Temat jelit jest dzisiaj nieprawdopodobnie ważny. Możemy bardzo dużo dobrego zrobić pod warunkiem, że będziemy RAZEM, Czyli dietetycy, pacjenci i lekarze. Mówię “lekarze” na końcu, dlatego że to jest trochę tak że, my lekarze jesteśmy bardzo zapędzeni w naszych praktykach i często nie mamy czasu na słuchanie pacjentów. To się powinno oczywiście zmienić. Myślę też, że coraz więcej kolegów jest zainteresowanych tematyką chorób jelitowych.
Przewód pokarmowy i bakterie
Jest długi. Zaczyna się w jamie ustnej. Po drodze mamy przełyk, żołądek, dwunastnicę, jelito cienkie, które wypełnia wielką część brzucha – to jest nasz największy organ.
Kiedyś nazywane było SIBO, natomiast teraz wiadomo, że to nie bakterie powodują ten akurat przyrost w jelicie, tylko tzw. archeony. Wytwarzają metan i stąd nazwa IMO: Intestinall Methan Overgtowth, czyli przerost metanu w jelicie cienkim. Natomiast jeśli chodzi o SIBO to jest Small Intestinall Bacterial Overgrowth. IMO – czyli przerost metanu, właściwie to tych organizmów, które produkują metan.
Jest to przerost bakterii w jelicie cienkim. I znowu z TAKIEJ medycyny wycięliśmy sobie taki kawałek. To jest bardzo szerokie pojęcie. Na ogół wiele z tych bakterii jest statystami w naszym organizmie. Jest to pewne zawężenie medycyny i się okazuje, ze SIBO ma kilka gatunków.
Powodowane przez bakterie, produkujące siarkowodór. Jest to SIBO, którego my w Polsce nie potrafimy jeszcze zbadać.
To rozrost grzybiczy w jelicie. Uważam, że leczenie SIBO bez leczenia SIFO jest błędem.
Jeżeli nie zajmiemy się tym problemem na wstępie, może go nawet nie być, ale to jest takie wesołe towarzystwo. Grzyby mogą przerosnąć, jako bakterie oportunistyczne. Bardzo często, jeżeli dajemy same antybiotyki skierowane przeciw bakteriom, to candida, czy jej pochodne będą rozrabiać. Xifaxan i metronidazol – świetne połączenie przy CLOSTRIDIUM. Mam nadzieję, że koledzy lekarze się tym interesują. Bardzo odradzam samoleczenie. Niedawno okazało się, że jest też rodzaj SIBO, o którym nie do końca było wiadomo.
SIBO, czy IMO nie powoduje jedynie objawów ze strony układu pokarmowego, ale tak naprawdę ogólnoustrojowe. Jest to kolejny problem – diagnoza. My nie mówimy jedynie o skądinąd bardzo nieprzyjemnym wzdęciu, czy przelewaniu.
Objawami mogą być:
Wszystko to ma wpływ na nasze funkcjonowanie.
Koniecznie trzeba wiedzieć, że SIBO niszczy kosmki jelitowe. Nasze jelito cienkie, to są nasze korzenie. Musimy czerpać środki odżywcze z otoczenia. Dochodzi do zniszczenia kosmków jelitowych na skutek przewlekłej fermentacji i bojów między bakteriami, Rozpychania między tymi bakteriami wywołują od razu niedożywienie. Poza tym w dobrym trybie obecności bakterie produkują nam witaminy. Niestety tutaj zaburzenia mogą być ogromne, ponieważ nie jesteśmy w stanie mieć takich witamin jak np. A, D, E. Już wtedy pojawia się istotne niedożywienie.
Spora część osób z zespołem jelita drażliwego ma jeszcze do tego SIBO. W tym momencie samo przejście na dietę FODMAP, która jest uważana za jeden z najlepszych sposobów aby załagodzić IBS, może w ogóle nie działać. Jeżeli ma już jakieś problemy ze strony układu pokazowego to warto pomyśleć, aby się zdiagnozować pod kątem SIBO.
