fbpx
Szukaj
Close this search box.
Autyzm i ADHD nie są jednostkami, które według naszej aktualnej wiedzy wymagają stosowania z góry określonych diet. Ważne jest natomiast odpowiedzenie sobie na kilka pytań:

Illustration of a brain and ADHD.
www.amenclinics.com

Dietetyk na podstawie szczegółowego wywiadu oraz wyników badań, na podstawie stanu dziecka decyduje o konieczności wprowadzenia określonych zaleceń.

Do najczęstszych założeń i diet zaliczamy:

1. Dietę bezcukrową – bez dodatku cukru lub źródeł dodanego cukru w tym syropów glukozowo-fruktozowych i zamienników cukru, typu cukier brązowy czy kokosowy
2. Unikanie zbędnych dodatków do żywności – bazujemy na jak najprostszych produktach ( barwniki w żywności mogą być bardzo niebezpieczne!)
3. Urozmaicenie w zakresie warzyw i owoców!
4. Pilnowanie ilości płynów
5. Uwzględnienie nadwrażliwości i niedowrażliwości pacjenta w zakresie dotyku rąk, jamy ustnej itd.
6. Uwzględnienie neofobii żywieniowej
7. Wprowadzenie źródeł tłuszczu i łatwo przyswajalnego białka
8. Dostosowanie diety do chorób współistniejących – kandydoza, SIBO, szczawiany w moczu itd.

 • SCD – jest dietą restrykcyjną, opartą o długogotowane buliony mięsno-warzywne, produkty wysokobiałkowe i łatwo wchłanialne węglowodany, którą stopniowo pod kontrolą dietetyka rozszerzamy
 • Niskofermentacyjna – Dieta o niskiej zawartości FODMAPs to dieta z ograniczeniem fermentujących oligo-, di- i monosacharydów oraz polioli. Są to węglowodany oporne na trawienie o niskim stopniu wchłaniania w przewodzie pokarmowym, które ulegają szybkiej fermentacji w jelitach. Duże ilości tych substancji w produktach powodują, że organizm nie może ich właściwie strawić i wchłonąć, przyczyniając się do wywoływania objawów ze strony przewodu pokarmowego: biegunek, zaparć, gazów, wzdęć, przelewania. Mogą też wpływać na namnażanie się niepożądanych bakterii i grzybów w jelitach.
 • 9. Uwzględnienie nietolerancji i alergii pokarmowychbadanie FoodPrint
  10. Uwzględnienie zaleceń diety przeciwzapalnej
  11. Uwzględnienie zaleceń diety przeciwgrzybiczej

  Nasze dietetyczki specjalizują się w prowadzeniu pacjentów zarówno z alergiami jak i nietolerancjami pokarmowymi, wybiórczościami oraz licznymi chorobami współistniejącymi. Kontakt do wybranego dietetyka można znaleźć tutaj.

  Ważne jest natomiast to, iż każdy pacjent jest inny i nie u każdego pacjenta z diagnozą ASD czy ADHD będzie konieczne wprowadzenie takiej samej diety.