fbpx
Szukaj
Close this search box.

Okres ciąży jest dla kobiety jednym z najważniejszych okresów w życiu, gdyż rozwija się w jej łonie nowe życie. Ciało kobiety z dnia na dzień ulega zmianom, a tym samym rośnie zapotrzebowanie na składniki, witaminy i minerały. W trakcie ciąży warto jest wzbogacić swoją podstawową suplementację o kwas foliowy, witaminy D3, A, E, wielonienasycone kwasy omega-3, żelazo, jod, magnez i wapń.

Zalecana witamina prenatalna powinna zawierać co najmniej 100% zapotrzebowania na trzy kluczowe składniki odżywcze: kwas foliowy, witaminę B12 i żelazo. Zapotrzebowanie na każdy składnik odżywczy wzrasta w czasie ciąży i jest prawie niemożliwe, aby zaspokoić te potrzeby za pomocą samej diety.

Suplementacja kwasem foliowym powinna rozpocząć się już 6 miesięcy przed zamiarem zajścia w ciążę, aż do pierwszego trymestru trwania ciąży. Jedną z ważnych różnic między witaminami prenatalnymi jest źródło kwasu foliowego. Może być zawarty w postaci kwasu foliowego lub biodostępnej postaci l-metylofolianu. Przyjmowanie biodostępnej postaci dowolnego składnika odżywczego gwarantuje dostarczenie odpowiednich ilości.

Około 40% do 60% populacji ma polimorfizmy genetyczne, które utrudniają konwersję dodatkowego kwasu foliowego do jego aktywnej formy, l-metylofolianu.

Kwas foliowy przynosi korzyści również przyszłym ojcom, nasienie bogate w kwas foliowy jest lepszej jakości i chroni dziecko przed zaburzeniami rozwoju od początkowych chwil życia.

Dietę należy wzbogacić także o żywność zawierającą foliany takie jak: kapusta, szparagi, kalafior, marchew, banany czy pomarańcze, a także produkty mleczne i orzechy.

Kwas foliowy przyczynia się do prawidłowego stężenia czerwonych krwinek – erytrocytów, których niedobór może doprowadzić do anemii. Niedobór kwasu foliowego w ciąży może skutkować urodzeniem dziecka z wadami serca, wadami cewy nerwowej czy rozszczepieniem wargi i podniebienia.

Kwas foliowy czy folinowy?
Folian jest witaminą B rozpuszczalną w wodzie, która naturalnie występuje w pożywieniu. Jego źródła to:

Kwas foliowy również nazywamy folianem. Przed wchłonięciem, foliany muszą być hydrolizowane zwykle do monoglutaminianu. Przed transportem do krwiobiegu, monoglutaminian jest redukowany do tetrahydrofolianu (THF) oraz następnie przekształcany do form metylowych lub formylowych.

Formy aktywne metabolicznie to 5-methylotetrahydrofolian (5-MTHF) oraz 5-formylotetradyrofolian (kwas folinowy) . Te formy również możemy przyjmować z pożywieniem, bądź z suplementami i nie wymagają one żadnych modyfikacji w organizmie, przed wchłonięciem.

F oliany zawarte w pożywieniu są niestabilne (podatne na utlenianie), co znaczy że podczas przechowywania oraz obróbki tracą swoją aktywność. Nie przyswoimy dużych ilości folianów z pożywienia.

5-MTHF może bezpośrednio dotrzeć do komórki i wziąć udział w reakcjach metylacji. 5-formylotetrahydrofolian (kwas folinowy) może bezpośrednio przedostać się do komórki i zostać wykorzystany do biosyntezy nukleotydów. Kwas foliowy dostaje się do komórki, ale musi przejść przemiany, aby wziąć udział w reakcjach, w których biorą udział 5-MTHF i kwas folinowy. Polimorfizm MTHFR powoduje zaburzenie przekształcania kwasu foliowego.

Kwas folinowy – 5-formylotetrahydrofolian jest dostępny w formie suplementów. Polimorfizmy MTHFR nie mają wpływu na jego wchłanianie. 5-metylotetrahydrofolian – 5-MTHF, zaczyna być dostępny w formie suplementów. Bardzo dobrze sprawdza się w przypadku polimorfizmów MTHFR.