fbpx
Szukaj
Close this search box.

Suchość pochwy

Suchość pochwy może powodować podrażnienie, pieczenie i ból podczas stosunku. Jest to powszechne po menopauzie, ale może również wystąpić w latach poprzedzających menopauzę. Często moi pacjenci zauważają objawy, gdy nie byli aktywni seksualnie przez długi czas. Następnie zbliżają się do partnera i stwierdzają, że seks jest bolesny.

 

Oto jak rozmawiam z moimi pacjentkami o suchości pochwy.

Przyczyną jest często niski poziom hormonów związany z menopauzą.

Po menopauzie i w jej okolicach organizm wytwarza mniej estrogenu. Estrogen to hormon, który pomaga utrzymać nawilżenie, elastyczność i grubość pochwy. Niski poziom estrogenów może powodować przerzedzenie, wysuszenie i zapalenie ścian pochwy. Nazywa się to atrofią pochwy.

Ale są też inne przyczyny.

Niski poziom estrogenów i suchość pochwy mogą wystąpić w innych przypadkach. Poziom estrogenów może spaść po porodzie, podczas karmienia piersią, podczas leczenia raka lub stosowania leków antyestrogenowych.

Następnie dochodzą czynniki niehormonalne. 

Leki na przeziębienie i alergie oraz niektóre leki przeciwdepresyjne mogą wysuszać tkankę pochwy. Zespół Sjögrena, choroba autoimmunologiczna, która może powodować suchość w ustach i oczach, może również powodować suchość pochwy.

Oprócz podrażnienia pochwy lub bolesnego seksu mogą wystąpić inne objawy

Suchość nie zawsze występuje tylko w kanale pochwy. Mniej estrogenu oznacza mniej naturalnej wilgoci w pochwie. Może to wysuszyć i podrażnić srom, zewnętrzny obszar żeńskich narządów płciowych. Kobiety cierpiące na suchość sromu często zauważają podrażnienie podczas zakładania bielizny.

U niektórych kobiet występuje również zwiększona częstość oddawania moczu lub powtarzające się infekcje dróg moczowych (UTI) wraz z suchością pochwy. Kiedy ta grupa objawów pojawia się w okresie menopauzy, ginekolodzy-położnicy nazywają to zespołem moczowo-płciowym związanym z menopauzą.

Co może nam pomóc doraźnie?

W przypadku samej suchości pochwy polecam wypróbować dostępne bez recepty środki nawilżające i lubrykanty.

Środki nawilżające dopochwowe dodają wilgoci wokół i wewnątrz pochwy. Istnieją dwa typy. Wewnętrzne środki nawilżające wprowadza się do pochwy, gdzie pomagają odbudować tkankę pochwy. Zewnętrzne środki nawilżające są przeznaczone do sromu.

Lubrykanty zmniejszają dyskomfort podczas stosunku. Kobiety aktywne seksualnie powinny stosować lubrykanty jako dodatek do kremu nawilżającego pochwę. Wolę lubrykanty na bazie wody, choć nie są tak trwałe jak produkty na bazie silikonu. Pomiń smary na bazie oleju. Mogą powodować podrażnienie i zmniejszać skuteczność prezerwatyw.

Należy zgłosić się do ginekologa-położnika, jeśli

podrażnienie i ból podczas stosunku nie ustąpią po 2 miesiącach stosowania lub jeśli wystąpią inne objawy.

Alternatywą może być także terapia hormonalna. Często rozmawiam z pacjentkami o leczeniu hormonalnym, gdy suchość pochwy towarzyszy objawom ze strony układu moczowego lub objawom menopauzy, takim jak uderzenia gorąca. Kilka razy w tygodniu do pochwy wprowadza się kremy i tabletki estrogenowe.