fbpx
Szukaj
Close this search box.

Zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego
Zespół jelita drażliwego należy do czynnościowych zaburzeń przewodu pokarmowego. Oznacza to, że nie udało się dotychczas ustalić przyczyny tej choroby. U każdego pacjenta przebieg może być różny, jednak występuje szereg objawów, które przeważnie u każdego pacjenta z IBS występują.
Jak często występuje zespół jelita drażliwego?
Szacuje się, że na całym świecie 11% osób ma zespół jelita drażliwego. W Polsce może to być nawet 13%. Statystycznie częściej chorują kobiety, nawet 2/3 razy częściej niż mężczyźni. Zespół jelita drażliwego występuje przeważnie u osób między 20 a 30 rokiem życia. Po 50 roku życia choroba występuje zdecydowanie rzadziej.
Przyczyny zespołu jelita drażliwego
Przyczyny IBS nie zostały jeszcze do końca wyjaśniona. Mówi się, że do najważniejszych czynników odgrywających rolę w rozwoju choroby należą:
Duży wpływ na czynność motoryczną jelit mają hormony jelitowe, niektóre leki, a także dieta, dlatego te czynniki również brane są pod uwagę w etiologii zespołu jelita drażliwego.
IBS często również występuje po infekcji bakteryjnej, na przykład w przebiegu campylobakteriozy czy yersiniozy. Te zakażenia jelitowe najczęściej są skutkiem zatrucia pokarmowego. Mówi się, że nawet 10% przypadków IBS ma podłoże poinfekcyjne. W rozwoju IBS dużą rolę odgrywa również uogólnione zapalenie niskiego stopnia.
Objawy zespołu jelita drażliwego
Głównymi objawami zespołu jelita drażliwego są bóle brzucha i zaburzenia rytmu wypróżnień. Warunkiem rozpoznania zespołu jest utrzymywanie się objawów przynajmniej przez 3 miesiące.
Według najnowszych danych CDC pięćdziesiąt jeden milionów Amerykanów odwiedza co roku lekarzy lub szpitale z powodu chorób układu pokarmowego. Około sześćdziesiąt trzy miliony Amerykanów cierpi na chroniczne zaparcia, które są klasyfikowane jako zaburzenie czynnościowe. Funkcjonalne zaburzenia trawienia zakłócają codzienne życie i są powiązane z poważniejszymi i przewlekłymi schorzeniami, w których pośredniczy w dużej mierze tkanka limfoidalna związana z jelitami (GALT). Ponad 70% ludzkiego układu odpornościowego znajduje się w GALT. Zatem suplement Caricol o szerokim zastosowaniu w poprawie czynnościowych zaburzeń trawiennych i zdrowym wspomaganiu GALT może pomóc w przypadku zespołu jelita drażliwego.
Diagnostyka zespołu jelita drażliwego
Kompleksowe badanie kału GI Effects może ujawnić ważne informacje na temat pierwotnej przyczyny wielu typowych objawów żołądkowo-jelitowych. Ta analiza stolca wykorzystuje biomarkery, takie jak kalprotektyna w kale, do rozróżnienia między nieswoistym zapaleniem jelit (IBD), a zespołem jelita drażliwego (IBS), czy infekcją lub dysbiozą. Biomarkery w badaniu GI Effects odzwierciedlają 3 kluczowe funkcje zdrowia jelit: trawienie/wchłanianie, zapalenie/immunologia oraz mikrobiom jelit.
W różnicowaniu warto pamiętać również o SIBO, które może dawać te same objawy, dlatego warto wykonać wodorowe testy oddechowe.
Leczenie zespołu jelita drażliwego
Chorzy powinni się wystrzegać pokarmów nasilających lub wywołujących objawy, takich jak pokarmy tłuste i wzdymające oraz kawa, czy laktoza. Prawda jest jednak taka, że u każdego pacjenta inne produkty mogą powodować nasilenie objawów, dlatego warto obserwować swój organizm.
Leki stosowane w zespole jelita drażliwego mają zwalczyć objawy, dlatego najczęściej stosuje się leki rozkurczowe, przeciwbiegunkowe i przeciwzaparciowe. U części chorych poprawa następuje po podaniu leków przeciwdepresyjnych. W niektórych przypadkach stosuje się antybiotyki. Złagodzenie objawów może również wywołać przyjmowanie probiotyków, które płyną na korzystne zmiany w mikroflorze bakteryjnej.