Z tego artykułu dowiesz się:

♦    Czym są biotoksyny i jak szkodzą organizmowi.

♦    Jaką rolę ma fosfatydylcholina (PPC) w oczyszczaniu z biotoksyn.

♦    Jaką rolę mają kwasy EPA/DHA w utrzymaniu zdrowia.

♦    Dlaczego tak niewiele kwasów EPA/DHA ma wystarczające stężenie i poziom czystości.

Szkodliwość biotoksyn i sposoby ich oczyszczania     

        Zdrowy organizm to układ biologiczny, który jest zdolny do stałego pozbywania się toksyn, pochodzących zarówno ze środowiska zewnętrznego, jak i z wewnętrznych procesów i przemian biochemicznych. Większość z nas słyszała o niebezpieczeństwie zatrucia metalami ciężkimi, takimi jak rtęć, arsen czy ołów, jednak dużo mniejszą wiedzę mamy na temat biotoksyn. Biotoksyny są to trucizny będące produktem organizmów żywych, elementem walki międzygatunkowej. Należą do nich m.in. lipopolisacharydowe pozostałości rozpadu ścian komórek bakterii (LPSy), czyli endotoksyny. Nawet niewielkie ilości endotoksyn mogą prowadzić do aktywacji nieprawidłowej odpowiedzi immunologicznej, z wydzielaniem dużej ilości wolnych rodników tlenowych i azotowych. Endotoksemia, czyli nadmierna ilość endotoksyn we krwi, może prowadzić do szoku endotoksemicznego i zgonu, jednak rzadko ma przebieg aż tak dramatyczny. Najczęściej jej rezultatem jest aktywacja chorób autoimmunologicznych, począwszy od zapalenia jelita grubego, chorób tarczycy, zapaleń stawów do ciężkich schorzeń układu nerwowego, np. stwardnienia rozsianego 1. LPSy bakterii takich jak Enterobacter cloace i Escherichia coli mogą także prowadzić do otyłości i insulinooporności.2

Równie niebezpieczne są mykotoksyny produkowane przez grzyby chorobotwórcze, zamieszkałe m.in. w murach budynków. Dostają się do organizmu z powietrzem, rozpuszczają doskonale w błonach komórkowych i stają się przyczyną chorób takich jak przewlekły kaszel, astma, zapalenie zatok, alergie (w tym alergie na środki chemiczne), zespół chronicznego zmęczenia, bóle głowy oraz zaburzenia koncentracji, pamięci, świadomości i inne problemy neurologiczne 3.                

Celem biotoksyn są błony komórkowe organizmu. Jako cząstki rozpuszczalne w tłuszczach, mogą przedostawać się do ich wnętrza, uszkadzając ich strukturę, a następnie przedostawać się do wnętrza komórki, niszczyć jej DNA i w rezultacie powodować śmierć komórki.4

        Błona komórkowa stanowi esencję życia. Komórka może przetrwać uszkodzenie innych struktur, możemy nawet usunąć jej jądro i będzie w stanie przeżyć jeszcze kilka miesięcy.Poza oczywistą ochroną skomplikowanego systemu biochemicznego błony komórkowe pełnią funkcję transportową. Transport błonowy to aktywne przenoszenie wszystkie ważne substancji odżywczych do wnętrza komórki oraz usuwananie z niej substancji toksycznych gromadzących się w procesach metabolicznych.Biotoksyny kumulują się w błonach komórkowych ludzkiego ciała, powodując ich sztywnienie i trudne do usunięcia złogi, co skutkuje postępującą degeneracją tych wrażliwych, kluczowych dla życia struktur5. Uszkadzając je, biotoksyny torują drogę bakteriom i wirusom do wnętrza komórek, przez co przyczyniają się do rozwoju chronicznych faz infekcji.5  Właściwie funkcjonująca błona komórkowa stanowi najskuteczniejszą ochronę przed wpływem biotoksyn6 Pomiędzy dwiema warstwami fosfolipidowymi w błonach komórkowych zawarte są tłuszcze nienasycone7.   

