fbpx
Szukaj
Close this search box.
Zaburzenia żołądkowo-jelitowe dotykają bardzo dużej populacji osób. Szacuje się, że jest to nawet 70 milionów ludzi, a liczba ta w najbliższych latach będzie rosła. Wynika to ze zmian środowiskowych, zmiany stylu życia, jakości pożywienia, stresu i pędu, w jakim żyje współczesny człowiek. Schorzenia przewodu pokarmowego są wyjątkowo dokuczliwe, utrudniają codzienne funkcjonowanie
i znacząco wpływają na obniżenie jakości życia.

W leczeniu chorób takich jak IBS, SIBO, choroba Leśniowskiego-Crohna, czy wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego stosuje się antybiotyki oparte na ryfamycynie. Najpopularniejsze leki to Ryfaksymina /Xifaxan.

Każdy organizm jest inny i w inny sposób zareaguje na przyjmowane leki. U niektórych osób będzie to całkowita remisja, podczas gdy u innych będzie poprawa tylko w momencie stosowania leku, a po odstawieniu objawy będą się nasilać. Xifaxan swoim działaniem dodatkowo poprawia „szczelność” jelit, zmniejsza stany zapalne i ułatwia detoksykację.

Jak działa Rifaksymina?

Xifaxan to antybiotyk, a jego główną funkcją jest działanie antybakteryjne. Ważna informacja – Xifaxan nie jest wchłaniany w jelicie! To wyjątkowa zaleta. Jest to jeden z powodów, przez który Xifaxan jest tak skuteczny i często wykorzystywany w leczeniu problemów gastrycznych. Dodatkowo lek ten ma jeszcze inne korzystne oddziaływanie na organizm: detoksykacyjne, uszczelniające jelito i zmniejszające stan zapalny. Zostały one opisane poniżej.

Detoksykacyjne działanie Xifaksanu polega na pomocy w usuwaniu toksyn z organizmu. Cały proces można opisać następująco: cząstka rozpuszczalna w tłuszczach dostaje się do komórki, gdzie łączy się z receptorem o nazwie pregnan X (PXR), następnie to połączenie wywołuje 3 fazy odtruwania. W skrócie działanie odtruwające Xifaksanu polega na tym, że toksyny stają się rozpuszczalne w wodzie i w związku z tym zostają usunięte „wyrzucone” z komórki. To natomiast pozwala wydalić je z moczem lub kałem. Podobne działanie obserwuje się w przypadku leków i hormonów. Xifaxan metabolizuje leki farmaceutyczne oraz wpływa na przekształcenie hormonów endogennych w formy aktywne lub nieaktywne.

Nieszczelne jelito

Zdrowe, prawidłowo funkcjonujące jelito jest szczelne i zapewnia ścisłą barierę, która chroni, aby niepożądane cząsteczki nie przedostały się do krwiobiegu. Tylko nieliczne elementy zostają wypuszczone do krwi, a następnie są transportowane do wątroby, gdzie ulegają detoksykacji „odtruciu”, po czym wracają do jelita wraz z żółcią. W dalszej kolejności zostają wydalone z kałem bądź moczem.

Szczelność jelit jest niezwykle istotna i warto o nią dbać. Pomocny może tutaj okazać się Xifaxan, który ma działanie uszczelniające, tzn. powoduje wzrost liczby ścichłych połączeń w ścianie jelita.

Regulacja stanu zapalnego

Kolejnym przykładem pozytywnego oddziaływania Xifaxanu na ludzki organizm jest fakt, że zmniejsza on stan zapalny. Stan zapalny jest czynnikiem, który znacząco wpływa na szczelność jelit, rozluźniając ścisłe połączenia nabłonka jelit oraz zaburza proces detoksykacji.

W całym procesie leczenia poza antybiotykiem ważne są również inne elementy. W tym witaminy i żółć.

Stosując odpowiednią dietę wspomagamy proces leczenia jelit oraz uzupełniamy niezbędne witaminy i minerały. Warto rozważyć wsparcie pracy wątroby i przepływu żółci dodatkową suplementacją. Szczególną ostrożność trzeba zachować przy stosowaniu probiotyków, gdyż przy nadmiernym rozroście bakteryjnym można pogorszyć sytuację.
Niedobór witamin rozpuszczalnych w tłuszczach wpływa na stan zdrowia jelit. Biorą one udział we wzmacnianiu śluzówkowej bariery ochronnej jelit. Bardzo często u pacjentów z problemami jelitowymi obserwuje się niedobory witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, ale i nie tylko tych. W związku z tym należy w jadłospisie uwzględnić ich zwiększoną podaż, a nawet rozpatrzeć dodatkową suplementację.

