, tauryną czy cysteiną. W przypadku braku substancji odżywczych w ilościach wystarczających do produkcji enzymów fazy II lub zakłócenia równowagi przez bakterie, powstaje tzw. efekt wąskiego gardła, gdzie pojawia się coraz więcej toksyn we krwi, bowiem wątroba nie jest w stanie ich przetworzyć.

Przy nadmiernym rozroście bakterii lub obecności patogenów jelitowych powstaje zjawisko zwane krążeniem jelitowo-wątrobowym toksyn i trucizn środowiskowych. Niektóre konsekwencje toksykologiczne tego krążenia są bardzo poważne,. Nie tylko zakłóca prawidłowe wydzielanie (substancje raz wydalone ulegają wtedy ponownemu wchłonięciu), ale także pozwala na dalszy metabolizm tych substancji, rozkładanie ich do innych związków chemicznych, nierzadko jeszcze bardziej toksycznych niż wyjściowe, z uwagi na wielokrotne przejście przez wątrobę i działanie zatruwające patogennych bakterii jelitowych. Krążenie jelitowo-wątrobowe, czyli wielokrotny obieg toksyn, całkowicie zaburza mechanizm oczyszczania organizmu.

Dlatego, jeśli pytamy, czemu organizm dzieci autystycznych kumuluje toksyny w tym samym środowisku, w którym zdrowi dorośli nie kumulują toksyn, odpowiedzią są m.in.: translokacje bakteryjne, zaburzenia pracy wątroby czy wynikający z tego wielokrotny obieg toksyn w organizmie dziecka.

Dr Cubała o detoksyfikacji wątrobowej mówi i pisze również na BLOGU.