fbpx
Szukaj
Close this search box.

Dzwonienie w uszach, dziwne dźwięk i które słyszymy nawet jeśli wokół jest cicho, szumy uszne, wreszcie – niezdolność do rozróżniania wysokich i niskich tonów albo przeciwnie – słyszenie zbyt dużej skali dźwięków może być prawdziwą zmorą dla wielu pacjentów. U wielu towarzyszą temu zawroty głowy i zaburzenia równowagi.

Mam z tym do często czynienia u dzieci z autyzmem, ale nieautystyczni dorośli też na to często się skarżą. Powodem może być zapalenie w uchu środkowym, zwłaszcza dotyczące układu labiryntu, po polsku – błędnika.

Błędnik znajduje się w uchu wewnętrznym, a jego częścią jest nerw przedsionkowy, który odpowiada za równowagę i nawigację przestrzenną. Zapalenie błędnika najczęściej wywoływane jest przez wirusy, rzadziej przez bakterie. Najczęściej rozwija się jako powikłanie przewlekłego zapalenia ucha środkowego. Patogeny, które mogą być przyczyną zapalenia błędnika to między innymi wirus odry, cytomegalii, HIV, różyczki czy świnki, bakterie Streptococcus pneumoniae czy Haemophilus influenzae oraz pierwotniaki wywołujące toksoplazmozę.

Uszkodzenie nerwu przedsionkowego może objawiać się zawrotami głowy, występowaniem szumu w uszach, utratą równowagi, a także obecnością nudności i wymiotów. Infekcja wirusowa najczęściej powoduje zapalenie błędnika i zwykle ustępuje w ciągu kilku tygodni, w czasie których można stosować poniższe metody, aby poczuć się lepiej, dopóki stan zapalny nie zostanie wyleczony.
Pij dużo płynów

Zapalenie błędnika powoduje zawroty głowy i nudności, które mogą się zaostrzyć w przypadku odwodnienia. Należy pamiętać o piciu dużej ilości wody i płynów z elektrolitami. Najlepiej zawsze miej przy sobie butelkę wody do picia przez cały dzień – zwłaszcza jeśli pracujesz fizycznie lub jesteś aktywny.

Odpocznij

Zapalenie błędnika często charakteryzuje się falami nudności lub zaostrzeń w ciągu dnia zamiast ciągłego strumienia objawów. Kiedy poczujesz, że objawy się pojawiają, usiądź lub połóż się i zaczekaj aż objawy miną. Zminimalizuje to ryzyko zranienia się podczas upadku. Unikaj czynników wyzwalających, takich jak jasne światło lub głośne dźwięki lub alkohol.

Objawy są najsilniejsze w ciągu pierwszych kilku tygodni, więc unikaj prowadzenia samochodu lub obsługiwania maszyn, dopóki ataki nie ustąpią.

Leki przeciwwymiotne

Leki przeciwwymiotne to leki łagodzące objawy nudności i wymiotów. Dostępnych jest wiele leków dostępnych bez recepty (OTC). Istnieje wiele rodzajów leków przeciwwymiotnych, dlatego warto zapytać lekarza, który będzie odpowiedni. Nudności i wymioty zwykle ustępują w ciągu kilku tygodni.

Leki antyhistaminowe

Czasami zapalenie błędnika może być spowodowane alergiami lub pogarszane przez niedrożność przewodów słuchowych czy zatok obocznych nosa. W takich przypadkach lek przeciwhistaminowy, który blokuje receptory histaminy w organizmie, może złagodzić objawy, takie jak zapalenie zatok czy astma. Zmniejsza to ciśnienie i stany zapalne w układzie przedsionkowym, łagodząc objawy. Leki przeciwhistaminowe również zmniejszają nudności towarzyszące zapaleniu labiryntu.

Kortykosteroidy

Kortykosteroidy są odpowiedzialne za zmniejszenie odpowiedzi na stres i regulację stanu zapalnego. Ponieważ objawy są najprawdopodobniej spowodowane zapaleniem nerwu przedsionkowego, steroidy mogą pomóc kontrolować objawy poprzez zmniejszenie stanu zapalnego. Kortykosteroidy mogą również zmniejszać nudności i zapobiegać im.

