fbpx
Szukaj
Close this search box.

Która forma witaminy B12 jest dla nas najlepsza?

Witamina B12 jest ważnym koenzymem (czyli cząstką warunkującą aktywność biologiczną enzymów) i bierze udział w wielu cyklach biochemicznych ludzkiego organizmu. Jej prawidłowe poziomy są kluczowe dla właściwego funkcjonowania układu nerwowego, mitochondriów, układu krwiotwórczego.

Cząsteczka witaminy B12 jest niezmiernie skomplikowana. Jest podobna budową do hemoglobiny, czyli czerwonego barwnika krwi zawartego w erytrocytach i odpowiedzialnego za transport tlenu w organizmie.

Podstawą budowy witaminy B12 jest tkwiący centralnie atom kobaltu otoczony czterema pierścieniami pirolowymi. Jest zatem bardzo trudna do zsyntetyzowania. Różnice między cyjano-, metylo-, adenosylo- i hydroksykobalaminą polegają na tym, że do pierścieni pirolowych przyłączone są różne cząsteczki. To one właśnie determinują funkcję witaminy B12 w organizmie człowieka.

Cyjanokobalamina

Cyjanokobalamina – rozpowszechniona w suplementach diety, a nawet podawana w formie zastrzyków przepisywanych w chorobach układu nerwowego i krwiotwórczego, dla organizmu ludzkiego wcale nie jest najlepsza. Jest to cząstka syntezowana chemicznie, a nie występująca naturalnie. Jej ogromna popularność związana jest z tanią technologią produkcji. Jest dużo trudniej przyswajalna niż inne formy i wymaga odpowiedniego przekształcenia przez enzymy ustrojowe. Do przemiany do formy aktywnej wymaga obecności grupy metylowej, którą uzyskuje z SAMe (s-adenozylometioniny).

Dlatego SAMe powinna być przyjmowana jako dodatek do suplementów z cyjanokobalaminą.

Cyjanokobalamina w organizmie ludzkim musi zostać przetworzona do hydroksykobalaminy, a z hydroksykobalaminy do metylokobalaminy. Jednak, jeśli w organizmie występują mutacje genetyczne cykl tych przemian może zostać poważnie zaburzony.
Hydroksykobalamina

Hydroksykobalamina – to forma występująca w pożywieniu, dobrze przyswajalna. Jest to najlepiej tolerowana forma witaminy B12, wskazana zwłaszcza dla osób z zaburzeniami metylacji wynikającymi z mutacji w genie COMT. Idealna do rozpoczęcia suplementacji B12, bardzo wskazana w połączeniu z adenozylocobalaminą. Jednak biochemicznie nie jest aktywna, organizm musi wykonać pracę by ją przetworzyć do wyższych form.

Adenozylokobalamina podlega w organizmie człowieka dalszym przemianom do metylokobalaminy.

Metylokobalamina i Adenozylokobalamina

Obydwie te formy witaminy są koenzymami (czyli cząstkami warunkującymi aktywność enzymów), niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Często używane są łączne, by osiągnąć optymalny efekt.

Adenozylokobalamina jest formą naturalną. Możemy ją znaleźć w rybie, mięsie i nabiale. Jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania mitochondriów, niezbędną do prawidłowego przebiegu cyklu kwasu cytrynowego, w którym odbywa się tzw „oddychanie komórkowe”. Służy tam jako składowa enzymu mutazy metylmalonowej i odpowiada za przemianę metylmalonylo-CoA do sukcynylo-CoA, tym samym umożliwiając wewnątrzkomórkową produkcję energii.

W sytuacji niedoboru adenozylokobalaminy, cykl kwasu cytrynowego jest zaburzony, co prowadzi do uszkodzeń mitochondriów, czyli naszych małych baterii, w których odbywają się wszelkie przemiany energetyczne, a w konsekwencji do rozwoju chorób neurodegeneracyjnych.

Adenozylokobalamina dezaktywuje toksyczny kwas metylomalonowy, którego akumulacja może powodować uszkodzenia układu nerwowego.

Odgrywa ona witalną rolę w metabolizmie węglowodanów, tłuszczów i białek, bez niej spalanie tych substancji w mitochondriach jest nieefektywne, co z kolei może prowadzić do akumulacji kwasu mlekowego w surowicy, nietolerancji wysiłku fizycznego, chronicznego zmęczenia i innych zaburzeń metabolicznych, związanych z tendencją do kwasicy metabolicznej!

Adenozylokobalamina, wraz z metylokobalaminą jest niezbędna do rozwoju osłonek mielinowych w układzie nerwowym.

Razem z innymi witaminami B12 zapobiega neuropatiom (stanom zapalnym nerwów), stanom demielinizacyjnym, zespołom autoimmunologicznym takim jak zespół Guillian’a-Barre’a.