Czy wiecie, że zwykła infekcja jelitowe może spowodować ciężką chorobę układu nerwowego?

Zwłaszcza, jeśli jest wywołana przez bakterie z gatunku Campylobacter!

To, co zazwyczaj bierzemy za tak zwaną „grypę jelitową” albo zatrucie pokarmowe może dawać długotrwałe powikłania!

W rodzinie miałam taki przypadek… moja ciotka trafiła do szpitala z podejrzeniem udaru. Nie mogła chodzić! Diagnoza udaru nie sprawdziła się, zatem zapytano mnie o radę. Od razu spytałam, czy ciocia ostatnio nie miała biegunki. Okazało się, że owszem, miała, ale ‘”samo jej przeszło”. Rzekomy udar nastąpił kilka tygodni później. Zatem poprosiłam, by zbadać pałeczkę zakażeń jelitowych, Camylobacter.

Zaprzyjaźniony ordynator na szczęście wysłuchał mojego zdania. Okazało się, że faktycznie, u ciotki znaleziono przeciwciała przeciwko tej groźnej bakterii. W szpitalu zastosowano leczenie antybiotykami. Wiecie, że pomogło? Paraliż ustąpił. Okazało się, że nie był to udar, tylko zespół neurologiczny zwany zespołem Guillaina-Barrego. Rzekomy udar miał miejsce wiele lat temu. Ciotka ma dziś ponad 80 lat i ciągle chodzi sama.

Bakterie Campylobacter jejuni i Campylobacter coli występują bardzo powszechnie w przyrodzie. Jeśli dostaną się do naszego organizmu wywołują chorobę zwaną kampylobakteriozą, która może nieść za sobą bardzo poważne skutki. Do zakażenia dochodzi głównie w wyniku złej higieny i spożycia skażonych produktów bądź nieodpowiednio przygotowanego mięsa drobiowego. Możemy się również zarazić spożywając mleko niepasteryzowane czy wodą skażoną tymi bakteriami. Kampylobakterioza jest chorobą, która przy braku higieny może szybko się rozprzestrzeniać!

Szczególnie narażone są:

 •     niemowlęta i dzieci,
 •     kobiety ciężarne,
 •     osoby starsze,
 •     osoby przewlekle chore.


Bakterie Campylobacter potrafią długo przetrwać w środowisku. Stamtąd przenoszone są z wodą lub w glebie na zwierzęta hodowlane, głównie drób. My możemy się zakazić tymi bakteriami nie tylko gdy zjemy zakażone mięso, ale również od innych zarażonych osób. Dlatego właśnie zakażenie Campylobacter nazywany chorobą brudnych rąk.


Kampylobakterioza występuje przede wszystkim pod postacią zapalenia żołądka i/lub jelit, które rozwijają się w okresie około tygodnia od zakażenia. Charakterystyczne objawy to:

 •     Wodnisto-śluzowa biegunka,
 •     Często obecność krwi w kale,
 •     Bóle brzucha,
 •     Nudności i wymioty,
 •     Gorączka.


Objawy zazwyczaj ustępują same po maksimum tygodniu, jednak istnieją przypadki przewlekłego zakażenia z biegunką bądź objawami grypopodobnymi. Niestety, przez to że objawy są bardzo ogólne, bardzo często są lekceważone.


Musimy pamiętać, że zakażenie bakteriami Campylobacter może nieść ze sobą poważne skutki zdrowotne! U niektórych osób mogą wystąpić powikłania neurologiczne. Najcieższym powikłaniem jest zespół Guillaina-Barrego (GBS – ang. Guillain-Barre Syndrome).

Około 1 na 1000 zgłoszonych chorób Campylobacter prowadzi do GBS. Uważa się, że aż 40% przypadków GBS w Stanach Zjednoczonych jest wywoływanych przez zakażenie Campylobacter.

Przeciwciała produkowane przez nasz organizm atakują osłonki mielinowe nerwów obwodowych oraz niszczą komórki Shwanna, co prowadzi do osłabienia siły mięśniowej i wystąpienia takich objawów jak zaburzenia czucia w obrębie palców oraz stopniowe osłabienie siły mięśniowej. W organizmie pojawia się reakcja zapalna, aktywuje się również swoista odpowiedź komórkowa co prowadzi do produkcji cytokin i mediatorów zapalnych. Wszystkie te reakcje organizmu prowadzą do zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Oznacza to, że zakażenie bakteryjne może prowadzić nawet do paraliżu! Według danych, nawet 25-40% pacjentów ze zdiagnozowanych zespołem Guillaina-Barrego przeszło zakażenie C.jejuni kilka tygodni przed wystąpieniem objawów. Prawdopodobnie czynniki genetyczne również mają wpływ na rozwój tego zespołu, ponieważ statystycznie tylko u jednej osoby na 1000 zarażonych Campylobacter, występuje GBS. Inne powikłania zakażenia Campylobacter to reaktywne zapalenie stawów czyli zespół Reitera. Nawiasem mówiąc, właśnie reaktywne zapalenie stawów u moich małych pacjentów naprowadziło mnie na szeroko zakrojone poszukiwania tej bakterii. Według moich statystyk, jest ona niezwykle częsta! Trzeba też pamiętać, że kampylobakterozą możemy się zarażać w obrębie tej samej rodziny.