Leki przeciwwirusowe

W uzasadnionych przypadkach o udowodnionej etiologii – np. przy zapaleniu ucha będącym powikłaniem odry, mononukleozy, wirusów coxackie, długotrwałe leczenie przeciwwirusowe może przynieść długofalowe efekty.

Antybiotyki

W ponad 90 procentach przypadków zapalenie błędnika jest spowodowane infekcją wirusową, która ustępuje w ciągu kilku tygodni. Jednak jeśli może to być spowodowane infekcją bakteryjną, w takim przypadku konieczne będzie leczenie antybiotykami. Ważne jest, aby leczenie rozpocząć jak najszybciej, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji. Jeśli poczujesz się lepiej wkrótce po rozpoczęciu kuracji antybiotykami, nie przerywaj ich. Ważne jest, aby zakończyć cały cykl antybiotyków, nawet jeśli już po kilku dniach poczujesz się lepiej. Zapalenie błędnika często towarzyszy chorobie odzeierzęcej – bruceloza.

Leki przeciwpierwotniakowe

W przypadku zapalenia błędnika spowodowanego przez toksoplazmozę, lekarz może dobrać leki przeciwpierwotniakowe.

Leki uspokajające

Leki działają na ośrodkowy układ nerwowy (OUN), zmniejszając aktywność komórek nerwowych. Pomaga to w zapaleniu błędnika, ponieważ zmniejsza przekazywanie nieprawidłowych sygnałów wysyłanych do mózgu przez układ przedsionkowy. Lekarz może przepisać te leki, aby złagodzić objawy w ciągu pierwszych kilku tygodni. Należy pamiętać, że tych leków nie należy przyjmować z alkoholem i wiekszością innych leków, dlatego należy powiedzieć lekarzowi o wszelkich innych przyjmowanych lekach i nie należy przyjmować ich więcej niż przepisana dawka.

Tlenoterapia hiperbaryczna

Kmórki czuciowe ucha wewnętrznego nie są w pełni zaopatrywane w tlen drogą naczyniową, a uzależnione od wychwytu tlenu z endolimfy drogą dyfuzji. W związku z tym zwiększenie ciśnienia parcjalnego tlenu w endolimfie pod wpływem HBOT może korygować niedobór tlenu w tych komórkach.

Wyniki kontrolowanych badań klinicznych przeprowadzonych u ponad 1100 pacjentów oraz badan retrospektywnych 7280 pacjentów wykazały, że HBOT stosowana po bezskutecznym leczeniu zachowawczym była skuteczna u ponad 50 % pacjentów powodując zmniejszenie utraty słuchu o ponad 20 dB. U około 11 % uzyskano całkowite ustąpienie zaburzeń słuchu. Najlepsze wyniki uzyskiwano włączając leczenie we wczesnej fazie choroby. W tych wskazaniach nie działają modne ostatnio w naszym kraju komory normobaryczne.

Rehabilitacja przedsionkowa (VRT)

Niektórzy ludzie odczuwają zawroty głowy przez miesiące lub nawet lata – nazywa się to przewlekłym zapaleniem błędnika. Osoby z przewlekłym zapaleniem błędnika mogą spróbować VRT, której może nauczyć fizjoterapeuta. Fizjoterapeuta nauczy Cię ćwiczeń poprawiających koordynację ruchów rąk i oczu, równowagę i stabilność oraz siłę i sprawność, a także przyzwyczai Twój mózg do zakłócających sygnałów, aby Twój układ przedsionkowy nauczył się je ignorować.

Chirurgia

Rzadko osoba z zapaleniem błędnika wymaga operacji. Czasami wystarczy opróżnić ucho środkowe. Zdecydowana większość przypadków zapalenia błędnika to jednorazowe doświadczenia z pełnym wyzdrowieniem. Większość ludzi czuje się znacznie lepiej w ciągu zaledwie kilku tygodni. Jeśli objawy utrzymują się dłużej, udaj się do lekarza w celu uzyskania informacji o możliwościach leczenia. Może się zdarzyć, że chirurg będzie musiał usunąć część układu przedsionkowego, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji.