fbpx
Szukaj
Close this search box.

Sezon infekcji – co powinieneś wiedzieć

Sezon infekcji - co powinienieś wiedzieć

Czy zastanawialiście się czasem, dlaczego nasze babcie/rodzice kazali nam leżeć w łóżku podczas infekcji? Otóż mieli sporo racji. Jak masz infekcję, zostań w domu i ogranicz aktywność fizyczną. To prosta zasada, która niestety została zapomniana w ostatnich latach. W czasie infekcji powinniśmy zostać w domu. Weź krótkie zwolnienie), nie ciągnij tej infekcji ze sobą. Nie zarażaj wszystkich dookoła w komunikacji miejskiej, pracy, sklepie! Zarówno praca umysłowa jak i wysiłek fizyczny np.  pójście na siłownię to duży stres dla organizmu walczącego z infekcją.  Wzmożona aktywność, zwłaszcza w pierwszych dniach infekcji, nasila wiremię, sprzyja namnażaniu się wirusów. To może skutkować wydłużeniem infekcji czy nasileniem objawów chorobowych. 

 

Wzmożona aktywność, zwłaszcza w pierwszych dniach infekcji, nasila wiremię, sprzyja namnażaniu się wirusów. 

Czego lepiej nie robić podczas trwania infekcji?

  • Nie bierz na własną rękę leków -> zwłaszcza antybiotyku, bo większość infekcji ma podłoże wirusowe (i tutaj antybiotyk nam nie pomoże) 

Wzięcie antybiotyku, który nam pozostał po poprzedniej infekcji i jeszcze pójście z nim do pracy, to koszmar. Z drugiej strony obserwujemy takich pacjentów, którzy nie stosują się do zaleceń, gdy antybiotyk zostanie im już przepisany. To jeden z najczęstszych błędów pacjentów.  Gdy tylko czują, że lek zaczyna działać, a w przypadku antybiotyku dzieje się to zazwyczaj już w drugiej dobie, odstawiają go. 

Nieodpowiednie korzystanie z leków dostępnych bez recepty, takich jak środki hamujące kaszel, może niekorzystnie wpłynąć na przebieg infekcji. Warto zachować umiar w ich stosowaniu. Szczególnie jeśli mamy do czynienia z suchym kaszlem, zwłaszcza nocą, warto w takim przypadku rozważyć ich użycie, ale z umiarem. Kaszel stanowi naturalny mechanizm obronny układu oddechowego, który pomaga organizmowi pozbyć się wydzieliny i obcych ciał. Hamowanie go w nadmiarze może wydłużyć czas trwania infekcji lub nawet prowadzić do poważniejszych komplikacji.

Należy pamiętać, że zalegająca wydzielina, nawet w niewielkich ilościach, może stworzyć warunki do nadkażenia bakteryjnego w przypadku infekcji wirusowej. Dlatego warto stosować leki na kaszel zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty, a także monitorować swoje samopoczucie i dostosowywać leczenie do potrzeb. W razie wątpliwości lub trwających problemów z kaszlem zawsze warto skonsultować się z profesjonalnym opiekunem medycznym.

Atybiotykooporność

Przyjmując antybiotyki na własną rękę tworzymy warunki do rozwoju antybiotykoopornych bakterii. Pozostawienie niedoleczonych resztek bakterii z informacją na temat działania stosowanego antybiotyku sprawia, że kolejne leki stają się mniej skuteczne, a infekcja trwa dłużej. Niedoleczona infekcja może wrócić z jeszcze większą siłą, co może prowadzić do  zapalenia oskrzeli/zapalenie płuc, wydłużając okres rekonwalescencji z tygodnia do kilku tygodni.

Nawodnienie

Zapewnienie odpowiedniego nawodnienia ma kluczowe znaczenie z kilku istotnych powodów. Przede wszystkim, podczas kaszlu nawodnienie pomaga w skutecznym wydaleniu wydzieliny z dróg oddechowych, co przyczynia się do złagodzenia objawów. W przypadku infekcji towarzyszących gorączce lub stanom podgorączkowym, uzupełnianie płynów jest niezwykle istotne, aby kompensować utraty związane z potem (elektrolity). Odpowiednie nawodnienie odgrywa także kluczową rolę w procesie usuwania toksyn z organizmu, co umożliwia szybszą walkę z infekcją.

Warto pamiętać, że utrata płynów może być znacząca podczas choroby, dlatego regularne picie wody i napojów elektrolitowych może pomóc w utrzymaniu prawidłowego poziomu nawodnienia organizmu, co jest istotne dla skutecznej walki z infekcją i przyspieszenia procesu rekonwalescencji.

Odpowiednia temperatura pomieszczeń

Warto unikać zbyt wysokiej temperatury w pomieszczeniach podczas walki z infekcją. Tropikalne upały, nadmierne nagrzewanie kaloryferem i brak przewiewu mogą utrudnić powrót do zdrowia. Chłodniejsza temperatura może ułatwić oddychanie, co jest szczególnie korzystne w przypadku zapalenia krtani, pomagając w zmniejszeniu dolegliwości. Podczas infekcji zaleca się, aby temperatura w sypialni wynosiła około 19-20 stopni Celsjusza. Nie oznacza to konieczności marznięcia, wystarczy spać pod ciepłym okryciem, aby zapewnić sobie komfort i przyspieszyć proces rekonwalescencji.

Nowe badanie pokazuje, że wydłużające się złe samopoczucie po infekcji może wskazywać na jednostkę podobną do long COVID.

To odkrycie nie jest dla mnie zaskoczeniem. Długotrwałe skutki po przechorowaniu infekcji, takie jak zespół post-COVID, rzucają światło na zjawisko, które lekarze obserwują od dziesięcioleci w praktyce medycznej. Najczęściej mówi się o tym w kontekście grypy, ale także wirusy Coxsackie, które mogą wywołać herpanginę, zapalenie gardła i choroby przeziębieniowe, mają potencjał do powodowania podobnych długotrwałych skutków.

Niekiedy określa się infekcje wywoływane przez te wirusy jako “diabelska grypa” z powodu ich intensywnego wpływu na organizm, braku dostępności szczepień i trudności w rozpoznawaniu. Grypa z kolei jest znana z wyjątkowo wyczerpującego przebiegu, a jej rekonwalescencja może trwać nawet sześć tygodni, zwłaszcza że często towarzyszy jej zapalenie mięśni, w tym mięśnia sercowego.

Warto zrozumieć, że infekcje wirusowe, w tym grypa, Coxsackie czy COVID-19, mogą mieć różnorodne i długotrwałe konsekwencje, co podkreśla znaczenie profilaktyki i opieki medycznej podczas choroby.