fbpx
Szukaj
Close this search box.

Problemy z metylacją, a zaburzenia hormonalne i metaboliczne

Metylacja to reakcja biochemiczna określana jako metabolizm grup jednowęglowych. W wyniku metylacji następuje przeniesienie grupy metylowej z jednej cząsteczki na inną. Na przykład S-adenozylometionina, czyli SAM dzieli się swoimi grupami metylowymi.

Metylacja bierze udział w reakcjach przemian hormonalnych, poprzez na przykład przeniesienie grupy metylowej pomiędzy hormonami płciowymi. Przykładem mogą być przemiany estrogenu. Estradiol, czyli aktywny biologicznie estrogen powoduje uszkodzenie DNA i jest związany z rakiem, dlatego musi zostać zneutralizowany przez grupę metylową pochodzącą z SAME, w procesie detoksykacji wątrobowej. Produktem wszystkich procesów metylacji z SAME jest SAH, czyli S-adenozylohomocysteina. Kolejnym przykładem mogą być noradrenalina i adrenalina, które również podlegają procesom metylacji. Jeśli te procesy będą zaburzone dojdzie do nierównowagi układu walki i ucieczki, za które odpowiedzialne są te hormony.

Metylacja jest potrzebna do:

Antykoncepcja hormonalna może zaburzać procesy metylacji, dlatego planując ciążę najlepiej odstawić ją na dłuższy czas przed planowanym poczęciem, aby wyrównać metylację i zapewnić jak najlepszy rozwój dziecku.

W ocenie metylacji pacjenta bardzo ważną rolę pełni wywiad, ponieważ alkohol, antykoncepcja hormonalna, a także ekspozycja na toksyny (opryski, smog, sąsiedztwo fabryk) mają ogromny wpływ na metylację.

Homocysteina jest uważana za główny biomarker metylacji. Głównie przez wzgląd na fakt, iż jej badanie jest tanie i łatwo dostępne. Nie do końca jednak wiadomo jak interpretować wyniki. O ile wiemy co oznaczają za wysokie poziomy histaminy, nie wiemy jednak co mogą oznaczać zbyt niskie stężenie. Lepszym badaniem jest tak zwany indeks metylacji, czyli stosunek SAM:SAH. Jest to badanie, które wiele nam może wyjaśnić. Więcej SAM oznaczać będzie lepszą metylację.

Homocysteina musi zostać przeszktałcona, ponieważ inaczej nastąpi zwiększenie syntezy SAH. Głównym sposobem na odzyskanie SAME jest przekształcanie homocysteiny w metioninę, co wymaga obecności aktywnego kwasu foliowego, aktywnej formy witaminy B12 i cynku. Suplementacja metylowaną formą klasu foliowego jest bardziej skuteczna. Pisaliśmy o tym tutaj. Zanim zaczniemy suplementację folianem – uzupełniamy witaminę B12!

Zwróćmy jednak uwagę, że nadmierna metylacja prowadzi do zespołu nadmiernego odżywienia. Może to odgrywać rolę w rozwoju cukrzycy typu 2 poprzez wpływ na wydzielanie insuliny przez komórki trzustkowe beta, a co za tym idzie wpływać na insulinooporność. Właśnie dlatego należy najpierw oceniać zdolności organizmu do metylacji, a nie w ciemno zlecać dodatkową suplementację, mówiąc iż metylacja jest zawsze dobra i zawsze będzie dobrze wpływać na organizm. Więcej o metylacji można przeczytać tutaj.

Zespoły psychiczne i zespół metaboliczny mogą się wiązać z metylacją.