Bakterie z rodzaju Campylobacter mają zdolność to syntezy enterotoksyn oraz cytotoksyn.

Campylobacter produkuje toksynę CDT (Cytholethal Distending Toxin), która jest atakowana przez układ odpornościowy. Przypadkiem oprócz toksyny zaatakowana zostaje winkulina, czyli białko biorące udział w tworzeniu połączeń międzykomórkowych w obrębie jelit.

Uszkodzenie winkuliny zaburza pracę „wielkiego dozorcy” czyli Migrującego Kompleksu Motorycznego (MMC) prowadząc często do zespołu rozrostu bakteryjnego w jelicie cienkim (SIBO)Diagnostyka

W diagnostyce zakażeń przewlekłych doskonale sprawdzają się przeciwciała IgM – infekcja wczesna – i IgG – infekcja przebyta.

Badania serologiczne są przydatne głównie w diagnostyce powikłań występujących po zakażeniu. Podczas zakażenia tymi bakteriami organizm wytwarza przeciwciała klasy IgA, IgM oraz IgG. IgA pojawiają się w surowicy mniej więcej piątego dnia od zakażenia i osiągają maksymalne stężenie w drugim tygodniu choroby, można je wykryć nawet do 3 miesięcy od początku objawów kampylobakteriozy. Przeciwciała IgG utrzymują się na wysokim poziomie nawet kilkanaście miesięcy po zakażeniu. W celu diagnostyki należy wykryć wzrost poziomu przeciwciał IgA oraz IgM w dwóch próbkach surowicy, w odstępie dwóch tygodni.

Rozpoznanie kampylobakterozy można też postawić na podstawie posiewów lub wymazów z odbytu. Jednak należy pamiętać, że okres w którym bakteria wydalana jest z kałem jest krótki – zatem może być ona w organizmie mimo ujemnych posiewów. Zatem posiewy przydatne są w ostrej fazie choroby

Jedną z nowych metod jest badanie genetyczne PCR, które wykrywa sekwencje DNA swoiste dla różnych gatunków. Jej zaletami jest krótki czas oczekiwania na wyniki i bardzo wysoka czułość i swoistość. Kolejną metodą są badania serologiczne metodą ELISA wykrywające antygeny pałeczek Campylobacter w próbkach kału. Wyniki dostępne są już po 2 godzinach od badania, jednak nie jest to metoda precyzyjna, dlatego stanowi ona jedynie uzupełnienie tradycyjnych metod diagnostyki zakażeń Campylobacter. Jeszcze inną metodę stanowi oznaczanie poziomu swoistych przeciwciał w próbce krwi.


Leczenie

Często objawy ustępują samoistnie, więc stosuje się jedynie leczenie objawowe, między innymi dbanie o odpowiednie nawodnienie, podaż elektrolitów, stosowanie diety lekkostrawnej oraz podawanie probiotyków i witamin. Jednak przy powikłaniach należy sięgnąć po leczenie antybiotykowe Campylobacter jejuni oraz coli są oporne na większość antybiotyków β-laktamowych, dlatego w leczeniu kampylobakteriozy stosuje się głównie erytromycynę oraz azytromycynę.

Według statystyk, zapadalność w Polsce jest niższa niż w pozostałych krajach Europy, jednak wiele przypadków jest bezobjawowych, przez co nie są one rozpoznawane. Badania w kierunku kampylobakteriozy są dostępne w niewielu laboratoriach, co może stanowić pewne utrudnienie.


Jeśli zaobserwujesz u siebie lub swojego dziecka podobne objawy, warto powiedzieć o tym lekarzowi i wykonać odpowiednią diagnostykę. Zakażenie Campylobacter może stanowić podłoże innych chorób, dlatego nie wolno tego lekceważyć.


Jak chronić się przed kampylobakteriozą?

