fbpx
Szukaj
Close this search box.

Chcesz szybko wyzdrowieć? – CLOSTRIDIUM – czynnik zakażeń ogólnoustrojowych

Któż by nie chciał wrócić do zdrowia szybko? Nie zawsze jest to możliwe, choć zawsze kuszące. Jedną z przyczyn pogarszania zdrowia są bakterie. W tym artykule opowiemy o ich konkretnym rodzaju, czyli Clostridium . Jeśli chcesz szybko wyzdrowieć, na tyle szybko na ile to możliwe, potrzebna będzie Ci odpowiednia wiedza o tym co Ci dolega i przez co.

Czym są bakterie z rodzaju Clostridium? Należy odpowiedzieć najpierw na to pytanie. Bakterii Clostridium jest kilka rodzajów, a dodatkowo dzielą się one na te chorobotwórcze i neutralne. Pałeczki Clostridium to rodzaj bakterii beztlenowych, wytwarzających przetrwalniki, należące do typu Firmicuites. Bytują w glebie, wodzie a także w przewodzie pokarmowym zwierząt, nawet ludzi. Większość z nich nie jest chorobotwórcza. Należy jednak pamiętać, że te powodujące rozstrój zdrowia i przewlekłe choroby są bardzo groźne.

Neutralne Clostridium pomagają np. w metabolizmie, wspomagając fermentację węglowodanów, czy też rozkład polisacharydów. Wspomagają również regulację funkcji immunologicznych.

Dla porównania te chorobotwórcze mogą wywołać przewlekłe stany zapalne, produkować toksyny i istotnie pogarszać samopoczucie zarówno fizyczne jak i psychiczne.

Ważną i interesującą kwestią jest szkodliwość wytwarzanych przez te bakterie toksyn. Mówiąc bardziej szczegółowo bakterie te syntetyzują i uwalniają szkodliwe toksyny:

Clostridium chorobotwórcze

Clostridium chorobotwórcze mogą przedostać się do ciała poprzez rany lub zakażoną żywność. Wywołują różne zakażenia , a wśród nich szczególną uwagę należy poświęcić kilku poważnym zakażeniom, czyli:

 • Botulinizm – zatrucie jadem kiełbasianym – Clostridium Botulinum
 • Tężec- zakażenia Clostridium tetani
 • Zgorzel gazowa- Clostridium Botulinum
 • Rzekomobłoniaste zapalenie jelit – Clostridium Difficile
 • Z autyzmem kojarzone jest Clostridium Boltae
 • Do zakażeń najczęściej dochodzi w środowisku szpitalnym. Należy przy tym pamiętać, że omawiane bakterie mogą przenosić się bezpośrednio między ludźmi. Można również zarazić się przez rany.

  Najczęstszą chorobą wywołaną przez Clostridia są zakażenia jelit, wywołane przez Clostridium difficile. Szczep jest niestety odporny na antybiotyki. Alarmujący jest fakt, że dramatycznie wzrasta liczba zakażeń u dzieci. Ciekawe jest, że w naszej szerokości geograficznej uważa się, iż dzieci do pierwszego roku życia często mogą być nosicielami, ale nie chorują. Ostatnie badania w USA wykazały iż 26% dzieci hospitalizowanych z powodu infekcji Clostridium było poniżej pierwszego roku życia, a 5% to noworodki.

  Objawy zapalenia jelit wywołanego przez Clostridium są dość wyraźne i nie wolno ich lekceważyć. Są to:
  Odrębną i nie mniej ważną kwestią jest wspomniany we wstępie wpływ bakterii na ośrodkowy układ nerwowy. Clostridium Difficile wytwarza silne egzotoksyny oznaczone jako toksyna A i toksyna B. Prowadzą one do nekrolizy nabłonka jelit. Szkodliwe działanie toksyn Clostridium to:
  Mikroflora jelitowa wytwarza cząsteczki, które działają na neurony jelitowe, wpływając na ruchliwość przewodu pokarmowego oraz metabolity, które stymulują „oś jelito-mózg” w celu zmiany obwodów nerwowych, funkcji autonomicznych oraz funkcji i zachowania mózgu wyższego rzędu, w tym metabolity dopaminy, serotoniny, kwas glutaminowy etc.
  Diagnostyka Clostridium

  Przechodząc do kwestii leczenia Clostridium najpierw należy przeprowadzić jak najdokładniejsze badania.

 • Toksyna A i B w kale – tylko na szczepy toksynotwórcze
 • Clostridium GDH – często fałszywie dodatnie
 • PCR
 • Złoty standard w USA – POSIEWY CLOSTRIDIUM – w Polsce nieosiągalne
 • Leczenie zakażeń Clostridium

  Następnie kluczowe jest dobranie odpowiednich środków farmakologicznych. Zależnie od kraju mamy dostępne różne leki. Powszechnie spotykane jest stosowanie:

 • Metronidazol
 • Rifaximin = xifaxan
 • Vancomycin – złoty standard w USA
 • Nifurantel = Macmiror
 • Nitazoxanide = Alinia – podróbki są bardzo niebezpieczne , w Europie niedostępna!
 • Fidaxomycin – dificlir
 • Pamiętać należy bezwzględnie o higienie. Niektóre rodzaje bakterii funkcjonują dobrze mimo utrzymywanej higieny i na te należy zwracać baczną uwagę. Dlatego należy szczególnie zadbać o czystość w domu i mieć świadomość skąd możemy najpewniej przynieść sobie taki niepożądany prezent w postaci Clostridium.

  Pamiętajmy o ostrożności w domach opieki i szpitalach. Pamiętajmy o ozonowaniu pomieszczeń (ale nie roślin – nie przeżyją tego). Pamiętajmy o odrobaczaniu siebie i zwierząt. Kontakt ze zwierzętami, np. z końmi może istotnie podnieść ryzyko zarażenia. Natomiast w domu bardzo należy dbać o higienę łazienki, gdyż jest to jedno z głównych siedlisk bakterii.