fbpx
Szukaj
Close this search box.

Ostatnio coraz więcej dowiadujemy się o otyłości i jej przyczynach, więc stwierdzenie że otyłość jest tylko i wyłącznie wynikiem złej diety i lenistwa, nie jest już prawidłowe. Otyłość jest wynikiem odpowiedzi organizmu na czynniki stresowe oraz zmiany w naszym organizmie, na przykład zmiany mikrobioty.

W badaniach na myszach dowiedziono, że zmiany w mikroflorze jelitowej spowodowały różnice w masie ciała nawet o 15%. Zmieniły się również procesy metaboliczne myszy w sposób, który mógłby wywołać choroby serca, wyższe ciśnienie bądź cukrzycę. W innych badaniach myszom o prawidłowej masie ciała przeszczepiono mikroflorę od myszy otyłych, co również wywołało u nich otyłość. Zatem jak widać skład mikrobioty ma duże znaczenie w patofizjologii otyłości.

Bakterie dzielimy na tlenowe oraz beztlenowe. 99% naszego organizmu to bakterie beztlenowe. Bakterie z pożywienia oraz z probiotyków to bakterie tlenowe, jednak jak widać są one w mniejszości. Głównymi rodzajami bakterii beztlenowych żyjących w organizmie ludzkim i bezpośrednio związanym z otyłością są Bacteroidetes i Firmicutes.

W przypadku otyłości, chodzi o odpowiedni stosunek jednych do drugich. Z badań wynika, iż im więcej mamy Bacteroidetes w stosunku do Firmicutes, tym szczuplejsi jesteśmy. Z tego wynika, że aby schudnąć, powinniśmy skupić się na zwiększaniu ilości Bacteroidetes i zmniejszaniu Firmicutes. Dlaczego się tak dzieje? Ponieważ te bakterie wpływają na wchłanianie tłuszczu.

Jak zmienić stosunek Bacteroides do Firmicutes?
  • Jedz więcej węglowodanów złożonych o dużej zawartości błonnika

    Dieta bogata w tłuszcz powoduje wzrost Firmicutes, ponieważ są one niezbędne do wchłaniania tłuszczu.

     
  • Unikaj cukru i węglowodanów prostych

    Bakterie z rodzaju Firmicutes rozmnażają się niesamowicie szybko w środowisku o dużej zawartości cukrów.

     
  • Jedz więcej fasoli

    Spośród pożywienia, to fasola w największym stopniu zwiększa ilość Bacteroides. Bardzo prawdopodobne jest, że jeśli nie jesteś w stanie trawić fasoli, masz za mało tych bakterii. W badaniach wykazano, że należy je zatem stopniowo włączać do diety, aby zwiększyć ilość bakterii, co spowoduje również lepsze trawienie.

    Oczywiście, nie wszyscy dobrze tolerują fasolę – są osoby u których występuje fawizm. Te powinny jej unikać!

     
  • Jedz i śpij regularnie

    Najnowsze badania pokazują, że bakterie żyjące w naszych jelitach mają określony cykl dobowy, dlatego tak ważne jest abyśmy dbali o regularność.