Czuję się zobowiązana, żeby Wam odpowiedzieć na wszystkie pytania, które padły po ostatnim lajwie o SIBO. Temat jelit jest dzisiaj nieprawdopodobnie ważny. Możemy bardzo dużo dobrego zrobić pod warunkiem, że będziemy RAZEM, Czyli dietetycy, pacjenci i lekarze. Mówię "lekarze" na końcu, dlatego że to jest trochę tak że, my lekarze jesteśmy bardzo zapędzeni w naszych praktykach i często nie mamy czasu na słuchanie pacjentów.  To się powinno oczywiście zmienić. Myślę też, że coraz więcej kolegów jest zainteresowanych tematyką chorób jelitowych.

Przewód pokarmowy i bakterie
Jest długi. Zaczyna się w jamie ustnej. Po drodze mamy przełyk, żołądek, dwunastnicę, jelito cienkie, które wypełnia wielką część brzucha - to jest nasz największy organ.

SIBO, IMO i inne…

IMO - też kiedyś nazywano SIBO, natomiast teraz wiadomo, że to nie bakterie powodują ten akurat przyrost w jelicie, tylko tzw. archeony. Wytwarzają metan i stąd nazwa IMO: Intestinall Methan Overgtowth, czyli przerost metanu w jelicie cienkim. Natomiast jeśli chodzi o SIBO to jest Small Intestinall Bacterial Overgrowth. IMO - czyli przerost metanu, właściwie to tych organizmów, które produkują metan.

SIBO - jest to przerost bakterii w jelicie cienkim. I znowu z TAKIEJ medycyny wycięliśmy sobie taki kawałek. To jest bardzo szerokie pojęcie. Na ogół wiele z tych bakterii jest statystami w naszym organizmie. Jest to pewne zawężenie medycyny i się okazuje, ze SIBO ma kilka gatunków.

SIFO - To rozrost grzybiczy w jelicie. Uważam, że leczenie SIBO bez leczenia SIFO jest błędem.

Jeżeli nie zajmiemy się tym problemem na wstępie, może go nawet nie być, ale to jest takie wesołe towarzystwo. Grzyby mogą przerosnąć, jako bakterie oportunistyczne. Bardzo często, jeżeli dajemy same antybiotyki skierowane przeciw bakteriom, to candida, czy jej pochodne będą rozrabiać. Xifaxan i metronidazol - świetne połączenie przy CLOSTRIDIUM. Mam nadzieję, że koledzy lekarze się tym interesują. Bardzo odradzam samoleczenie. Niedawno okazało się, że jest też rodzaj SIBO, o którym nie do końca było wiadomo.

SIBO siarkowe - powodowane przez bakterie, produkujące siarkowodór. Jest to SIBO, którego my w Polsce nie potrafimy jeszcze zbadać.

Zaczęło się od tego, że był to zespół pooperacyjny brzucha, który nie bardzo dał się diagnozować, bo trzeba byłoby pobrać aspiraty z jelita cienkiego. Czyli gastroskopia… po operacji. To skomplikowany zabieg. Zabieg nie zawsze wychodził, bo jelito cienkie jest długie. W związku z tym jak się nie trafiło w odpowiednie miejsce, to się tego nie diagnozowało. Wymyślono, że bakterie mogą produkować wodór…

TESTY ODDECHOWE
Polegają w skrócie na badaniu wydychanego powietrza z płuc „wielkim alkomatem”. Wcześniej należy się odpowiednio przygotować. Testy oddechowe wykrywają właśnie wodór, metan i siarkowodór. Wiemy też, że bakterie potrafią produkować inne gazy, ale nie potrafimy ich jeszcze zbadać w teście oddechowym. Te testy trwają. Trzeba cierpliwości. Raz dmuchnąć, wypić laktulozę, czy inne. Potem drugi raz dmuchnąć, i trzeci raz, potem trzeba tę krzywą zbadać.