 •     Dokładnie myć ręce po przygotowywaniu mięsa.
 •     Przygotowując mięso najlepiej robić to na osobnej desce używając osobnego noża, aby nie przenieść bakterii na warzywa bądź inne produkty.
 •     Mięso przechowywać w lodówce w osobnych pojemnikach i dbać o jak najszybsze przygotowanie, aby surowe mięso nie leżało długo w lodówce.
 •     Dokładnie myć ręce po każdym wyjściu z toalety.
Literatura:

 1. Bessede E., Delcamp A., Sifre E., Buissonniere A., Megraud F.: New methods for detection of Campylobacters in stool samples in comparison to culture. J Clin Microbiol 2011; 49: 941-944
 2. Daczkowska-Kozon E.: Co wiemy i czego nie wiemy o Campylobacter sp.? Postępy Mikrobiol 2002; 41: 85-104
 3. Garlicki A., Leśniak M.: Leczenie chorób biegunkowych o etiologii zakaźnej u dorosłych. Przegl. Epidemiol 2009; 63: 395-400
 4. Rogosz N., Rastawicki W., Wołkowicz T.: Mikrobiologiczna diagnostyka zakażeń wywoływanych przez pałeczki Campylobacter jejuni i Campylobacter coli u ludzi. Postepy Hig Med Dosw (online), 2014; 68: 48-56
 5. Zhang M.J., Qiao B., Xu X.B., Zhang J.Z.: Development and application of a real-time polymerase chain reaction method for Campylobacter jejuni detection. World J Gastroenterol 2013, 19: 3090-3095
 6. Walencka M., Matusiak A., Chmiela M.: Rola zakażenia Campylobacter jejuni w rozwoju zespołu Guillaina-Barrégo. Post Mikrobiol 2018; 57(3): 260–269

Inne ciekawe artykuły

2 AdrenoCortex Stress Profile

Zakażenie Candida auris

2 AdrenoCortex Stress Profile

Zespół jedzenia nocnego – NES (night eating syndrome)

2 AdrenoCortex Stress Profile

Jak działają probiotyki?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Właściwości olejów roślinnych

2 AdrenoCortex Stress Profile

Wpływ zapachu na samopoczucie - aromaterapia

2 AdrenoCortex Stress Profile

Czy wszystkie Streptococcus mogą powodować PANDAS?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Ludzki mikrobiom a ksenobiotyki farmaceutyczne, dietetyczne i środowiskowe

2 AdrenoCortex Stress Profile

Problemy z metylacją, a zaburzenia hormonalne i metaboliczne

2 AdrenoCortex Stress Profile

Kwas foliowy czy folinowy w ciąży?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Czy pieluszki dziecięce są bezpieczne?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Szkodliwe substancje w zabawkach dla dzieci!

2 AdrenoCortex Stress Profile

Zespół jelita drażliwego

2 AdrenoCortex Stress Profile

Szkodliwe dodatki do żywności - lista

2 AdrenoCortex Stress Profile

Zaburzenia mowy u dzieci w spektrum autyzmu

2 AdrenoCortex Stress Profile

Badanie kwasów organicznych - Metabolomix

2 AdrenoCortex Stress Profile

Jakie niedobory mogą wystąpić w przypadku chorób jelit?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Wpływ leków zobojętniających na zdrowie i trawienie

2 AdrenoCortex Stress Profile

NIE PROWOKUJ ORGANIZMU - alergie krzyżowe

2 AdrenoCortex Stress Profile

NIE PODJADAJ! O SIBO

2 AdrenoCortex Stress Profile

Zespół postcovidowy - dlaczego nadal chorujemy

2 AdrenoCortex Stress Profile

Alergie krzyżowe

2 AdrenoCortex Stress Profile

Zalety jedzenia kiszonek oraz przeciwskazania

2 AdrenoCortex Stress Profile

Paraliż od infekcji układu pokarmowego? - CAMPYLOBACTER - jejuni i coli

2 AdrenoCortex Stress Profile

Recepty dla lalek. Dlaczego zostałam lekarzem?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Galaktozemia

2 AdrenoCortex Stress Profile

Zachowania chorobowe - co robi mikroglej, gdy źle się czuje?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Czy wszystkie kobiety mogą przyjmować środki antykoncepcyjne?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Chcesz szybko wyzdrowieć ? - CLOSTRIDIUM - czynnik zakażeń ogólnoustrojowy

2 AdrenoCortex Stress Profile

Hipoteza oszczędnych genów, jako przyczyna otyłości

2 AdrenoCortex Stress Profile

Obalamy dietę PALEO?

2 AdrenoCortex Stress Profile

COVID-19 a dieta

2 AdrenoCortex Stress Profile

Metale ciężkie w żywności

2 AdrenoCortex Stress Profile

Cyjanokobalamina, adenozylokobalamina, metylokobalamina, hydroksykobalamina… Która witamina jest dla nas najlepsza?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Campylobacter - czy infekcja układu pokarmowego może spowodować paraliż?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Przegląd diagnozowania i leczenia PANDAS i PANS

2 AdrenoCortex Stress Profile

Choroby tarczycy a ciąża

2 AdrenoCortex Stress Profile

Dlaczego ograniczenie plastiku jest takie ważne?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Otyłość a Bacteroidetes i Firmicutes

