O mnie
Wybór medycyny jako sposobu na życie już w dzieciństwie był dla mnie oczywisty. Ta nauka ma dla mnie wymiar holistyczny, całościowy, zgodny z założeniami ojca medycyny, Hipokratesa. Pacjent był dla niego przede wszystkim całością, złożoną z oddziałujących na siebie wzajemnie układów. Dlatego niepodważalnym standardem mojej praktyki lekarskiej jest właśnie takie szerokie, całościowe spojrzenie na pacjenta połączone z profesjonalizmem, innowacyjnością i terminowością. Uważam, że życie lekarza wiąże się z obowiązkiem nieustannego uczenia się i wykorzystywania zdobytej wiedzy w niesieniu pomocy pacjentom.
Właśnie z tej potrzeby pomocy chorym powstał Instytut Medycyny Integracyjnej Arcana.
Szczególnym tematem moich zainteresowań jest oś jelitowo-mózgowa, immunologiczno-mózgowa oraz medycyna środowiskowa.
Oznacza to, że badam w jaki sposób zespół przerostu bakteryjnego w jelicie (SIBO), i przewlekły zespół rozrostu grzybiczego w jelicie (SIFO) (czyli inaczej candida lub kandydoza układowa) mogą wpływać na zaburzenia funkcjonowania mózgu, w tym zaburzenia neurorozwojowe, takie jak autyzm. Szczególnie dużo uwagi poświęcam encefalopatii wątrobowej. Ponadto badam związki pomiędzy infekcjami drobnoustrojami takimi jak paciorkowce, jersinia, campylobacter, borelioza, bartonelloza, Coxackie, wirus EBV (mononukleoza) a przewlekłymi stany zapalnymi takimi jak PANDAS, PANS, ale także Hashimoto.


Zawsze zastrzegam, jednak że polimorfizmy genetyczne to nie choroby genetyczne. Nie znamy zresztą do końca ich wpływu na organizm.
Pacjenta zawsze rozpatruję w powiązaniu ze środowiskiem, uwzględniając takie czynniki jak przewlekły zespół odpowiedzi zapalnej (CIRS) wywołany przez mykotoksyny, zespół chorego budynku, wywołany przez Aspergillusa, czy narażenie na toksyny środowiskowe takie jak metale ciężkie, rtęć, arsen, glifosat, pestycydy. Współpracuję z wykwalifikowanymi dietetykami dobierając indywidualnie diety do potrzeb pacjenta. Oferujemy oparte na badaniach diety FODMAP, SCD, bezglutenowe, bezmleczne, immunologiczne. Działamy zawsze jako zespół.




W roku 2005 dr Cubała-Kucharska rozpoczęła swoją drogę do specjalizacji z zakresu autyzmu, współpracując z Autism Research Institute i przystępując do ruchu Defeat Autism Now. Jej mentorami byli Jacquelyn Mc Candless, Nancy O’Hara, James Adams, Dr Dan Rossignol, Dr Sidney Baker, Dr Bernard Rimland, Dr Richard Lord. W latach 2006-2008 pracowała jako specjalista do spraw autyzmu w Wielkiej Brytanii w Breakspear Medical Group, Hemel Hampstead oraz Autism Treatment Trust w Edynburgu.
W Breakspear uczyła się także medycyny środowiskowej pod superwizją dr Jean Monro oraz profesora Terry Diamonda. W zakresie badań nad autyzmem współpracowała z laboratorium Analutos w Wielkiej Brytanii kierowanym przez Paula Shattocka i Paula Whiteleya.
Uczestniczyła także w szkoleniach organizowanych przez laboratoria Moleculera, Doctors Data, Genova, Metametrix oraz Great Plains Laboratory.
Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Żywieniowego i ukończyła także Instytut Żywności i Żywienia.
Obecnie jest członkiem światowego Zarządu ILADEF w USA
Spis wybranych konferencji międzynarodowych, w których brała udział dr Cubała-Kucharska – jako wykładowca i współorganizator
-
2015-10-16
ILADS Fort Lauderdale
-
2016-03-12
ILADS Athlone
-
2016-06-10
ILADS Helsinki
-
2016-11-03
ILADS Filadelfia
-
2016-06-30
Orthomolecular Medicine Valencia