W tym miejscu również warto wspomnieć o żółci, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania całego układu pokarmowego. Bierze ona udział w metabolizmie i wchłanianiu składników rozpuszczalnych w tłuszczach oraz wzmacnia ochronę śluzówki poprzez swoje działanie antybakteryjne (zabija patogeny). Pod wpływem żółci w jelicie krętym, wydzielane zostają peptydy przeciwdrobnoustrojowe. Dobrą wiadomością jest fakt, że tzn. “dobre” bakterie – Lactobacillus i Bifidobacteria są odporne na działanie żółci, w związku z tym mają przewagę nad drobnoustrojami patogennymi. Dlatego tak ważne jest, aby w procesie leczenia zaburzeń przewodu pokarmowego wziąć pod uwagę stan wątroby oraz przepływ żółci. Również sam Xifaxan jest rozpuszczalny w tłuszczach dlatego, aby mógł, działać prawidłowo potrzebna jest żółć.

UWAGA! Żółć hamuje powstawanie metanogenów, w związku z tym, jeśli cierpisz na SIBO metanowe, warto w pierwszej kolejności sprawdzić stan wątroby i przepływ żółci.

Podczas przyjmowania leku może się zdarzyć, że pojawią się niepożądane objawy z przewodu pokarmowego np. wzdęcia. Powodem może być bardzo silna infekcja lub wyniszczenie dobrej flory bakteryjnej, która ma wspomagać przewód pokarmowy przed inwazją patogenów bakteryjnych. Odnotowuje się pogorszenie objawów u osób z przerostem Lactobacillus, wynika to z faktu, iż lek jeszcze bardziej aktywuje ich rozrost. W związku z tym często dochodzi do znacznego przerostu tych komensalnych bakterii w jelicie krętym.
Kolejną przyczyną pogorszenia w trakcie leczenia może być zbyt mocna indukcja biotransformacji inaczej detoksykacji. Prowadzić to może do gromadzenia się toksyn. Również dieta może mieć tutaj znaczenie, ponieważ niektóre pokarmy wpływają na indukcję lub zahamowanie enzymów pierwszej fazy detoksykacji. Za indukcję odpowiadają: ziele dziurawca, pestycydy i alkohol. Natomiast hamująco działa: grejpfrut i granat.
Starając się zapewnić optymalne warunki w przewodzie pokarmowym, należy zadbać również o stan śluzówki. Zarówno śluzówka, jak i żółć chronią przewód pokarmowy przed nadmiernym rozrostem bakterii zarówno patogennych, jak i komensalnych.
Dieta zawsze jest integralną częścią procesu leczenia przewodu pokarmowego. Jeśli podczas antybiotykoterapii nie będziemy uważać na to co spożywamy, efekt kuracji może być dużo słabszy. Nasza dieta powinna wspierać przewód pokarmowy, dostarczać odpowiednie ilości witamin, mikor i makro elementów. Dieta wysoko przetworzona, bogata w cukier, tłuszcze nasycone i tłuszcze trans będzie wspierać bakterie patogenne, a nie komensalne. Warto rozważyć wprowadzenie diety FODMAP (dieta o małej zawartości fermentujących oligo-, di- i monosacharydów oraz polioli), gdyż dzięki niej można uniknąć nieprzyjemnych objawów z przewodu pokarmowego.

Podsumowanie

Xifaxan jest lekiem, który bardzo dobrze sprawdza się w leczeniu dolegliwości przewodu pokarmowego. Poza podstawowym działaniem antybiotyk ten zmniejsza stan zapalny, poprawiając szczelność jelita. Należy pamiętać, że leczenie antybiotykiem zawsze idzie w parze z dietoterapią. Indywidualna reakcja na leczenie może wynikać z uwarunkowań genetycznych, wielkości infekcji, diety oraz stylu życia. U części osób poprawa odnotowana w trakcie leczenie skończy się, kiedy zaprzestaniemy przyjmować lek. Dzieje się tak z kilku przyczyn: faza I detoksykacji wyprzedzi fazę II, patogen, który kolonizuje przewód pokarmowy, jest odporny na działanie leku, infekcja jest bardzo silna lub doszło do przerostu bakterii komensalnych – Lactobacillus.