ETAP I
Witamina B12 pochodząca z pokarmu zwierzęcego jest związana z białkiem. W związku z tym w momencie dostania się do żołądka białko to zostaje odłączone przy pomocy enzymów występujących w żołądku. Dopiero taka wolna kobalamiona może związać się z białkiem TC I. W tym samym czasie komórki okładzinowe żołądka produkują czynnik wewnętrzny IF, który wędruje wraz z kompleksem TC I + kobalamina do jelita cienkiego.
ETAP II
Tam proteazy (enzymy) rozdzielają kompleks TC I – kobalamina, a wolna witamina B12 łączy się z czynnikiem Castle’a. W takiej formie kobalamina jest transportowana dalej, aż do jelita krętego, gdzie zostaje wchłonięta dzięki temu, że w ścianie jelit znajdują się specyficzne receptory wyłapujące kompleks kobalamina-IF.
ETAP III
W momencie kiedy witamina B12 zostanie wchłoniętą łączy się z kolejnym białkiem tym razem z transkobalaminą TC II. Taki kompleks jest transportowany do wątroby, gdzie witamina B12 będzie magazynowana z wykorzystaniem transkobalaminy TC III. Jeśli nie dojdzie do związania kobalaminy z TC II, witamina B12 nie będzie aktywna biologicznie tzn. nie będzie mogła być wykorzystana przez organizm.
Cyjanokobalamina – rozpowszechniona w suplementach diety. Jest to cząstka syntezowana chemicznie, a nie występująca naturalnie. Tania i stabilna forma z niską biodostępnością.
Hydroksykobalamina – występująca w pożywieniu, dobrze przyswajalna. Ma zdecydowanie większe powinowactwo do białek osocza i dłużej utrzymuje się w krwiobiegu. Jest to najlepiej tolerowana forma witaminy B12, wskazana zwłaszcza dla osób z zaburzeniami metylacji wynikającymi z mutacji w genie COMT.
Adenozylokobalamina jest formą naturalną. Możemy ją znaleźć w rybie, mięsie i nabiale. Jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania mitochondriów, niezbędną do prawidłowego przebiegu cyklu kwasu cytrynowego, w którym odbywa się tzw „oddychanie komórkowe”. Adenozylokobalamina podlega w organizmie człowieka dalszym przemianom do metylokobalaminy.
Metylokobalamina – aktywna forma witaminy B12. Najlepsza do suplementacji, o maksymalnej biodostępności.
W ostatnich latach lekarze coraz częściej zwracają uwagę na podwyższone poziomy kobalaminy. Zaobserwowano, że wysokie stężenie w surowicy wiąże się z poważnymi chorobami, dlatego pogłębiona diagnostyka jest tak istotna.
Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj ciekawe porady dotyczące zdrowia prosto na swoją skrzynkę pocztową.
Prawa autorskie © 2023 Arcana – Instytut Medycyny Spersonalizowanej ul. Zielona 17/80, 05-500 Piaseczno.
Realizacja: wpwizard.pl
WYSYŁKA BADAŃ
Najbliższe terminy wysyłek do Stanów (badania Metabolomix, Gi effects, CSA, CSAP2, Clostridium, Mikrobiologia, Uroporfiryny, Badanie włosa, P. Cunningham)
wrzesień: 26.09.2023
październik: 10.10.2023 oraz 24.10.2023
listopad: 14.11.2023 oraz 28.11.2023
grudzień 12.12.2023
Próbki do badań wykonywanych w USA (mocz, kał, włosy, ślina) należy dostarczyć osobiście lub wysłać kurierem dzień wcześniej (zawsze są to poniedziałki), tak aby w terminie wysyłki dotarły do Arcany (zawsze we wtorki). Próbki do badań należy pobierać w weekend przed wysyłką, zgodnie z dołączonymi do zestawów instrukcjami.
Próbki surowicy do badań w CM Wielkoszyński można dostarczyć do Arcana w każdy poniedziałek w godzinach otwarcia lub wtorek do godziny 15:00 z wyjątkiem tygodni, w które wypadają dni świąteczne (nie ma wysyłki surowicy do CMW w pierwszym tygodniu listopada).