Email : info@drcubala.com

Odchudzanie to nieustający problem dla wielu z nas.

Moda na szczupłe, zgrabne ciało to chyba jeden z bardzo niewielu trendów, który nie mija, a wręcz przeciwnie zyskuje na popularności. Posiadanie smukłej sylwetki nie tylko wiąże się ze zwiększeniem pewności siebie, większą akceptacją własnej osoby, ale również co można uznać za najważniejsze, poprawą zdrowia.

Niestety, wielu osobom pomimo usilnych starań nie udaje się stracić kilogramów.

W takich wypadkach poza zastosowaniem zdroworozsądkowych wskazówek życiowych ważnych przy odchudzaniu, należy zbadać pewne predyspozycje.

Przyczyną utrzymującej się nadmiernej wagi mogą być zaburzenia hormonalne, np. nadmiar testosteronu u kobiet lub nadmiar estrogenów u mężczyzn. Często zaburzenia hormonalne spowodowane są zatruciami środowiskowymi, które zaburzają szlaki ich przemian.

W takich wypadkach waga ureguluje się dopiero po wyrównaniu rozregulowanej gospodarki hormonalnej.

Ponadto, przyczyną otyłości mogą być nietolerancje i alergie pokarmowe – wykluczenie alergenów z diety bardzo często samo w sobie wystarcza do utraty wagi.

Kolejnym problemem, często spotykanym u osób z otyłością, są zaburzenia gospodarki insulinowej.

Często, powyższym zaburzeniom towarzyszy nadmierne wydzielanie kortyzolu w wyniku przewlekłych stanów zapalnych. Kortyzol powoduje charakterystyczną otyłość brzuszną i „nalany” wyraz twarzy. W tych wypadkach regulacja poziomów tego hormonu poprzez redukcję stanów zapalnych lub poprzez leki modulujące jego wytwarzanie pomaga nie tylko w pozbyciu się uciążliwego problemu jakim jest nadwaga ale także w ogólnej poprawie stanu zdrowia.

Kolejną przyczyną nadwagi może być niedobór hormonu szczęścia czyli serotoniny. Niedostateczna produkcja tego neuroprzekaźnika powoduje że „zajadamy problemy” i zbyt często sięgamy po słodkie przekąski i kaloryczne posiłki.

W takich wypadkach, chcąc uregulować wagę, musimy uregulować szlak neurohormonalny tego neuroprzekaźnika przy pomocy odpowiednich suplementów. Również zwiększenie ilości ćwiczeń fizycznych i światła słonecznego może mieć wpływ regulacyjny na jego wytwarzanie.

Nadwaga nie zawsze spowodowana jest prostym objadaniem się i nie zawsze proste ograniczanie posiłków i zwiększenie wysiłku fizycznego wystarcza do redukcji zbędnych kilogramów. Znalezienie przyczyny problemu pomaga w jego trwałym rozwiązaniu.