Osławiony Xifaxan, czyli Ryfaksymina
Nie jest typowym antybiotykiem. Powoduje, że przyrastają nam dobre bakterie. Dawniej jak ktoś nie miał penetrującego wrzodu żołądka albo zapalenia jelita grubego, właśnie wrzodziejącego zapalenia, to mówiło się, że jest histeryk i dawało mu się środki na uspokojenie. Przy depresji z kolei mamy zwykle obniżoną serotoninę. A kiedy mamy bakterie jelitowe, to one sobie potrafią tej serotoniny naprodukować, bo pobudzają nasze jelito. Leczymy kogoś na depresję, podwyższając mu serotoninę, a ten ktoś już kompletnie odpływa.

OBJAWY I SKUTKI SIBO
SIBO, czy IMO nie powoduje jedynie objawów ze strony układu pokarmowego, ale tak naprawdę ogólnoustrojowe. Jest to kolejny problem – diagnoza.  My nie mówimy jedynie o skądinąd bardzo nieprzyjemnym wzdęciu, czy przelewaniu. Objawami mogą być:

- biegunki

- zaparcia

- zaburzenia koncentracji

- zespół chronicznego zmęczenia

wszystko to ma wpływ na nasze funkcjonowanie.

Koniecznie trzeba wiedzieć, że SIBO niszczy kosmki jelitowe. Nasze jelito cienkie, to są nasze korzenie. Musimy czerpać środki odżywcze z otoczenia. Dochodzi do zniszczenia kosmków jelitowych na skutek przewlekłej fermentacji i bojów między bakteriami, Rozpychania między tymi bakteriami wywołują od razu niedożywienie. Poza tym w dobrym trybie obecności bakterie produkują nam witaminy. Niestety tutaj zaburzenia mogą być ogromne, ponieważ nie jesteśmy w stanie mieć takich witamin jak np. A, D, E. Już wtedy pojawia się istotne niedożywienie.

Spora część osób z zespołem jelita drażliwego ma jeszcze do tego SIBO. W tym momencie samo przejście na dietę FODMAP, która jest uważana za jeden z najlepszych sposobów aby załagodzić IBS, może w ogóle nie działać. Jeżeli ma już jakieś problemy ze strony układu pokazowego to warto pomyśleć, aby się zdiagnozować pod kątem SIBO.

INNE BADANIA

Patrząc na morfologię, czyli podstawowe badanie można podejrzewać, że nie osoba nie jest zdrowa. Jeśli sięgniemy po badania bardziej zaawansowane, chociażby gastroskopię, również już można zobaczyć, że coś się dzieje. Robiąc biopsję to jednak wychodzi spłaszczenie kosmków. Wtedy z reguły wychodzi celiakia, która też czasami może tu towarzyszyć. Widząc podwyższony kwas foliowy bez suplementacji to podejrzewam, że bakterie go sobie tam produkują. Jest na ten temat cała masa badań. Amerykańskie GI EFFECTS. Można sięgnąć po panelowe badania kału robione nowoczesnymi technikami. Testy kału, pod warunkiem, że są wykonywane odpowiednimi metodami, też mogą nam dużo rozjaśnić. Badania na obecność helocobacter pylori, który jest nie w jelicie a w żołądku też może być jedną z przyczyn. Też campylobacter. Jest taką wredną bakterią, że może zakłócić nam Wędrujący Kompleks Motoryczny.

Wędrujący Kompleks Motoryczny
Jest to specyficzna fala, która przebiega przez jelita i czyści z resztek. Między posiłkami musi następować sprzątanie. Odstęp między posiłkami powinien być nie krótszy niż 2h. Nam się wydaje, że jak zjemy orzeszka, czy marchewkę między posiłkami będę sobie dziobał po jednym, to w tym momencie sprzątanie staje. Musimy czekać kolejne 90 min, żeby się uaktywnił. Jeśli chodzi o jedzenie nocne, to jest ono potrzebne u osób, które mają nocną hipoglikemię. W takim przypadku nawet trzeba zaplanować, że coś wieczorem zjemy, jakiś posiłek. Trzeba pamiętać, że nie wszyscy mogą skończyć jedzenie o 17:00. Ale tak, czy tak, odstępy trzymamy. I to jest tak ważne.

