Email : info@drcubala.com

Moda na szczupłe, zgrabne ciało to chyba jeden z bardzo niewielu trendów, który nie mija, a wręcz przeciwnie zyskuje na popularności. Posiadanie smukłej sylwetki nie tylko wiąże się ze zwiększeniem pewności siebie, większą akceptacją własnej osoby, ale również co można uznać za najważniejsze, poprawą zdrowia.

Musimy zdawać sobie sprawę, że bycie na co dzień szczupłą osobą nie polega na stosowaniu krótkotrwałych, restrykcyjnych diet czy przez kilka tygodni wykańczających ćwiczeń, ale na ZMIANIE STYLU ŻYCIA i to na zawsze. Może dla niektórych brzmi to trochę abstrakcyjnie, nierealnie, ale jest możliwe. Z pewnością wymaga od nas zaangażowania, wytrwałości i czasu, lecz otrzymane efekty są z całą pewnością tego warte. To, że tyjemy bardzo często jest skutkiem ubocznym naszego niezdrowego trybu życia (m.in. z nie zastanawianiem się nad tym co jemy, tylko ważne „byle szybko i się najeść”, brakiem aktywności fizycznej).

Zanim zaczniemy stosować jakąkolwiek dietę musimy radykalnie zmienić swoje podejście zarówno do odchudzania, jak i codziennych przyzwyczajeń. Na początek powinniśmy oswoić się z samym słowem „dieta”. U większości osób już samo to słowo kojarzy się z wyrzeczeniami, katuszami, uczuciem głodu i innymi nieprzyjemnymi odczuciami. Dlatego też powinniśmy sobie uświadomić, że każdy sposób odżywiania jest tak naprawdę dietą, nawet nasz obecny i od razu będzie nam znacznie łatwiej rozpocząć nowe dążenie do uzyskania prawidłowej masy ciała.

By pozbyć się zbędnych kilogramów musimy stworzyć deficyt energii, ale bez deficytu składników odżywczych, które są konieczne nie tylko dla zdrowia, ale i dobrego samopoczucia i wyglądu. Jedynym zdrowym jadłospisem, nie tylko podczas odchudzania, ale i na co dzień, jest jadłospis dobrze zbilansowany, który dostarcza wszystkich składników odżywczych, w odpowiedniej ilości i proporcjach.

W dobrze zbilansowanym jadłospisie musi znaleźć się odpowiednie ilości białka, węglowodanów, tłuszczów, składników mineralnych i witamin.

Tak jak każdy z nas jest pewną indywidualnością, tak i jadłospis powinien być indywidualnie dobrany m.in. do naszego wieku, płci, stylu życia, preferencji żywieniowych. Każdy z nas jest inny i każdego dieta powinna wyglądać trochę inaczej.

Warto również wspomnieć, iż występowanie nadmiaru masy ciała może mieć bardzo różne przyczyny. Najczęściej mówi się o tym, iż osoby mające problem z utrzymaniem właściwej masy ciała dostarczają za dużo energii w stosunku do tej jaką wydatkują. Jednak istnieją także inne przyczyny jak choćby skłonności genetyczne, zaburzenia hormonalne, a także to o czym mówi się niezwykle rzadko nietolerancje pokarmowe, a szacuje się, że nawet 45% populacji może je mieć. Od dawna wiadomo, iż spożywanie niektórych pokarmów może mieć znaczący wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne, ale i psychiczne niektórych osób. Warto zatem, nawet w momencie, gdy nie podejrzewamy u siebie nietolerancji pokarmowej, sprawdzić czy na pewno nie istnieje. Objawy nietolerancji często pojawiają się po pewnym czasie od spożycia danego produktu przez co nie zawsze jesteśmy w stanie powiązać zjedzenie danej żywności z objawami…a w przypadku nadmiaru masy ciała jest to tym bardziej trudne. Pierwszym krokiem w momencie wykrycia nietolerancji jest usunięcie z jadłospisu pokarmu za nią odpowiedzialnego. Już sam ten „zabieg” może spowodować utratę nadmiaru masy ciała.

Z kolei jeśli pochylimy się troszkę nad naszą gospodarką hormonalną to, tak jak już wspomniano powyżej, jej nieprawidłowe funkcjonowanie również może istotnie wpłynąć na masę ciała. Wśród schorzeń hormonalnych, które mogą się przyczynić do powstania nadmiaru masy ciała wymienić można nadczynność tarczycy, PCS czy zespół Cushinga. Jeżeli mimo stosowania diety i zwiększenia aktywności fizycznej nie tracimy zbędnych kilogramów, a czasami nawet nasza waga wskazuje jeszcze wyższą masę ciała wykonanie badań hormonalnych jest obowiązkowym postępowaniem w tej sytuacji, gdyż bez „uporządkowania” gospodarki hormonalnej niestety nie będziemy w stanie „zrzucić zbędnych kilogramów”.

Przekonujemy naszych pacjentów, że świetną figurę zapewnić mogą sobie bez stosowania wymyślnych kuracji odchudzających, odmawiania sobie wszelkich przyjemności czy ciągłego poczucia głodu. Przeciwnie takie metody przynoszą zupełnie odmienne rezultaty- dodają zbędnych kilogramów! Musimy pamiętać, iż każda dieta zakończona niepowodzeniem w postaci powrotu do uprzedniej masy ciała, a czasami nawet wyższej, jest dla nas bardzo szkodliwa, tzn. powoduje spadek tempa metabolizmu. Zatem każda kolejna próba utraty nadmiaru masy ciała jest co raz większym wyzwaniem. Dlatego warto przed podjęciem odchudzania skontaktować się z dietetykiem, który pomoże nam w dążeniu do postawionego sobie celu.

Kilka małych, ale wartych zastosowania wskazówek:

– posiłki powinny być spożywane regularnie co 3-4 godziny (najlepiej 5 w ciągu dnia)
– unikaj przejadania się
– nie omijaj posiłków
– nigdy nie zapominaj o śniadaniu
– w każdym jedzonym przez Ciebie w przeciągu dnia powinny znaleźć się warzywa, bądź owoce
– unikaj tuczących połączeń
– unikaj monotonii w diecie
– pamiętaj o wypijaniu odpowiedniej ilości wody (nie rozstawaj się z butelką)
– kontroluj spożycie słodyczy
– wybieraj mniejsze porcje
– staraj się sam/a przyrządzać posiłki
– przestań pić po pierwszym kieliszku
– wybaczaj sobie niewielkie porażki
– nie rób sobie zapasów jedzenia
– nie kupuj wysokokalorycznych przekąsek
– nigdy nie rób zakupów kiedy jesteś głodny/a
– zbyt często nie sprawdzaj swojej masy ciała