fbpx
Szukaj
Close this search box.

Wędrujący kompleks mioelektryczny (MMC – ang. migrating myoelectric complex) to aktywność elektromechaniczna mięśni gładkich przewodu pokarmowego występująca cyklicznie. Oznacza to, że ten kompleks jest odpowiedzialny za transport niestrawionych resztek pokarmowych z jelita cienkiego do jelita grubego.

W przypadku kiedy działanie tego kompleksu jest zaburzone, dochodzi do przerostu bakteryjnego SIBO. Żeby zrozumieć czym jest MMC, warto porównać go do odkurzacza, który zbiera resztki pokarmowe z jelit, a kiedy się psuje, nasze jelita zostają brudne i zanieczyszczone niestrawionym pokarmem. Takie zanieczyszczenie sprzyja rozwojowi bakterii.

MMC powstaje głównie w żołądku i jelicie cienkim, jest wydzielany około 90 minut po posiłku i przerywa swoją pracę w momencie kiedy spożywamy kolejny posiłek.

MMC składa się z czterech faz o łącznym czasie trwania 84–112 min.

  • Faza I to okres spoczynku trwający 40–60% cyklu.
  • Faza II, zajmująca 20–30% cyklu, wykazuje nieregularne skurcze fazowe.
  • Faza III to 5- do 10-minutowy okres okluzyjnych, rytmicznych skurczów jelita.
  • Faza IV to przejściowy okres nieregularnych skurczów między fazą III a fazą I. 71% kompleksów III fazy pochodzi z żołądka, 28% z dwunastnicy, a 1% z proksymalnego jelita czczego.
  • Głównym regulatorem humoralnym aktywności MMC jest motylina , która jest uwalniana z wyspecjalizowanych komórek błony śluzowej dwunastnicy. Na MMC wpływają zewnętrzne i wewnętrzne źródła neuronalne, a w jego skurczach uczestniczą szlaki cholinergiczne i niecholinergiczne.

    W celu poprawy motoryki przewodu pokarmowego stosuje się leki prokinetyczne , na przykład agoniści receptorów serotoninowych oraz agoniści motyliny, ponieważ serotonina i motylina indukują III fazę MMC.

    Prokinetyki stosowane w Polsce to głównie: itopryd, cyzapryd, metoklopramid, erytromycyna, trimebutyna oraz Iberogast, który jest preparatem ziołowym. Metoklopramid nie może być stosowany przewlekle ze względu na ilość działań niepożądanych. Prokinetyki zwiększają motorykę przewodu pokarmowego, zwiększają napięcie zwieracza przełyku, wpływają na szybsze opróżnianie żołądka oraz skracają czas pasażu jelitowego.

    Źródła:

    Wood JD. Migrating Motor Complex. In: Encyclopedia of Gastroenterology. Elsevier 2004, p. 650–2

    Hasler WL. Duodenal Motility. In: Encyclopedia of Gastroenterology. Elsevier 2004, p. 636–41

    Mulak A. Leki prokinetyczne w Polsce-kiedy i jak stosować? Prokinetic drugs in Poland-when and how to use them? Gastroenterol Klin 2014, 4(6): 134–42