Stres dodatkowo źle wpływa na MMC hamująco. Wiadomo, że stres jest, ale jeżeli nie dbamy o to żeby szukać relaksu i radzić sobie ze stresem - dokładamy kolejną cegiełkę. Ile razy robimy tak, że jemy w pośpiechu. Wciągamy posiłek, tutaj odpowiadamy na maila, tutaj odpowiadamy w komputerze, tutaj komuś.. Ja np. jestem teraz święta krową w swojej praktyce. Powiedziałam: świat staje - ja teraz jem. Proszę do mnie nie przychodzić z pytaniami, proszę nie machać niczym przed nosem. Potem możemy wrócić od tematu.

Napoje! SIBO! Gazy!
Pijemy napoje gazowane, wodę gazowaną, więc tego gazu dodajemy. Przecież to gdzieś w tych jelitach jest. Jeśli pijemy wywary ziołowe, herbatę z werbeny, czy rumianek to jeszcze względnie dobrze. Natomiast jeśli napijemy się Latte, to się liczy jako posiłek. Wszystkie napoje słodzone. Pomijając, że to wywołuje skoki glikemii.

Okazuje się, że kawa powinna być słodzona. Pytanie czym? Wtedy mózg dostaje kopa. Jeżeli mózg dostaje kopa od kofeiny, a mózg jedzie na glukozie, paliwem mózgu jest glukoza i potem jest kop i mózg jest głodny to on też nie będzie pracował dobrze. Wolałabym glukozę do słodzenia, niż sacharozę. Bo sacharoza, czyli cukier cukierniczkowy, pobudza SIBO. Jednak jeśli będziemy fundować organizmowi takie szoty glukozy co chwilę, to insulina się tak rozchwieje, że to też się źle skończy. Kawa z odrobiną glukozy wtedy kiedy NAPRAWDĘ musimy dopalić z pracą.

 

Leczenie SIBO podczas karmienia piersią.

Xifaxan się nie wchłania, neomycyna też nie. Wszystko zależy od doboru preparatów. Niestety nasienie wchłania. W mojej praktyce bardzo często wykorzystuję badanie stolca. Wiadomo, że to nie jest badanie jelita cienkiego, tylko już badanie jelita grubego. Jeżeli się to robi metodami PCR, czyli są to badania genetyczne, można wykryć wzajemne stosunki bakterii do  siebie.

Dlaczego teraz tak nagle przybyło chorób jelit?

Nie jemy tak jak powinniśmy jeść. Podjadamy między posiłkami. Nie podjadaj! Czasem to wynika może z tego, że jesteśmy w biegu, jesteśmy w stresie. Sięgamy po jedzeniowe gotowce. Czasem jemy produkty, które są zanieczyszczone, bo zanieczyszczamy środowisko. Oczywiście wprowadzono jeszcze masę różnych środków ochrony roślin, w tym środków chwastobójczych, np. bardzo znany glifosad, które rozszczelniają nam jelita. Glifosad jest z tego szczególnie znany, że niszczy połączenia ścisłe. Połączenia ścisłe, czyli spoiwo, które między naszymi komórkami jelit jest. Więc to się wszystko rozszczelniło. Przenawożenie - to jest rzecz, którą mówię od wielu lat. Bałtyk pokazuje nam jak przenawożenie potrafi zabić żywy organizm. Doszło do tego, że naturalna mikroflora Bałtyku wymarła z powodu nawozu we wpadających do niego wodach. 

Metale ciężkie, SIBO i IMO.
Bardzo uszkadzają wątrobę. Następuje błędne koło nawrotów, czyli zaburza się wydzielanie wątrobowe. Jeżeli mamy nieprawidłowe bakterie, czyli symbiozę jelitową. Dochodzi do tego, że wątroba wyrzuca metale ciężkie i musi je spakować. Nie może ich wyrzucić bezpośrednio do jelita. Pakuje je, a tam siedzą bakterie, rozpakowują te paczki i wpuszczają je z powrotem. Jest takie pojęcie w medycynie, które nazywa się krążeniem wątrobowo-jelitowym.

