Anemia (niedokrwistość) to zmniejszona ilość hemoglobiny w organizmie człowieka. Stan ten może charakteryzować się zmniejszoną liczbą czerwonych krwinek (erytrocyty) i obniżonym hematokrytem. Hemoglobina to białko, które znajduje się we wnętrzu i odpowiada za transport tlenu.
Anemia może wystąpić na skutek nieprawidłowego procesu produkcji czerwonych krwinek, w wyniku zwiększonego rozpadu erytrocytów lub nagłej utraty krwi w wyniku krwotoku.
Podstawą diagnostyki jest szczegółowy wywiad lekarski. Następnie należy wykonać badania podstawowe: morfologia z rozmazem, OB, transferryna, ferrytyna, stężenie żelaza, kwas metylomalonowy – diagnostyka niedoboru wit.B12, kwas foliowy oraz dodatkowo jak istnieje ku temu konieczność badania bardziej specjalistyczne: liczba retikulocytów (najmłodsze krwinki czerwone), przeciwciała przeciw krwinkom czerwonym, odczyn Coombsa, badanie na krew utajoną.
Anemia w dużej części wynika ze źle zbilansowanej diety. Bardzo często współczesna dieta jest obfita w posiłki bogato-tłuszczowe i bogato-węglowodanowe a tym samym charakteryzują się niską zawartością żelaza. Niedobory witaminy B12 i kwasu foliowego przyczyniają się do rozwoju anemii megaloblastycznej.
Jak zapobiec anemii wynikającej z błędów dietetycznych?
Dobrze zbilansowana i urozmaicona dieta w dużej mierze pozwala uniknąć anemii. W codziennej diecie powinny znaleźć się produkty pełnoziarniste, orzechy, zielone warzywa, jajka, mięso i podroby. Żelazo wchłania się lepiej w towarzystwie witaminy C dlatego posiłki powinny również być bogate w tę witaminę. Dodatkowo warto pamiętać, że błonnik pokarmowy obniża wchłanianie żelaza w jelicie.
Anemia poinfekcyjna
Może zdarzyć się tak, że po przebyciu infekcji nagle wystąpi anemia. Jest to związane z kilkoma procesami. W czasie infekcji organizm zużywa większe ilości żelaza oraz nasz układ siateczkowo-śródbłonkowy zatrzymuje żelazo. Natomiast infekcje dróg moczowych mogą prowadzić do zaburzeń w wytwarzaniu erytropoetyny (hormon odpowiedzialny za pobudzanie wzrostu prekursorów erytrocytów w szpiku). Anemia po-covidowa może wynikać z występowania mikrozakrzepów.
Anemia w otyłości
U osób otyłych anemia może wynikać ze źle zbilansowanej diety oraz ze wzmożonej produkcji cytokin prozapalnych produkowanych przez tkankę tłuszczową. Czynniki te wywołują wtórną wzmożoną ekspresję genu HAMP, który hamuje absorpcję żelaza z dwunastnicy.
Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj ciekawe porady dotyczące zdrowia prosto na swoją skrzynkę pocztową.
Prawa autorskie © 2023 Arcana – Instytut Medycyny Spersonalizowanej ul. Zielona 17/80, 05-500 Piaseczno.
Realizacja: wpwizard.pl
WYSYŁKA BADAŃ
Najbliższe terminy wysyłek do Stanów (badania Metabolomix, Gi effects, CSA, CSAP2, Clostridium, Mikrobiologia, Uroporfiryny, Badanie włosa, P. Cunningham)
wrzesień: 26.09.2023
październik: 10.10.2023 oraz 24.10.2023
listopad: 14.11.2023 oraz 28.11.2023
grudzień 12.12.2023
Próbki do badań wykonywanych w USA (mocz, kał, włosy, ślina) należy dostarczyć osobiście lub wysłać kurierem dzień wcześniej (zawsze są to poniedziałki), tak aby w terminie wysyłki dotarły do Arcany (zawsze we wtorki). Próbki do badań należy pobierać w weekend przed wysyłką, zgodnie z dołączonymi do zestawów instrukcjami.
Próbki surowicy do badań w CM Wielkoszyński można dostarczyć do Arcana w każdy poniedziałek w godzinach otwarcia lub wtorek do godziny 15:00 z wyjątkiem tygodni, w które wypadają dni świąteczne (nie ma wysyłki surowicy do CMW w pierwszym tygodniu listopada).