Błony komórkowe są tłuste. tłuszcz skutecznie rozdziela dwa wodne światy: ten z wnętrza komórki oraz zewnątrzny, czyli płyny ustrojowe, w których komórki są zanurzone7. Dlatego też główna substancja składowa błony, fosfolipidy, musi mieć unikatowe właściwości, czyli umożliwiać rozdzielanie i łączenie obydwu światów. Dlatego tworzące ją fosfolipidy są amfifilowe. Oznacza to, że mają obydwie cechy z reguły pojedynczo przypisane do jednej cząsteczki. W tym przypadku jest ona podzielona na dwa regiony — umowna „głowa” jest hydrofilowa, czyli lubi środowisko wodne, zaś „ogon”jest hydrofobowy, czyli będzie zawsze dążył od ukrycia się przed cząsteczkami wody.7 Ta unikatowa kombinacja sprawia, że oleisty ogonek cząsteczki zawsze kieruje się do tłustego wnętrza błony, a wodolubna główka automatycznie zwraca się w stronę wody – czy to po stronie płynów ustrojowych, czy środowiska wewnętrznego komórki. Zorganizowane tak cząsteczki przypominają ułożone na przemian ząbki zamka błyskawicznego. Wśród fosfolipidów centralne miejsce przypada fosfatydylocholinie, która jest kluczowym elementem zdrowia błonowego7 .Niedobory fosfatydylocholiny  prowadzą do przerwania ciągłości błony komórkowej, co ułatwia wnikanie  biotoksyn do wnętrza błon, gdzie  rozpuszczają się i kumulują. Efektem  kumulacji biotoksyn jest sztywnienie błon komórkowych i  zaburzenia funkcji kanałów transportowych. Po przerwaniu ciągłości błon toksyczne molekuły wędrują do wnętrza komórki, gdzie uszkadzają DNA8.Pomiędzy warstwami fosfolipidów znajdują się tłuszcze, w tym najważniejsze: kwasy tłuszczowe nienasycone. Dzięki takiej budowie błona przypomina tratwę, z rozmieszczonymi w niej zbudowanymi z białka kanałami transportowymi i receptorami dla różnych cząsteczek.

Dlatego jeśli chcemy skutecznie zapobiegać kumulacji biotoksyn w organizmie, musimy w suplementacji stosować zarówno najwyżej oczyszczone preparaty PPC 8 ,9 jak i preparaty najlepiej oczyszczonych i biologiczne aktywnych kwasów tłuszczowych.

PPC – cząsteczka życia

        Fosfatydylcholina jest głównym składnikiem nie tylko zewnętrznych błon komórkowych, ale także błon pokrywających najważniejsze organelle komórki, czyli mitochondria, odpowiedzialne za oddychanie komórkowe.Najważniejszą formą leczniczą fosfatydylcholiny jest wysoko oczyszczona polienylofosfatydylcholina (PPC), której działanie regeneracyjne, przeciwzapalne i oczyszczające zadziwia badaczy. Badania dowodzą, że PPC:

  • ma działanie przeciwzapalne w chorobie Leśniowskiego-Crohna10
  • zapobiega nowotworom jelita grubego11
  • odwraca procesy włóknienia w wątrobie, przeciwdziałając jej marskości i rozpuszczając złogi tłuszczu wątrobowego12
  • chroni wątrobę u osób nadużywających alkoholu, powodując usuwanie toksyn oraz odnowę mitochondriów wątrobowych8
  • reguluje wydzielanie żółci, wspomagając tym samym usuwanie biotoksyn z organizmu, gdyż cały system wytwarzania żółci, kanaliki żółciowe i pęcherzyk żółciowy odgrywają kluczową role w procesie detoksyfikacji 13.
  • osłania śluzówkę żołądka14

