fbpx
Szukaj
Close this search box.

Inulina – dobra czy zła?

Czym jest inulina?
Inulina zaliczana do fruktooligosacharydów, jest wielocukrem, obecnym w wielu rodzajach roślin. Jest także rodzajem błonnika, znanym jako fruktany. Fruktany to oligosacharydy- w skrócie FODMAP kryją się one pod “O”. Nazwa FODMAP to akronim, pochodzący od słów ,,Fermenting Oligo- Di -Mono-saccharides And Polyols” (fermentujące oligo-dwu-monocukry i poliole).Inulina nie jest absorbowana w jelicie cienkim, jej rozkład odbywa się poprzez fermentację bakteryjną. Nasilona fermentacja może być przyczyną wzdęć, gazów jelitowych i biegunek.
Na skalę przemysłową inulina pozyskiwana jest z cykorii. Znane są jej właściwości prebiotyczne, wspierające wzrost bakterii z rodzaju bifido. W dobie rosnącej popularności probiotyków ułatwiło to jej błyskawiczną karierę. W ostatnich latach wielką skalę zainteresował się nią przemysł spożywczy. Z uwagi na słodkawy smak i przebadane właściwości prozdrowotne stała się popularnym dodatkiem do żywności. Dodatek inuliny pozwala ograniczyć ilość cukru i poprawić smak produktów, ponadto zmniejsza uczucie głodu poprzez spowolnienie opróżniania żołądkowego, chętnie więc sięgają po nią producenci żywności fitness.Znajdziemy ją także w składzie jogurtów , nabiału,pieczywa,przekąsek. Jako dodatek do żywności rekomendowana jest przez FDA, które wydało zezwolenie na reklamowanie jej prozdrowotnych właściwości. W konsekwencji, inulina stała się wszechobecna jest żywności. Podobnie jak niegdyś kwas foliowy. Ostatnio jednak naukowcy badający właściwości inuliny zwrócili uwagę, iż jej nadmiar może mieć właściwości niekorzystne dla zdrowia.
Dieta bogata w inulinę

Prof. Andrew Gewirtz z Georgia State University oraz dr Matam Vijay-Kumar w trakcie badań nad wpływem inuliny na redukcję masy ciała u myszy (opublikowanych w czasopiśmie Cell) stwierdzili, iż dieta bogata w inulinę pomaga w walce z otyłością, jednak powoduje także dysbiozę, czyli zaburzenia jelitowej flory bakteryjnej.

U wielu badanych zwierząt rozwinęła się żółtaczka, a w ciągu sześciu miesięcy nowotwory wątroby. Naukowcy obawiają się podobnych skutków u ludzi.

Badacze zwracają uwagę, iż przemysłowe wzbogacanie inuliną przetworzonej żywności może skutkować epidemią zaburzeń żołądkowo-jelitowych u ludzi a także stać się przyczyną zachorowań na raka.

Reuters z kolei donosi, iż inulina może powodować silne bóle brzucha. Joanne Slavin, z Departamentu Nauk Żywieniowych University of Minnesota at St. Paul, ostrzega „Inulina może być wszędzie, w wafelkach czekoladowych, napojach, przekąskach. Zanim się zorientujecie, możecie zjeść jej więcej niż powinniście, a jej nadmiar może spowodować problemy jelitowe”.

Slavin przeprowadziła badanie na zdrowych ochotnikach, żywionych tą samą dietą. Otrzymywali oni sok pomarańczowy z placebo lub z 5 mg lub 10 mg mieszanki inulin.

Ochotnicy otrzymujący inulinę, zgłaszali średnio nasilone objawy z przewodu pokarmowego. U tych, którzy otrzymywali większe dawki, objawy takie jak wzdęcia, dyskomfort, fermentacja nasilone były mocno. Jest to potwierdzenie wcześniej przeprowadzonych badań.

Osoby z zespołem rozrostu bakteryjnego w jelicie (SIBO) powinny inuliny unikać. Niestety, znakowanie produktów zawierających inulinę może być myląca. Najczęściej na skalę przemysłową robiona jest ona z cykorii, zatem dodatek „wyciągu z cykorii” w produktach powinien wzbudzić naszą czujność.

Jak zwykle, problemem jest nadmiar. Inulina może pomagać osobom z zaparciami, jednak pojawia się wiele niepokoju związanego z masowym jej dodawaniem do żywności.