Niektóre osoby ze spektrum autyzmu mogą wymagać znacznego wsparcia w czynnościach życia codziennego np. zakupy – wówczas spektrum autyzmu łączy się z niepełnosprawnością. Z drugiej strony znajdują się osoby samodzielnie funkcjonujące gdzie, bariera ta nie jest aż tak wyczuwalna.
Czy wiecie że aż 31% dzieci ze spektrum autyzmu ma niepełnosprawność intelektualną (iloraz inteligencji [IQ] <70) z istotnymi trudnościami w codziennym funkcjonowaniu, 25% znajduje się na granicy (IQ 71-85)?
Jednak wiele osób uważa, że autyzm jest po prostu odrębną ścieżką rozwojową i dotyczy osób superinteligentnych i małych geniuszy. Niestety, prawda nie jest tak prosta. W dodatku, autyzm nie jest uznawany za chorobę. Nawet za chorobę psychiczną.
Autyzm diagnozowany jest obecnie na podstawie oceny behawioralnej i psychologicznej pewnego zestawu symptomów. W skrócie – możemy podzielić je na trzy obszary zaburzeń, które mogą być różnie nasilone w różnych latach życia dziecka:
W zależności od nasilenia powyżej wymienionych zaburzeń możemy wyróżnić np. autyzm głęboki – przebiegający z upośledzeniem umysłowym. Wśród pacjentów autystycznych są jednak tacy, którzy mają bardzo nieznaczne, trudno zauważalne dla otoczenia zmiany zachowań, które mogą być mylone z uporem dziecięcym lub mylnie brane za rezultat złego wychowania.
Autyzm głęboki jest ogromnym problemem dla dotkniętych nim rodzin. Mimo, że agresja autoagresja, krzyk czy nadmiernego pobudzenia nie należą oficjalnie do objawów autyzmu, to właśnie te zachowania stwarzają koszmar w rodzinach. Pacjenci z autyzmem głębokim często stwarzają ogromne problemy dla opiekunów – oznacza często piekło dla rodziny i dla dziecka, podczas gdy autyzm wysokofunkcjonujący jest na przeciwnym biegunie.
Skoro autyzm to nie choroba, to leków psychiatrycznych ukierunkowanych typowo na „autyzm’ na razie nie ma, choć leczy się towarzyszące autyzmowi zespoły pobudzenia psychoruchowego, lęk czy nadpobudliwość. W psychiatrii granica między zaburzeniem a chorobą jest często dość płynna, do zaburzeń zaliczamy też lęk uogólniony, depresję a nawet schizofrenię, choć przywykliśmy myśleć o nich jako o chorobach.
Jak podawał prof. Stanisław Pużyński na łamach Psychiatrii Polskiej, podziały te wywołują problemy z definicją oraz miejscem zaburzeń i chorób w diagnostyce i regulacjach prawnych.
W 2011 roku Amerykańska Akademia Pediatrii wydała konsensus odnośnie diagnostyki i leczenia chorób przewodu pokarmowego u dzieci autystycznych, zwracając uwagę na niebezpieczny i powszechny fakt, iż dzieci autystyczne mają znacząco gorszy dostęp do diagnostyki i leczenia – znacząca ilość dzieci z autyzmem cierpi na zaburzenia żołądkowo-jelitowe, które są w tej grupie dużo częstsze niż w populacji zdrowej.
Pamiętajmy zatem, że stwierdzenie iż „autyzm to nie choroba” nie jest równoznaczne ze stwierdzeniem, iż każde dziecko autystyczne jest fizycznie zdrowe.
Jeśli powodem zaburzeń postępowania są toksyny, wywołujące encefalopatię metaboliczną, ważne jest określenie jakiego są one rodzaju.
U dzieci autystycznych z problemami żołądkowo-jelitowymi toksyny pochodzenia jelitowego mogą nasilać encefalopatię metaboliczną.
W przypadku uszkodzonej bariery jelitowa i bariera wątrobowej mogą wystąpić utrudnienia w odtruwaniu organizmu z bardzo aktywnych toksyn biologicznie czynnych, takich jak amoniak.