PPC ma także wysokie zdolności naprawcze. Eksperymenty na zmodyfikowanych genetycznie myszach wykazały, że może ona spowalniać procesy starzenia. Coraz więcej dowodów naukowych wskazuje, że może poprawiać funkcjonowanie mózgu, polepszać pamięć i odwracać procesy demencji w chorobach takich jak choroba Alzheimera. Nic w tym dziwnego, gdyż jest jednym z najważniejszych składników mieliny, stanowiącej osłonki w układzie nerwowym. W badaniach naukowych PPC Phoschol (Nutrasal) wykazywał właściwości regenerujące zmienioną marsko wątrobę8. Wysokiej jakości PPC produkowana jest z soi, nie ze słonecznika – jednak w procesie oczyszczania usuwane są z niej nawet śladowe ilości alergenów białka sojowego, dlatego może być używana także przez osoby z alergią i nietolerancją soi.

Wymiana lipidowa – czyli równoczesne podawanie PPC i wysoko oczyszczonych kwasów EPA/DHA – jest kluczowa dla utrzymania zdrowia błonowego, a tym samym zdrowia organizmu i jest najlepszym sposobem odwracania zmian degeneracyjnych w chorobach przewlekłych12,15.

Na co zwrócić uwagę wybierając kwasy EPA/DHA?

        Wszystko opiera się na znalezieniu właściwych proporcji najzdrowszych i najodpowiedniejszych kwasów tłuszczowych. Chociaż kwas alfa-linolenowy – ALA – jest podstawą do syntezy bardziej szlachetnych, niezbędnych form: EPA i DHA, organizm ludzki jest zdolny do ich samodzielnej syntezy tylko w znikomych ilościach pod względem zapotrzebowania. Nasza zdolność syntezy również maleje z wiekiem. EPA i DHA są jednak z powodzeniem syntetyzowane przez tłuste ryby.

Niestety coraz więcej ryb na naszych stołach pochodzi z hodowli, gdzie karmione są sztuczną paszą, co powoduje zmniejszone stężenie kwasów tłuszczowych omega-3 w tym tradycyjnym ich źródle. Ponadto wysokie spożycie dzikich ryb, żywiących się zdrowszym planktonem, może również być niebezpieczne ze względu na wzrastającą zawartość metali ciężkich, toksyn i czynników rakotwórczych w ich mięsie.

Należy zatem zapoznać się z pochodzeniem surowca i technologią produkcji kwasów EPA i DHA, gdyż większość produktów dostępnych na rynku nie zawiera tego, co obiecuje na opakowaniu. Możliwe jest jednak osiągnięcie zawartości PCB, metali ciężkich i pestycydów poniżej błędu statystycznego, jeżeli połów ryb odbywa się na najczystszych akwenach południowego Pacyfiku, a surowiec poddany zostanie ekologicznemu procesowi oczyszczania. Na naszym rynku obecna jest firma (Minami Nutrition), która jako jedyna zapewnia unikatowy proces rafinowania, wykorzystujący ultraniskie temperatury, a użycie nadkrytycznego CO2 uniemożliwia niepożądane, przedwczesne utlenianie. Co bardzo ważne, proces ten eliminuje użycie rozpuszczalników chemicznych, a tłuszcze nasycone nie są dodawane jako wypełniacze.Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie produktu, zawierającego najczystsze, najbardziej skoncentrowane i ultraprzyswajalne kwasy omega-3.

Lek.med. Dr n.med Magdalena Cubała-Kucharska

Arcana Instytut Medycyny Integracyjnej

Dyrektor ILADEF USA

..

.

