fbpx
Szukaj
Close this search box.
Czy pieluchy są złe dla niemowląt? Co jeśli pieluchy, których używasz wyrządzają więcej szkody niż pożytku? Podobnie jak chusteczki dla niemowląt, pieluchy mogą być wypełnione toksycznymi chemikaliami. Jakie to chemikalia? Do czego mogą prowadzić? I jak tego uniknąć? Jeśli zwracamy uwagę na wszystkie kosmetyki dla dzieci, aby były bezpieczne dla maluszka, zacznijmy też zwracać uwagę na pieluszki.
Z czego wykonana jest pieluszka jednorazowa?

Większość jednorazowych pieluszek składa się z materiałów syntetycznych i pozostałości chemicznych. Podszewka zewnętrzna jest zwykle wykonana z folii polietylenowej (plastiku), podszewka wewnętrzna to zwykle polipropylen (inny plastik), wkład chłonny zawiera spulchnioną miazgę drzewną (którą producenci często bielą chlorem). W chłonnym wypełnieniu znajdować się mogą również polimery superabsorpcyjne (SAP).

Pieluszki mogą zawierać też barwniki i perfumy. Oprócz tych materiałów, badanie opublikowane przez Reproductive Toxicology wykazało obecność szkodliwych chemikaliów w większości jednorazowych pieluch, podpasek poporodowych i podpasek menstruacyjnych. Te chemikalia obejmują lotne związki organiczne (LZO) i ftalany.

Każdego dnia dziecko używa 6-8 jednorazowych pieluszek przez pierwsze 3 lata życia. To dużo! Badanie przeprowadzone przez francuską Narodową Agencję Zdrowia wykazało, że chemikalia stanowią poważne zagrożenie dla dzieci ze względu na długotrwały kontakt ze skórą. Skóra narządów płciowych ma wysoki współczynnik wchłaniania, a jest ona długotrwale narażona na wszelkie związki chemiczne obecne w pieluchach.
Chemikalia, których należy unikać w pieluchach
LZO – lotne związki organiczne
Ftalany
Narażenie na LZO zwiększa ryzyko uszkodzenia mózgu, astmy, niepełnosprawności, niektórych nowotworów i prawidłowego funkcjonowania układu rozrodczego. Według amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska lotne związki organiczne mogą powodować podrażnienie oczu, nosa i gardła, bóle głowy, uszkodzenie wątroby, nerek i ośrodkowego układu nerwowego.
Ftalany są używane aby tworzywa sztuczne były bardziej elastyczne i trudniejsze do złamania. Zostały one powiązane z różnymi problemami zdrowotnymi, w tym zaburzeniami endokrynologicznymi, cukrzycą, niektórymi nowotworami, wadami wrodzonymi, wpływem na serce i układ rozrodczy.
Poliakrylan sodu – super chłonny polimer
Tributylocyna (TBT)
Poliwęglan sodu jest superchłonnym związkiem chemicznym stosowanym w wypełniaczach wielu jednorazowych pieluszek. Pomaga zapobiegać wyciekom poprzez wchłanianie płynów. Uważa się, że ta substancja chemiczna jest związana z podrażnieniami skóry i problemami z oddychaniem. Ponieważ jest on stosowany w pieluchach dopiero od dwóch dekad, nie przeprowadzono jeszcze badań nad długoterminowym wpływem poliakrylanu sodu na zdrowie niemowląt.
TBT znajduje działa jako środek przeciwgrzybiczy. Według EPA jest on niezwykle szkodliwy dla życia morskiego i powoduje zaburzenia endokrynologiczne u ludzi. Dodatkowo, według badań opublikowanych przez Amerykański Instytut Nauk Biologicznych, TBT może wyzwalać geny, które promują wzrost komórek tłuszczowych, powodując otyłość u ludzi. Ogólnie rzecz biorąc, wpływ TBT na ludzi nie jest jasny i należy go dokładniej zbadać.
Chlor i dioksyny
Substancje zapachowe
Niektóre pieluchy są wybielane chlorem w celu uzyskania tego perłowo białego koloru. Chlor jest substancją chemiczną, o której wiadomo, że wydziela dioksynę jako produkt uboczny. Według EPA dioksyny należą do najbardziej toksycznych chemikaliów znanych nauce i są wymienione jako wysoce rakotwórcze substancje chemiczne. Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że narażenie na dioksyny może powodować reakcje skórne i zaburzenia funkcji wątroby, a także upośledzenie funkcji układu odpornościowego, nerwowego, hormonalnego i rozrodczego.
Substancje zapachowe i perfumy są wykonane z tajemniczej kombinacji. Brzmi dziwnie? Ta mieszanka jest uważana za tajemnicę handlową, prawo nie wymaga jej przejrzystości, co oznacza, że nie wiemy jakie chemikalia mogą się w nich znajdować.

Francuska Narodowa Agencja Zdrowia twierdzi, że znalazła w pieluszkach niemowlęcych substancje chemiczne, które przekraczają poziom bezpieczeństwa.

Co znaleziono? Badanie przeprowadzono na wielu różnych markach pieluch jednorazowych dostępnych na rynku francuskim. W warunkach, które nazwano „realistycznym użytkowaniem”, wykryto szereg niebezpiecznych chemikaliów w jednorazowych pieluchach, które mogą migrować na przykład z moczem i wchodzić w długotrwały kontakt ze skórą niemowląt. Niektóre chemikalia zostały dodane celowo, takie jak perfumy, które mogą powodować alergie skórne, inne zostały prawdopodobnie wprowadzone ze skażonych materiałów lub w trakcie procesu produkcyjnego. W śród substancji chemicznych przekraczających progi bezpieczeństwa znalazły się perfumy oraz węglowodory aromatyczne, dioksyny i furany. Glifosat został również wymieniony w raporcie agencji, na niższych poziomach. Również badania indyjskie wykazały obecność ftalanów w pieluszkach.

Co możemy zrobić?
W trosce o bezpieczeństwo naszych maluchów możemy zdecydować się na marki, które są dumne z przejrzystości swoich składników. Możesz używać bezpiecznych jednorazowych pieluch, które nie zawierają barwników, perfum ani chloru. Wybieraj takie, które mają podany skład na opakowaniu. Dla niektórych dobrą opcją może być używanie pieluch wielokrotnego użytku! Jeśli chcesz przejść na styl życia zero waste, sprawdź, jakie opcje są dla Ciebie dostępne.

Zamiast pieluszek jednorazowych można stosować:

  • Pieluszki tetrowe – są bezpieczne dla dziecka oraz dla środowiska, wielorazowego użytku, a na dodatek jeśli już będą zbyt zniszczone, można je wykorzystać do innych rzeczy.
  • Pieluchy z wymiennymi wkładkami – coraz częściej wybierana opcja. Wystarczy kupić kilka i wymieniać wkładkę chłonną.
  • Tak zwane pieluchy ekologiczne – zrobione z substancji, które rozkładają się dużo szybciej niż tradycyjne pieluszki, na przykład z pulpy drzewnej. Dzięki temu, że nie zawierają plastiku nie będą przegrzewać miejsc intymnych maluszka.