2 AdrenoCortex Stress Profile

NIETOLERANCJA SIARKI – - SPRAWA GENÓW CZY SIBO SIARKOWE?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Mleko matki

2 AdrenoCortex Stress Profile

Barwniki w żywności a zdrowie dziecka

2 AdrenoCortex Stress Profile

Czy wiecie, że sam zapach pokarmu już rozpoczyna proces trawienia?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Czy wiecie, że nasze jelito pracuje najciężej gdy … nie jemy?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Firmicutes i Bacteroides w GI effects

2 AdrenoCortex Stress Profile

Genetyka a funkcje psychiczne – COMT

2 AdrenoCortex Stress Profile

Zapalenie ucha wewnętrznego

2 AdrenoCortex Stress Profile

Jak utrzymać zdrowie jelitowe niezależnie od diety?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Gorączka.

2 AdrenoCortex Stress Profile

Migreny, a wątroba – czy medycyna chińska miała rację?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Homeopatia – czy może Cię zabić?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Czy wiecie, że niektóre choroby genetyczne będą niedługo skutecznie leczone?

2 AdrenoCortex Stress Profile

ROBAKI LECZĄ?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Dieta SCD

2 AdrenoCortex Stress Profile

Badanie mocznika we krwi

2 AdrenoCortex Stress Profile

Amoniak – toksyna wewnętrzna, która zatruwa mózg.

2 AdrenoCortex Stress Profile

Cykl mocznikowy – metabolizm białek i aminokwasów

2 AdrenoCortex Stress Profile

Leczniczy haj, opiaty i endokannabinoidy

2 AdrenoCortex Stress Profile

Papaya (CARICOL), a Histamina – pomaga czy szkodzi?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Metylacja – część pierwsza

2 AdrenoCortex Stress Profile

Czy można być uczulonym na słońce?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Histamina – jak nie dać się zwariować?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Histamina

2 AdrenoCortex Stress Profile

Komórki tuczne – czyli co się dzieje, gdy obrońcy wpadają w histerię (MCAS i inne przypadłości).

2 AdrenoCortex Stress Profile

Naltrexon – czyli przeciwzapalna kariera leku na alkoholizm

2 AdrenoCortex Stress Profile

PEA czyli „konopie bez konopii”

2 AdrenoCortex Stress Profile

Dodatki do Metabolomix+ (wcześniej badanie ONE)

2 AdrenoCortex Stress Profile

Choroby odogniskowe.

2 AdrenoCortex Stress Profile

Witamina A i wirusy

2 AdrenoCortex Stress Profile

Ozonowanie, jako sposób na odkażanie środowiska domowego

2 AdrenoCortex Stress Profile

Jak grzyby pleśniowe, w tym z rodzaju Aspergillus i Zespół Chorego Budynku wpływają na zdrowie człowieka

2 AdrenoCortex Stress Profile

Clostridium jako czynnik zakażeń ostrych i przewlekłych

2 AdrenoCortex Stress Profile

Jak zapobiegać przenoszeniu Clostridium difficile w domu?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Kandydoza – fakty i mity

2 AdrenoCortex Stress Profile

Dysbioza jelitowa a zatrucie metalami ciężkimi i toksynami

2 AdrenoCortex Stress Profile

Biotoksyny a choroby przewlekłe – ochronna rola – rola PPC i kwasów tłuszczowych

2 AdrenoCortex Stress Profile

Biofilmy bakteryjne jako przyczyna chorób przewlekłych

2 AdrenoCortex Stress Profile

Inulina – dobra czy zła?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Biotoksyny i ich szkodliwe działanie na organizm

2 AdrenoCortex Stress Profile

Bruceloza, czyli groźne skutki picia koziego mleka

2 AdrenoCortex Stress Profile

FIGLU – kwas bynajmniej niefiglarny

2 AdrenoCortex Stress Profile

Autoimmunologia a bakterie jelitowe

2 AdrenoCortex Stress Profile

Badanie szczawianów wapnia w moczu

2 AdrenoCortex Stress Profile

Poziom witaminy B12

2 AdrenoCortex Stress Profile

MTHFR

2 AdrenoCortex Stress Profile

Antybiotyki niewchłanialne na problemy jelitowe

2 AdrenoCortex Stress Profile

Wróg czai się w piaskownicy – TOKSOKAROZA

2 AdrenoCortex Stress Profile

Obcy nami sterują – TOKSOPLAZMOZA

2 AdrenoCortex Stress Profile

Dieta, stany zapalne a starzenie się mózgu i demencja

2 AdrenoCortex Stress Profile

Pestycydy stosowane w rolnictwie a zdrowie

2 AdrenoCortex Stress Profile

Pandemia demencji – borelioza powoduje zaburzenia pamięci i otępienie

„Zapoznałam/em się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych osobowych i wyrażam zgodę na ich przetwarzanie” - "Klauzula informacyjna"