Bibliografia:

1.Andersson MA, Nikulin M, Köljalg U, Andersson MC, Rainey F, Reijula K, et al. Bacteria, molds, and toxins in water-damaged building materials. Appl Environ Microbiol [Internet]. 1997 Feb 1 [cited 2018 Oct 6];63(2):387–93. Available from: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9023919

2.Cani PD, Amar J, Iglesias MA, Poggi M, Knauf C, Bastelica D, et al. Metabolic Endotoxemia Initiates Obesity and Insulin Resistance. Diabetes [Internet]. 2007 Jul 1 [cited 2018 Oct 6];56(7):1761–72. Available from: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17456850

3.Tilleux S, Hermans E. Neuroinflammation and regulation of glial glutamate uptake in neurological disorders. J Neurosci Res [Internet]. 2007 Aug 1 [cited 2018 Oct 6];85(10):2059–70. Available from: http://doi.wiley.com/10.1002/jnr.21325

4.Nolan JP. Endotoxin, reticuloendothelial function, and liver injury. Hepatology [Internet]. 1981 Sep 1 [cited 2018 Oct 6];1(5):458–65. Available from: http://doi.wiley.com/10.1002/hep.1840010516

5.Viviani R. Eutrophication, marine biotoxins, human health. Mar Coast Eutrophication [Internet]. 1992 Jan 1 [cited 2018 Oct 6];631–62. Available from: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780444899903500560

6.Yeagle PL. Lipid regulation of cell membrane structure and function. FASEB J [Internet]. 1989 May 1 [cited 2018 Oct 6];3(7):1833–42. Available from: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2469614

7.Robert K. Murray, Daryl K. Granner VWR. Biochemia Harpera Ilustrowana. 2018. 507-557 p.

8.Gundermann K-J, Kuenker A, Kuntz E, Droździk M. Activity of essential phospholipids (EPL) from soybean in liver diseases. Pharmacol Reports [Internet]. 2011 May 1 [cited 2018 Oct 6];63(3):643–59. Available from: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S173411401170576X

9.Kidd PM. Omega-3 DHA and EPA for cognition, behavior, and mood: clinical findings and structural-functional synergies with cell membrane phospholipids. undefined [Internet]. 2007 [cited 2018 Oct 6]; Available from: https://www.semanticscholar.org/paper/Omega-3-DHA-and-EPA-for-cognition%2C-behavior%2C-and-Kidd/528b3d3239146af565ef945fda6bab3746e58722

10.Stappenbeck TS, Rioux JD, Mizoguchi A, Saitoh T, Huett A, Darfeuille-Michaud A, et al. Crohn disease: A current perspective on genetics, autophagy and immunity. Autophagy [Internet]. 2011 Apr 27 [cited 2018 Oct 6];7(4):355–74. Available from: http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.4161/auto.7.4.13074

11.Yang ZJ, Chee CE, Huang S, Sinicrope FA. The role of autophagy in cancer: therapeutic implications. Mol Cancer Ther [Internet]. 2011 Sep 30 [cited 2018 Oct 6];10(9):1533–41. Available from: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21878654

12.Stepanov YM. The Use of Essential Phospholipids for the Treatment of Fatty Liver Disease. Gastroenterology [Internet]. 2016 Oct 31 [cited 2018 Oct 6];0(4.62):58–64. Available from: http://gastro.zaslavsky.com.ua/article/view/81089

13.Lee V. Liver dysfunction associated with parenteral nutrition : What Are the Options ? Pract Gastroenterol. 2006;30(12):49.

14.Küllenberg D, Taylor LA, Schneider M, Massing U. Health effects of dietary phospholipids. Lipids Health Dis [Internet]. 2012 Jan 5 [cited 2018 Oct 6];11(1):3. Available from: http://lipidworld.biomedcentral.com/articles/10.1186/1476-511X-11-3

15.Lipid replacement therapy. 1986 Feb 24 [cited 2018 Oct 6]; Available from: https://patents.google.com/patent/US4812314A/en

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera i otrzymuj tylko wartościowe informacje

Inne ciekawe artykuły

2 AdrenoCortex Stress Profile

Zakażenie Candida auris

2 AdrenoCortex Stress Profile

Zespół jedzenia nocnego – NES (night eating syndrome)

2 AdrenoCortex Stress Profile

Jak działają probiotyki?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Właściwości olejów roślinnych

2 AdrenoCortex Stress Profile

Wpływ zapachu na samopoczucie - aromaterapia

2 AdrenoCortex Stress Profile

Czy wszystkie Streptococcus mogą powodować PANDAS?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Ludzki mikrobiom a ksenobiotyki farmaceutyczne, dietetyczne i środowiskowe

2 AdrenoCortex Stress Profile

Problemy z metylacją, a zaburzenia hormonalne i metaboliczne

2 AdrenoCortex Stress Profile

Kwas foliowy czy folinowy w ciąży?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Czy pieluszki dziecięce są bezpieczne?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Szkodliwe substancje w zabawkach dla dzieci!

