fbpx
Szukaj
Close this search box.

Firmicutes i Bacteroides w GI effects

Ludzka mikroflora jelitowa składa się głównie z dwóch głównych typów bakterii – Bakteroides oraz Firmicutes. Firmicutes to Gram dodatnie bakterie, do których należą niektóre laseczki, dwoinki oraz bakterie kwasu mlekowego.

Z kolei Bacteroides należą do bakterii Gram ujemnych, bezwzględnie beztlenowych. Wchodzą w skład flory bakteryjnej przewodu pokarmowego człowieka, w której występują w największej ilości spośród wszystkich bakterii, ponieważ na jeden gram kału można znaleźć nawet 1011 bakterii z rodzaju Bacteroides.

Bakterie z rodzaju Bacteroides mogą wywołać zakażenia oportunistyczne m.in. w obrębie jamy brzusznej.

Do Bacteroides zaliczamy
Do Firmicutes zaliczamy

Bacteroides odgrywają głównie pozytywną rolę, gdy są obecne tylko i wyłącznie w jelitach, podczas gdy nadmiar Firmicutes może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie. Utrzymanie odpowiedniej proporcji szczepów bakterii Bacteroides i Firmicutes jest ważne, szczególnie jeśli chodzi o zwalczanie otyłości i związanych z nią zaburzeń metabolicznych.

Literatura sugeruje, że wysoki stosunek Firmicutes/Bacteroidetes (F/B) może wiązać się z większym ryzykiem wystąpienia zespołu metabolicznego, cukrzycy i otyłości. Otyłość wiąże się ze zmienioną mikroflorą jelitową, na którą składa się podwyższony poziom Firmicutes i niższy poziom Bacteroides.

Stosunek ten bada się w testach Genova GI Effects. Genova stworzyła wykresy na podstawie obszernej bazy danych wykonanych testów, która umożliwiła porównanie wyników u pacjentów zdrowych oraz u pacjentów z nieswoistym zapaleniem jelit, zespołem metabolicznym, chorobami autoimmunologicznymi, cukrzycą typu 2, zaburzeniami nastroju czy IBS.