Związek SIBO z Hashimoto

Zwykle Panie mają Hashimoto mają też SIBO. Hormony tarczycy mają wpływ na perystaltykę. Jeżeli ktoś ma stwierdzone Hashimoto, trzyma się diety, która służy, czasem bierze jakieś leki, Eutyrox, itd., a mimo to jest dalej źle, to bardzo polecam zrobić sobie testy. Zacząć działać. Jeszcze Hashimoto jest super często związane z bardzo popularną bakterią, która kocha nasze mięsko i pochodzi z przewodu pokarmowego świń. Siedzi w naszych szyneczkach i kiełbaskach, zwłaszcza lekko surowych.

Bakteria nazywa się JERSIGNIAC i się świetnie czuje w lodówce. -5, zwłaszcza w podgotowanym mięsku, jak jest już lekko przetrawione. Zdarza się, że jest biegunka, której nie pamiętamy. Grypa jelitowa! A to była Jersinioza. Ona bardzo nasila objawy autoimmunologiczne. I to może też się przyczynić - podobnie jak CAMPYLOBACTER do przetrwałego SIBO. Od takich infekcji często może się zacząć.

 

Problem z histaminą

Przez przerost grzybów candida, przez SIBO nietolerancja histaminy może się pojawić. Wtedy dieta FODMAP kompletnie nie zda egzaminu. Nietolerancja histaminy w bardzo dużej mierze jest Dlatego, że niszczymy kosmki jelitowe. Enzym rozkładający histaminę, czyli Dao, jest właśnie w kosmkach. Enzymów jest tym mniej im mniej jest kosmków. Przy przeleczeniu to się z reguły uspokaja. Nie można jednakbezmyślnie wykluczać wszystkiego co wydaje nam się że szkodzi. Nasze enterocyty, czyli komórki jelit na skutek niedożywienia umierają. Jak się tak przegłodzimy bardzo porządnie, to też możemy sobie doprowadzić do tego, że nam te komórki zanikną i będziemy jeszcze bardziej nie tolerować histaminy i różnych innych rzeczy. Natomiast potem pojawia się celiakia, która właśnie stąd się wzięła. Histamina to nie są tylko produkty w nią bogate. Ktoś inny będzie miał alergię na inny produkt, a histamina będzie mu się wytwarzała na skutek tego, że ma reakcję alergiczną.

 

To jest ZŁOTA REGUŁA. Zapamiętajcie to!

Możemy podejrzewać IMO, jeżeli dotykają nas zaparcia. Często jest tak, że zaparcia są koszmarne i nic na to nie działa. Inaczej się leczy SIBO, inaczej IMO. Tuj zdecydowanie stosuje się inne połączenia. Przede wszystkim jest stary jak świat antybiotyk: NEOMYCYNA. Bardzo groźna, jeżeli dajemy ją dożylnie, a zupełnie niewchłanialna, jeżeli dajemy ją doustnie. Ma naprawdę ogromne badania, dlatego że była stosowana u pacjentów z encefalopatią wątrobową latami. Połączenia jakie w tej chwili się stosuje to: Xifaxanu z neomycyną i metronidazolu z neomycyną. Metronidazol - kolejny lek, który wywołuje palpitacje serca u moich pacjentów. "O Boże, p. dr przepisała nam metronidazol." Trzeba też odróżnić moment, kiedy trzeba coś odstawić, od momentu kiedy po prostu mamy przejściowe złe samopoczucie. Więc stosuje się właśnie kombinacje metronidazolu z neomycyną i Xifaxanu z neomycyną.

Dlatego diagnostyka w SIBO i pokrewnych dolegliwości oraz bardzo uważna obserwacja własnego organizmu połączona z opieką lekarza i dietetyka są konieczne i kluczowe dla procesu zdrowienia.

