fbpx
Szukaj
Close this search box.

Szczawiany wapnia to substancje organiczne naturalnie występujące w wielu roślinach i innych produktach, które stanowią podstawę naszej diety. Są obecne w dużych ilościach m.in. w szczawiu, szparagach, rabarbarze, burakach, ciemnym piwie, kakao, kawie, herbacie. W moczu znajdują się szczawiany wapnia pochodzące

w 1/3 z przewodu pokarmowego, a w 2/3 z przemian różnych substancji w wątrobie. Zatem obecność szczawianów w pojedynczej próbce moczu porannego nie ma specjalnej wartości diagnostycznej. Aby ustalić, czy obecność szczawianów wapnia w moczu pacjenta wymaga leczenia, należy wykonać badanie z dobowej zbiórki moczu, bo tylko wtedy można się odnieść do norm laboratoryjnych.

Źródło: https://www.nasa.gov/images/content/152115main_renal6_720x515.jpg

W IMI Arcana można wykonać badanie ilościowe w kierunku szczawianów wapnia w moczu ze zbiórki dobowej. Badanie to ma sens tylko wtedy, gdy w kilku badaniach ogólnych moczu stwierdzono kryształy szczawianu wapnia. Kryształy szczawianu wapnia badane są standardowo w osadzie moczu, są widoczne pod mikroskopem. Na życzenie pacjenta możliwe jest również wykonanie badania szczawianów wapnia z pojedynczej próbki moczu. Badanie to nie ma jednak żadnej wartości diagnostycznej.

Kryształy szczawianu wapnia, podobnie jak inne elementy krystaliczne w moczu, pojawiają się często u osób z tzw. „przeciekającym jelitem”. Zatem, w przypadku przeciekającego jelita „test na szczawiany” ma bardzo wątpliwe znaczenie diagnostyczne. Na wynik testu ma wpływ konsumpcja witaminy C – witamina C zamienia się w szczawiany w organizmie, toteż należy jej unikać na co najmniej 24 godziny przed badaniem. Jak wspomniałam, u osób z zapaleniem jelita test ten jest pozbawiony wartości diagnostycznej.

W przypadku podejrzenia choroby genetycznej zwanej hyperoxalurią, należy wykonać badanie genetyczne. Dieta niskoszczawianowa ma sens jedynie u osób

Z tą wadą lub u osób, u których rodzinnie występuje kamica nerkowa.