2 AdrenoCortex Stress Profile

Zespół jelita drażliwego

2 AdrenoCortex Stress Profile

Szkodliwe dodatki do żywności - lista

2 AdrenoCortex Stress Profile

Zaburzenia mowy u dzieci w spektrum autyzmu

2 AdrenoCortex Stress Profile

Badanie kwasów organicznych - Metabolomix

2 AdrenoCortex Stress Profile

Jakie niedobory mogą wystąpić w przypadku chorób jelit?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Wpływ leków zobojętniających na zdrowie i trawienie

2 AdrenoCortex Stress Profile

NIE PROWOKUJ ORGANIZMU - alergie krzyżowe

2 AdrenoCortex Stress Profile

NIE PODJADAJ! O SIBO

2 AdrenoCortex Stress Profile

Zespół postcovidowy - dlaczego nadal chorujemy

2 AdrenoCortex Stress Profile

Alergie krzyżowe

2 AdrenoCortex Stress Profile

Zalety jedzenia kiszonek oraz przeciwskazania

2 AdrenoCortex Stress Profile

Paraliż od infekcji układu pokarmowego? - CAMPYLOBACTER - jejuni i coli

2 AdrenoCortex Stress Profile

Recepty dla lalek. Dlaczego zostałam lekarzem?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Galaktozemia

2 AdrenoCortex Stress Profile

Zachowania chorobowe - co robi mikroglej, gdy źle się czuje?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Czy wszystkie kobiety mogą przyjmować środki antykoncepcyjne?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Chcesz szybko wyzdrowieć ? - CLOSTRIDIUM - czynnik zakażeń ogólnoustrojowy

2 AdrenoCortex Stress Profile

Hipoteza oszczędnych genów, jako przyczyna otyłości

2 AdrenoCortex Stress Profile

Obalamy dietę PALEO?

2 AdrenoCortex Stress Profile

COVID-19 a dieta

2 AdrenoCortex Stress Profile

Metale ciężkie w żywności

2 AdrenoCortex Stress Profile

Cyjanokobalamina, adenozylokobalamina, metylokobalamina, hydroksykobalamina… Która witamina jest dla nas najlepsza?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Campylobacter - czy infekcja układu pokarmowego może spowodować paraliż?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Przegląd diagnozowania i leczenia PANDAS i PANS

2 AdrenoCortex Stress Profile

Choroby tarczycy a ciąża

2 AdrenoCortex Stress Profile

Dlaczego ograniczenie plastiku jest takie ważne?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Otyłość a Bacteroidetes i Firmicutes

2 AdrenoCortex Stress Profile

NIETOLERANCJA SIARKI – - SPRAWA GENÓW CZY SIBO SIARKOWE?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Mleko matki

2 AdrenoCortex Stress Profile

Barwniki w żywności a zdrowie dziecka

2 AdrenoCortex Stress Profile

Czy wiecie, że sam zapach pokarmu już rozpoczyna proces trawienia?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Czy wiecie, że nasze jelito pracuje najciężej gdy … nie jemy?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Firmicutes i Bacteroides w GI effects

2 AdrenoCortex Stress Profile

Genetyka a funkcje psychiczne – COMT

2 AdrenoCortex Stress Profile

Zapalenie ucha wewnętrznego

2 AdrenoCortex Stress Profile

Jak utrzymać zdrowie jelitowe niezależnie od diety?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Gorączka.