Inne ciekawe artykuły

2 AdrenoCortex Stress Profile

Zakażenie Candida auris

2 AdrenoCortex Stress Profile

Zespół jedzenia nocnego – NES (night eating syndrome)

2 AdrenoCortex Stress Profile

Jak działają probiotyki?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Właściwości olejów roślinnych

2 AdrenoCortex Stress Profile

Wpływ zapachu na samopoczucie - aromaterapia

2 AdrenoCortex Stress Profile

Czy wszystkie Streptococcus mogą powodować PANDAS?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Ludzki mikrobiom a ksenobiotyki farmaceutyczne, dietetyczne i środowiskowe

2 AdrenoCortex Stress Profile

Problemy z metylacją, a zaburzenia hormonalne i metaboliczne

2 AdrenoCortex Stress Profile

Kwas foliowy czy folinowy w ciąży?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Czy pieluszki dziecięce są bezpieczne?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Szkodliwe substancje w zabawkach dla dzieci!

2 AdrenoCortex Stress Profile

Zespół jelita drażliwego

2 AdrenoCortex Stress Profile

Szkodliwe dodatki do żywności - lista

2 AdrenoCortex Stress Profile

Zaburzenia mowy u dzieci w spektrum autyzmu

2 AdrenoCortex Stress Profile

Badanie kwasów organicznych - Metabolomix

2 AdrenoCortex Stress Profile

Jakie niedobory mogą wystąpić w przypadku chorób jelit?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Wpływ leków zobojętniających na zdrowie i trawienie

2 AdrenoCortex Stress Profile

NIE PROWOKUJ ORGANIZMU - alergie krzyżowe

2 AdrenoCortex Stress Profile

NIE PODJADAJ! O SIBO

2 AdrenoCortex Stress Profile

Zespół postcovidowy - dlaczego nadal chorujemy

2 AdrenoCortex Stress Profile

Alergie krzyżowe

2 AdrenoCortex Stress Profile

Zalety jedzenia kiszonek oraz przeciwskazania

2 AdrenoCortex Stress Profile

Paraliż od infekcji układu pokarmowego? - CAMPYLOBACTER - jejuni i coli

2 AdrenoCortex Stress Profile

Recepty dla lalek. Dlaczego zostałam lekarzem?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Galaktozemia

2 AdrenoCortex Stress Profile

Zachowania chorobowe - co robi mikroglej, gdy źle się czuje?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Czy wszystkie kobiety mogą przyjmować środki antykoncepcyjne?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Chcesz szybko wyzdrowieć ? - CLOSTRIDIUM - czynnik zakażeń ogólnoustrojowy

2 AdrenoCortex Stress Profile

Hipoteza oszczędnych genów, jako przyczyna otyłości

2 AdrenoCortex Stress Profile

Obalamy dietę PALEO?

2 AdrenoCortex Stress Profile

COVID-19 a dieta

2 AdrenoCortex Stress Profile

Metale ciężkie w żywności

2 AdrenoCortex Stress Profile

Cyjanokobalamina, adenozylokobalamina, metylokobalamina, hydroksykobalamina… Która witamina jest dla nas najlepsza?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Campylobacter - czy infekcja układu pokarmowego może spowodować paraliż?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Przegląd diagnozowania i leczenia PANDAS i PANS

2 AdrenoCortex Stress Profile

Choroby tarczycy a ciąża

2 AdrenoCortex Stress Profile

Dlaczego ograniczenie plastiku jest takie ważne?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Otyłość a Bacteroidetes i Firmicutes

2 AdrenoCortex Stress Profile

NIETOLERANCJA SIARKI – - SPRAWA GENÓW CZY SIBO SIARKOWE?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Mleko matki

2 AdrenoCortex Stress Profile

Barwniki w żywności a zdrowie dziecka

2 AdrenoCortex Stress Profile

Czy wiecie, że sam zapach pokarmu już rozpoczyna proces trawienia?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Czy wiecie, że nasze jelito pracuje najciężej gdy … nie jemy?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Firmicutes i Bacteroides w GI effects

2 AdrenoCortex Stress Profile

Genetyka a funkcje psychiczne – COMT

2 AdrenoCortex Stress Profile

Zapalenie ucha wewnętrznego

2 AdrenoCortex Stress Profile

Jak utrzymać zdrowie jelitowe niezależnie od diety?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Gorączka.