Patrząc na morfologię , czyli podstawowe badanie można podejrzewać, że nie osoba nie jest zdrowa. Jeśli sięgniemy po badania bardziej zaawansowane, chociażby gastroskopię, również już można zobaczyć, że coś się dzieje. Robiąc biopsję to jednak wychodzi spłaszczenie kosmków. Wtedy z reguły wychodzi celiakia, która też czasami może tu towarzyszyć. Widząc podwyższony kwas foliowy bez suplementacji to podejrzewam, że bakterie go sobie tam produkują. Jest na ten temat cała masa badań.
Amerykańskie GI EFFECTS. Można sięgnąć po panelowe badania kału robione nowoczesnymi technikami. Testy kału , pod warunkiem, że są wykonywane odpowiednimi metodami, też mogą nam dużo rozjaśnić. Badania na obecność Helicobacter pylori , który jest nie w jelicie a w żołądku też może być jedną z przyczyn. Też Campylobacter. Jest taką wredną bakterią, że może zakłócić nam Wędrujący Kompleks Motoryczny.
Jest to specyficzna fala, która przebiega przez jelita i czyści z resztek. Między posiłkami musi następować sprzątanie. Odstęp między posiłkami powinien być nie krótszy niż 2h. Nam się wydaje, że jak zjemy orzeszka, czy marchewkę między posiłkami będę sobie dziobał po jednym, to w tym momencie sprzątanie staje. Musimy czekać kolejne 90 min, żeby się uaktywnił. Jeśli chodzi o jedzenie nocne, to jest ono potrzebne u osób, które mają nocną hipoglikemię. W takim przypadku nawet trzeba zaplanować, że coś wieczorem zjemy, jakiś posiłek. Trzeba pamiętać, że nie wszyscy mogą skończyć jedzenie o 17:00. Ale tak, czy tak, odstępy trzymamy. I to jest tak ważne.
Stres dodatkowo źle wpływa na MMC hamująco. Wiadomo, że stres jest, ale jeżeli nie dbamy o to żeby szukać relaksu i radzić sobie ze stresem – dokładamy kolejną cegiełkę. Ile razy robimy tak, że jemy w pośpiechu. Wciągamy posiłek, tutaj odpowiadamy na maila, tutaj odpowiadamy w komputerze, tutaj komuś.. Ja np. jestem teraz święta krową w swojej praktyce. Powiedziałam: świat staje – ja teraz jem. Proszę do mnie nie przychodzić z pytaniami, proszę nie machać niczym przed nosem. Potem możemy wrócić od tematu.
Pijemy napoje gazowane, wodę gazowaną, więc tego gazu dodajemy. Przecież to gdzieś w tych jelitach jest. Jeśli pijemy wywary ziołowe, herbatę z werbeny, czy rumianek to jeszcze względnie dobrze. Natomiast jeśli napijemy się Latte, to się liczy jako posiłek. Wszystkie napoje słodzone. Pomijając, że to wywołuje skoki glikemii.
Okazuje się, że kawa powinna być słodzona. Pytanie czym? Wtedy mózg dostaje kopa. Jeżeli mózg dostaje kopa od kofeiny, a mózg jedzie na glukozie, paliwem mózgu jest glukoza i potem jest kop i mózg jest głodny to on też nie będzie pracował dobrze. Wolałabym glukozę do słodzenia, niż sacharozę. Bo sacharoza, czyli cukier cukierniczkowy, pobudza SIBO. Jednak jeśli będziemy fundować organizmowi takie szoty glukozy co chwilę, to insulina się tak rozchwieje, że to też się źle skończy. Kawa z odrobiną glukozy wtedy kiedy NAPRAWDĘ musimy dopalić z pracą.
Zwykle Panie mają Hashimoto mają też SIBO. Hormony tarczycy mają wpływ na perystaltykę. Jeżeli ktoś ma stwierdzone Hashimoto, trzyma się diety, która służy, czasem bierze jakieś leki, Eutyrox, itd., a mimo to jest dalej źle, to bardzo polecam zrobić sobie testy. Zacząć działać. Jeszcze Hashimoto jest super często związane z bardzo popularną bakterią, która kocha nasze mięsko i pochodzi z przewodu pokarmowego świń. Siedzi w naszych szyneczkach i kiełbaskach, zwłaszcza lekko surowych.
