fbpx
Szukaj
Close this search box.

Wpływ diety na powstawanie stanów zapalnych i demencję

Naukowcy wierzą, że odkryli czynnik wykazujący wpływ diety na demencję. Połączyli określony sposób odżywiania z poziomem markerów zapalnych w krwi i wykazali, że u starszych osób, które spożywały niedostatecznie zbilansowane posiłki objętość substancji szarej w mózgu jest mniejsza niż normalnie, oraz że następuje u nich pogorszenie wzrokowo-przestrzennych funkcji poznawczych.

„Osoby, których dieta jest uboga w omega3, wapń, witaminę E, D, B5 i B2 mają podwyższony poziom markerów zapalnych”, stwierdziła Yian Gu, doktor Columbia University i Taub Institute for Research on Alzheimer’s Disease and the Aging Brain w Nowym Jorku.

Dieta wywołująca stany zapalne jest niekorzystna zarówno dla samego mózgu, jak i dla funkcji poznawczych.

Szczegóły badań zostały zaprezentowane podczas Międzynarodowej Konferencji Alzheimera (AAIC) w 2017 roku.

Dieta niższego ryzyka, chroniczne stany zapalne

Według dr Gu spożywanie posiłków zawierających ryby, orzechy, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz foliany, w tym stosowanie diety typu śródziemnomorskiego, jest związane z niższym ryzykiem zachorowania na Alzheimera i lepszym stanem mózgu u osób starszych. Co więcej, wiele produktów spożywczych i składników odżywczych ma wpływ na występowanie i powstawianie procesów zapalnych.

Pozostałe badania wykazały związek chronicznego zapalenia ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia choroby Alzheimera. Grupa badawcza Dr Yian Gu udowodniła powiązania między zwiększonym poziomem białka C-reaktywnego (CRP) i poziomem interleukiny-6 (IL6), a pogorszeniem się procesów poznawczych i zmniejszeniem objętości mózgu.

Jednak żadne z wcześniejszych badań nie tyczyło się bezpośrednio zagadnienia czy dieta wpływa na mózg i jego zdrowie poprzez wywieranie wpływu na powstawanie i poziom procesów zapalnych. Według dr Gu „W żadnym badaniu nie przetestowano formalnie czy wpływ diety na możliwości poznawcze lub zdrowie mózgu jest powiązany ze stanem zapalnym”.

Wpływ diety na możliwości poznawcze i zdrowie mózgu – badania

Nowe badania przekrojowe przeprowadzono na 330 starszych osobach, biorących udział w badaniach obrazowych Washington Heights–Inwood Community Aging Project. Naukowcy wykonali u nich strukturalne skany MRI oraz zmierzyli poziomy biomarkerów zapalnych CRP i IL6. Dodatkowo uczestnicy wypełnili 61 punktowy kwestionariusz dotyczący częstotliwości spożywania określonych produktów żywnościowych oraz składników odżywczych w ciągu ostatniego roku.

Badanie finalnie wykazało, że dieta wpływająca na tworzenie się stanów zapalnych jest dodatnio skorelowana z poziomem CRP (P = .009) i poziomem IL6 (P <0001).

Nowe odkrycia sugerują, że interwencje zmniejszające poziom markerów zapalnych mogą być pomocne. Jak stwierdził dr Fargo, „Daje nam to pewne wyobrażenie o tym, jakie drogi leczenia możemy wybierać”.