2 AdrenoCortex Stress Profile

Migreny, a wątroba – czy medycyna chińska miała rację?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Homeopatia – czy może Cię zabić?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Czy wiecie, że niektóre choroby genetyczne będą niedługo skutecznie leczone?

2 AdrenoCortex Stress Profile

ROBAKI LECZĄ?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Dieta SCD

2 AdrenoCortex Stress Profile

Badanie mocznika we krwi

2 AdrenoCortex Stress Profile

Amoniak – toksyna wewnętrzna, która zatruwa mózg.

2 AdrenoCortex Stress Profile

Cykl mocznikowy – metabolizm białek i aminokwasów

2 AdrenoCortex Stress Profile

Leczniczy haj, opiaty i endokannabinoidy

2 AdrenoCortex Stress Profile

Papaya (CARICOL), a Histamina – pomaga czy szkodzi?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Metylacja – część pierwsza

2 AdrenoCortex Stress Profile

Czy można być uczulonym na słońce?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Histamina – jak nie dać się zwariować?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Histamina

2 AdrenoCortex Stress Profile

Komórki tuczne – czyli co się dzieje, gdy obrońcy wpadają w histerię (MCAS i inne przypadłości).

2 AdrenoCortex Stress Profile

Naltrexon – czyli przeciwzapalna kariera leku na alkoholizm

2 AdrenoCortex Stress Profile

PEA czyli „konopie bez konopii”

2 AdrenoCortex Stress Profile

Dodatki do Metabolomix+ (wcześniej badanie ONE)

2 AdrenoCortex Stress Profile

Choroby odogniskowe.

2 AdrenoCortex Stress Profile

Witamina A i wirusy

2 AdrenoCortex Stress Profile

Ozonowanie, jako sposób na odkażanie środowiska domowego

2 AdrenoCortex Stress Profile

Jak grzyby pleśniowe, w tym z rodzaju Aspergillus i Zespół Chorego Budynku wpływają na zdrowie człowieka

2 AdrenoCortex Stress Profile

Clostridium jako czynnik zakażeń ostrych i przewlekłych

2 AdrenoCortex Stress Profile

Jak zapobiegać przenoszeniu Clostridium difficile w domu?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Kandydoza – fakty i mity

2 AdrenoCortex Stress Profile

Dysbioza jelitowa a zatrucie metalami ciężkimi i toksynami

2 AdrenoCortex Stress Profile

Biotoksyny a choroby przewlekłe – ochronna rola – rola PPC i kwasów tłuszczowych

2 AdrenoCortex Stress Profile

Biofilmy bakteryjne jako przyczyna chorób przewlekłych

2 AdrenoCortex Stress Profile

Inulina – dobra czy zła?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Biotoksyny i ich szkodliwe działanie na organizm

2 AdrenoCortex Stress Profile

Bruceloza, czyli groźne skutki picia koziego mleka

2 AdrenoCortex Stress Profile

FIGLU – kwas bynajmniej niefiglarny

2 AdrenoCortex Stress Profile

Autoimmunologia a bakterie jelitowe

2 AdrenoCortex Stress Profile

Badanie szczawianów wapnia w moczu

2 AdrenoCortex Stress Profile

Poziom witaminy B12

2 AdrenoCortex Stress Profile

MTHFR

2 AdrenoCortex Stress Profile

Antybiotyki niewchłanialne na problemy jelitowe

2 AdrenoCortex Stress Profile

Wróg czai się w piaskownicy – TOKSOKAROZA

2 AdrenoCortex Stress Profile

Obcy nami sterują – TOKSOPLAZMOZA

2 AdrenoCortex Stress Profile

Dieta, stany zapalne a starzenie się mózgu i demencja

2 AdrenoCortex Stress Profile

Pestycydy stosowane w rolnictwie a zdrowie

2 AdrenoCortex Stress Profile

Pandemia demencji – borelioza powoduje zaburzenia pamięci i otępienie

„Zapoznałam/em się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych osobowych i wyrażam zgodę na ich przetwarzanie” - "Klauzula informacyjna"