Bakteria nazywa się JERSINIA i się świetnie czuje w lodówce. -5, zwłaszcza w podgotowanym mięsku, jak jest już lekko przetrawione. Zdarza się, że jest biegunka, której nie pamiętamy. Grypa jelitowa! A to była Jersinioza. Ona bardzo nasila objawy autoimmunologiczne. I to może też się przyczynić – podobnie jak CAMPYLOBACTER do przetrwałego SIBO. Od takich infekcji często może się zacząć.
Xifaxan się nie wchłania, neomycyna też nie. Wszystko zależy od doboru preparatów. W mojej praktyce bardzo często wykorzystuję badanie stolca. Wiadomo, że to nie jest badanie jelita cienkiego, tylko już badanie jelita grubego. Jeżeli się to robi metodami PCR, czyli są to badania genetyczne, można wykryć wzajemne stosunki bakterii do siebie.
Bardzo uszkadzają wątrobę. Następuje błędne koło nawrotów, czyli zaburza się wydzielanie wątrobowe. Jeżeli mamy nieprawidłowe bakterie, czyli symbiozę jelitową. Dochodzi do tego, że wątroba wyrzuca metale ciężkie i musi je spakować. Nie może ich wyrzucić bezpośrednio do jelita. Pakuje je, a tam siedzą bakterie, rozpakowują te paczki i wpuszczają je z powrotem. Jest takie pojęcie w medycynie, które nazywa się krążeniem wątrobowo-jelitowym.
Przez przerost grzybów candida, przez SIBO nietolerancja histaminy może się pojawić. Wtedy dieta FODMAP kompletnie nie zda egzaminu. Nietolerancja histaminy w bardzo dużej mierze jest Dlatego, że niszczymy kosmki jelitowe. Enzym rozkładający histaminę, czyli Dao, jest właśnie w kosmkach. Enzymów jest tym mniej im mniej jest kosmków. Przy przeleczeniu to się z reguły uspokaja.
Nie można jednak bezmyślnie wykluczać wszystkiego co wydaje nam się że szkodzi. Nasze enterocyty, czyli komórki jelit na skutek niedożywienia umierają. Jak się tak przegłodzimy bardzo porządnie, to też możemy sobie doprowadzić do tego, że nam te komórki zanikną i będziemy jeszcze bardziej nie tolerować histaminy i różnych innych rzeczy. Natomiast potem pojawia się celiakia, która właśnie stąd się wzięła. Histamina to nie są tylko produkty w nią bogate. Ktoś inny będzie miał alergię na inny produkt, a histamina będzie mu się wytwarzała na skutek tego, że ma reakcję alergiczną.
Możemy podejrzewać IMO, jeżeli dotykają nas zaparcia. Często jest tak, że zaparcia są koszmarne i nic na to nie działa. Inaczej się leczy SIBO, inaczej IMO. Tuj zdecydowanie stosuje się inne połączenia. Przede wszystkim jest stary jak świat antybiotyk: NEOMYCYNA. Bardzo groźna, jeżeli dajemy ją dożylnie, a zupełnie niewchłanialna, jeżeli dajemy ją doustnie. Ma naprawdę ogromne badania, dlatego że była stosowana u pacjentów z encefalopatią wątrobową latami. Połączenia jakie w tej chwili się stosuje to: Xifaxanu z neomycyną i metronidazolu z neomycyną. Metronidazol – kolejny lek, który wywołuje palpitacje serca u moich pacjentów. “O Boże, p. dr przepisała nam metronidazol.” Trzeba też odróżnić moment, kiedy trzeba coś odstawić, od momentu kiedy po prostu mamy przejściowe złe samopoczucie. Więc stosuje się właśnie kombinacje metronidazolu z neomycyną i Xifaxanu z neomycyną.
Dlatego diagnostyka w SIBO i pokrewnych dolegliwości oraz bardzo uważna obserwacja własnego organizmu połączona z opieką lekarza i dietetyka są konieczne i kluczowe dla procesu zdrowienia.