fbpx
Szukaj
Close this search box.

Zespół postcovidowy – dlaczego nadal chorujemy

Wielu moich pacjentów skarży się na przewlekłe objawy po przebyciu COVID. „Pani Doktor, mamy zaburzenia pamięci, nie mamy siły, nie możemy wrócić do pracy” – to właśnie często słyszę od tych, którzy przechorowali tę straszną chorobę.

Pandemia koronawirusa wpłynęła na nasze życie, naszą gospodarkę i prawie każdy zakątek świata. Wirus zaraził ponad 151 milionów ludzi na całym świecie. Do tej pory zginęło ponad 3,1 miliona ludzi. Dramaty dotyczą nie tylko samej choroby, ale także jej wpływu na psychikę oraz zaburzenia zachowania, które mogą być rezultatem długotrwałej izolacji. Coraz więcej autorytetów naukowych podkreśla rolę koronawirusa w wywoływaniu wieloukładowych skutków przewlekłych, w tym także ze strony układu nerwowego.

Przebieg zakażenia COVID może być bezobjawowy, łagodny, ale też ciężki, nawet z koniecznością hospitalizacji. Przyczyną śmierci jest najczęściej niewydolność oddechowa wywołana przez tak zwany „sztorm cytokinowy”. Prawdopodobnie jego przyczyną jest nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego osoby chorej – choć do śmiertelności, spowodowanej COVID mogą także przyczynić się choroby współistniejące, takie jak wcześniejsze bakteryjne lub grzybicze infekcje dróg oddechowych.

Dużo kontrowersji wydaje się budzić sposób, w jaki dzieci przechodzą COVID . Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) szacują, że 16% dzieci z zakażeniem SARS-CoV-2 nie ma objawów, ale dowody sugerują, że aż połowa zakażeń pediatrycznych może przebiegać skąpoobjawowo. Najgorsze jednak jest to, że u części dzieci rozwija się śmiertelnie niebezpieczny zespół pocovidowy czyli PIMS-TS – wieloukładowy zespół zapalny u dzieci związany z COVID-19 (ang. paediatric inflammatory multisystem syndrome temporally associated with SARS-CoV-2). Jest to nowa choroba, która pojawia się u dzieci i młodzieży po przebyciu zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Eksperci coraz częściej podkreślają, że w przebiegu tej nowej, nieznanej nauce infekcji często zdarza się, że niektóre osoby mogą odczuwać objawy choroby na wiele tygodni, a nawet miesięcy po jej zachorowaniu.

Około 80% osób z COVID-19 ma łagodną reakcję, a większość tych przypadków ustępuje w ciągu około dwóch tygodni. W przypadku osób, które mają ostrą reakcję na wirusa, powrót do zdrowia może zająć od trzech do sześciu tygodni.

Jednak coraz bardziej narasta niepokój związany z oddzielną grupą pacjentów, którzy nie należą do żadnej z tych dwóch kategorii. W Stanach Zjednoczonych mówi się na nich potocznie „COVID Long Haulers” czyli w polskim tłumaczeniu „długodystansowcy COVID”.

Typowe przewlekłe objawy u „covidowych długodystansowców”

W bardzo ciężkich, hospitalizowanych przypadkach zakażenie SARS-CoV-2 może wiązać się z zapaleniem mózgu i rdzenia lub z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych , przyczyną może być bezpośrednie zakażenie.

W ciężkim przebiegu COVID-19 zdarzają się także encefalopatie , o bardzo niejednorodnych objawach i przebiegu klinicznym. Coraz częściej mówi się również o takich powikłaniach jak depresja, lęk i zaburzenia snu. COVID odgrywa też rolę w wywoływaniu problemów „sercowych” . Stan zapalny mięśnia sercowego u pacjentów którzy przebyli COVID-19 jest dość częstym zjawiskiem. Niektóre z objawów typowych dla „covidowych długodystansowców”, takie jak kołatanie serca, zawroty głowy, ból w klatce piersiowej i duszność , mogą być tak naprawdę objawami zapalenia mięśnia sercowego.

Utrzymująca się duszność i zmniejszona wytrzymałość fizyczna nękają wielu pacjentów, których płuca zostały brutalnie zaatakowane przez koronawirusa. Od początku pandemii lekarze obawiali się, że COVID może spowodować nieodwracalne uszkodzenia prowadzące do zwłóknienia płuc – postępującego bliznowacenia, w którym tkanki płucne obumierają nawet po ustąpieniu infekcji.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zespołu postcovidowego i długotrwałych skutków COVID, zakup naszego ebooka „ZESPÓŁ POST-COVID, dlaczego dalej chorujemy?”

Odpowiedzi do quizów z ebooka:

Quiz nr 1: 1A, 2C, 3A

Quiz nr 2: 1A, 2B, 3C

Quiz nr 3: 1B, 2B, 3C

Quiz nr 4: 1A, 2A, 3A, 4B

Quiz nr 5: 1B, 2C, 3B, 4C

Quiz nr 6: 1A, 2C, 3A, 4B