2 AdrenoCortex Stress Profile

Migreny, a wątroba – czy medycyna chińska miała rację?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Homeopatia – czy może Cię zabić?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Czy wiecie, że niektóre choroby genetyczne będą niedługo skutecznie leczone?

2 AdrenoCortex Stress Profile

ROBAKI LECZĄ?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Dieta SCD

2 AdrenoCortex Stress Profile

Badanie mocznika we krwi

2 AdrenoCortex Stress Profile

Amoniak – toksyna wewnętrzna, która zatruwa mózg.

2 AdrenoCortex Stress Profile

Cykl mocznikowy – metabolizm białek i aminokwasów

2 AdrenoCortex Stress Profile

Leczniczy haj, opiaty i endokannabinoidy

2 AdrenoCortex Stress Profile

Papaya (CARICOL), a Histamina – pomaga czy szkodzi?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Metylacja – część pierwsza

2 AdrenoCortex Stress Profile

Czy można być uczulonym na słońce?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Histamina – jak nie dać się zwariować?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Histamina

2 AdrenoCortex Stress Profile

Komórki tuczne – czyli co się dzieje, gdy obrońcy wpadają w histerię (MCAS i inne przypadłości).

2 AdrenoCortex Stress Profile

Naltrexon – czyli przeciwzapalna kariera leku na alkoholizm

2 AdrenoCortex Stress Profile

PEA czyli „konopie bez konopii”

2 AdrenoCortex Stress Profile

Dodatki do Metabolomix+ (wcześniej badanie ONE)

2 AdrenoCortex Stress Profile

Choroby odogniskowe.

2 AdrenoCortex Stress Profile

Witamina A i wirusy

2 AdrenoCortex Stress Profile

Ozonowanie, jako sposób na odkażanie środowiska domowego

2 AdrenoCortex Stress Profile

Jak grzyby pleśniowe, w tym z rodzaju Aspergillus i Zespół Chorego Budynku wpływają na zdrowie człowieka

2 AdrenoCortex Stress Profile

Clostridium jako czynnik zakażeń ostrych i przewlekłych

2 AdrenoCortex Stress Profile

Jak zapobiegać przenoszeniu Clostridium difficile w domu?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Kandydoza – fakty i mity

2 AdrenoCortex Stress Profile

Dysbioza jelitowa a zatrucie metalami ciężkimi i toksynami

2 AdrenoCortex Stress Profile

Biotoksyny a choroby przewlekłe – ochronna rola – rola PPC i kwasów tłuszczowych

2 AdrenoCortex Stress Profile

Biofilmy bakteryjne jako przyczyna chorób przewlekłych

2 AdrenoCortex Stress Profile

Inulina – dobra czy zła?

2 AdrenoCortex Stress Profile

Biotoksyny i ich szkodliwe działanie na organizm

2 AdrenoCortex Stress Profile

Bruceloza, czyli groźne skutki picia koziego mleka

2 AdrenoCortex Stress Profile

FIGLU – kwas bynajmniej niefiglarny

2 AdrenoCortex Stress Profile

Autoimmunologia a bakterie jelitowe

2 AdrenoCortex Stress Profile

Badanie szczawianów wapnia w moczu

2 AdrenoCortex Stress Profile

Poziom witaminy B12

2 AdrenoCortex Stress Profile

MTHFR

2 AdrenoCortex Stress Profile

Antybiotyki niewchłanialne na problemy jelitowe

2 AdrenoCortex Stress Profile

Wróg czai się w piaskownicy – TOKSOKAROZA

2 AdrenoCortex Stress Profile

Obcy nami sterują – TOKSOPLAZMOZA

2 AdrenoCortex Stress Profile

Dieta, stany zapalne a starzenie się mózgu i demencja

2 AdrenoCortex Stress Profile

Pestycydy stosowane w rolnictwie a zdrowie

2 AdrenoCortex Stress Profile

Pandemia demencji – borelioza powoduje zaburzenia pamięci i otępienie

„Zapoznałam/em się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych osobowych i wyrażam zgodę na ich przetwarzanie” - "Klauzula informacyjna"