Część toksyn endogennych, czyli pochodzenia powstaje w wyniku zaburzeń wchłaniania glutenu i kazeiny, pozostałe są skutkiem nasilonej fermentacji jelitowej.
Objawy gastroenterologiczne wg metaanaliz występują u dzieci z autyzmem nawet 4-krotonie częściej niż w ogólnej populacji.
W tych przypadkach w których u dzieci z autyzmem współistnieją problemy żołądkowo-jelitowe (biegunki, zaparcia, cuchnące stolce, cuchnące wiatry, oraz inne objawy sugerujące zapalenie jelit jak np nagłe napady nieuzasadnionej agresji lub przybieranie specjalnej postawy czyli tzw. posturing) należy również zdiagnozować a następnie przeleczyć jelito przeciwzapalnie i wyeliminować chorobotwórcze bakterie i grzyby. Warto również wprowadzić indywidualnie dobrane diety eliminacyjne. Jedną z „najmodniejszych” diet w autyzmie jest dieta bezglutenowa. Zawsze przed wprowadzeniem diety bezglutenowej musimy wykluczyć, czy pacjent nie cierpi na ciężką, autoimmunologiczną chorobę ogólnoustrojową, jaką jest celiakia. Wprowadzenie diety bezglutenowej na własną rękę może tę diagnozę uniemożliwić.
W przypadku encefalopatii wywołanych niedoborami witamin, należy zdiagnozować i uzupełnić witaminy.
W praktyce lekarza rodzinnego dziecko z autyzmem może stanowić duże wyzwanie.
Warto przy tym pamiętać, że nie każde dziecko z autyzmem jest na chore, każde jednak może na coś zachorować. Wtedy lekarz rodzinny:
Badanie fizykalne dziecka z autyzmem może stanowić wyzwanie dla pediatry czy lekarza rodzinnego, z uwagi na to, że autyzm to zaburzenia rozumienia i komunikacji, zatem pacjent może nie rozumieć poleceń, nie móc opisać, co go boli, reagować lękiem lub agresją na próbę badania.
Warto jednak pamiętać, że prawidłowe rozpoznanie chorób towarzyszących zaburzeniom autystycznym ma ogromne znaczenie dla pacjentów i ich rodzin.
Literatura:
https://www.autismspeaks.org/autism-statistics-asd
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5084236/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20048083/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8085719/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30818975/
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1528-1167.2007.01399.x
https://www.nature.com/articles/s41398-020-0760-7
Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj ciekawe porady dotyczące zdrowia prosto na swoją skrzynkę pocztową.
Prawa autorskie © 2023 Arcana – Instytut Medycyny Spersonalizowanej ul. Zielona 17/80, 05-500 Piaseczno.
Realizacja: wpwizard.pl
WYSYŁKA BADAŃ
Najbliższe terminy wysyłek do Stanów (badania Metabolomix, Gi effects, CSA, CSAP2, Clostridium, Mikrobiologia, Uroporfiryny, Badanie włosa, P. Cunningham)
wrzesień: 26.09.2023
październik: 10.10.2023 oraz 24.10.2023
listopad: 14.11.2023 oraz 28.11.2023
grudzień 12.12.2023
Próbki do badań wykonywanych w USA (mocz, kał, włosy, ślina) należy dostarczyć osobiście lub wysłać kurierem dzień wcześniej (zawsze są to poniedziałki), tak aby w terminie wysyłki dotarły do Arcany (zawsze we wtorki). Próbki do badań należy pobierać w weekend przed wysyłką, zgodnie z dołączonymi do zestawów instrukcjami.
Próbki surowicy do badań w CM Wielkoszyński można dostarczyć do Arcana w każdy poniedziałek w godzinach otwarcia lub wtorek do godziny 15:00 z wyjątkiem tygodni, w które wypadają dni świąteczne (nie ma wysyłki surowicy do CMW w pierwszym tygodniu listopada).